Najnowsze artykuły
- ArtykułyPosłuchaj, to do ciebie! „Plac Senacki 6PM” Vincenta V. Severskiego po raz pierwszy jako słuchowiskoBartek Czartoryski1
- ArtykułyJesienne Targi Książki w Warszawie już w ten weekendLubimyCzytać1
- ArtykułyCzas na zmiany: książki o klimacie i przyszłości ZiemiAnna Sierant4
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Lois B. Morris
1
7,6/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Najpopularniejsza książka
Twój psychologiczny autoportret: Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, działasz właśnie tak?
7,6 z 271 ocen
1651 czytelników 31 opinii
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,6/10średnia ocena książek autora
362 przeczytało książki autora
1 251 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Twój psychologiczny autoportret: Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, działasz właśnie tak?
John M. Oldham, Lois B. Morris
7,6 z 271 ocen
1651 czytelników 31 opinii
2019
Najnowsze opinie o książkach autora
Twój psychologiczny autoportret: Dlaczego czujesz, kochasz, myślisz, działasz właśnie tak? John M. Oldham
7,6
Wyśmienita dla lajków jako wprowadzenie do charakterologii i zaburzeń psychicznych. Bardzo przystępna i warta polecenia młodzieży i młodym dorosłym.
Niezwykle użyteczna od strony praktycznej. Posiada test osobowości (dość powierzchowny pomimo ponad setki pytań); schematyczne opisy czternastu charakterów składających się z ogólnego szkicu, wyrazistych cech, wyszczególnienia najważniejszych sfer życia, opisy relacji miłosnych, rodzinnych i pracowniczych, porad wzmocnienia atutów, propozycji ćwiczeń ograniczających wady, porad dla bliskich jak postępować z danym typem, oraz opis skrajnej postaci klasyfikowanej jako zaburzenie wymagające leczenia.
Interesująco, mądrze i uczciwie napisana.
Dla zaawansowanych czytelników psychologii będzie trywialna.
Godna polecenia dla pozostałych, zwłaszcza zaczynających swoją przygodę z psychologią i pragnących poznać samych siebie.
Na marginesie, fenomenalną ciekawostką są przypadki nieklasyfikowania niektórych zaburzeń osobowości jako zaburzeń, z powodu protestów feministek, bo te obawiały się wykorzystywania ich w sądach przeciw kobietom (np. autodestrukcyjne zaburzenie osobowości występujące częściej u kobiet mogłoby posłużyć jako powód odebrania „umysłowo chorej” matce prawa do opieki nad dzieckiem, lub jako możliwość obwinienia ofiary przemocy za celowe prowokowanie sprawcy; a sadystyczne zaburzenie osobowości występujące częściej u mężczyzn, jako próbę uniknięcia odpowiedzialności za przemoc domową).
---------------------------------
„Zaburzenia osobowości to długotrwałe wzory sztywnego i nieprzystosowawczego zachowania, które kształtują się już w okresie dojrzewania. Nieleczone potrafią utrzymywać się przez całe życie, choć w wieku średnim i na starość zazwyczaj tracą na intensywności”.
„Nie traktuj wszystkich swoich dzieci tak samo. Zaakceptuj i uszanuj indywidualność każdego dziecka. Bądź świadom, że temperament dziecka jest jego fundamentalną cechą wrodzoną i że w związku z tym może ono mieć szczególne potrzeby. Bezstronnie oceń jego silne i słabe strony. Staraj się, wspierać zalety i naturalne cechy”.
„Ludzie z zaburzeniem ucieczkowym, podobnie jak ci z paranoidalnym, mają nadzwyczaj czuły „system alarmowy”. Wszędzie dopatrują się krytyki lub dezaprobaty. Nieszczęście polega na tym, że nawet najdrobniejsze sygnały – jedno cierpkie słowo albo dziwne spojrzenie – wywołują u nich alarm. Są tak uczuleni na negatywne, a nawet ambiwalentne oceny, że wszystko, co nie jest otwartą, całkowitą akceptacją, odczuwają jako odrzucenie. Ich oczekiwania wobec związku są niedojrzałe i nierealistyczne. Sądzą, że akceptacja oznacza bezwarunkową miłość. Wierzą, że jeśli dwojgu ludzi naprawdę zależy na sobie nawzajem, to nigdy się na siebie nie złoszczą, nigdy nie wytykają sobie wad, nigdy się nie ranią i zawsze akceptują bez żadnych zastrzeżeń”.
„Z relacji wielu osób z antyspołecznym zaburzeniem osobowości wynika, że były one w rodzinie ofiarami poważnych nadużyć lub wychowywały się poza domem, pozbawione rodzicielskiego autorytetu (Niedbałe bądź nadużywające rodzicielstwo nie wywołuje jednak bynajmniej automatycznie antyspołecznego zaburzenia u dzieci. Niedawne badania wykazały, że 86% przebadanych osób, które w dzieciństwie doznały tego rodzaju wychowania, nie zdradzało ż a d n y c h oznak zaburzenia)”.
„Typowe dysfunkcjonalne przekonania osoby antyspołecznej to: „Moje myśli i uczucia są właściwe, ponieważ to ja ich doznaję” oraz „Wiem, że mam rację, ponieważ czuję, że to, co robię, jest w porządku”.