Najnowsze artykuły
Artykuły
Wczoraj i dziś. 70-lecie Wydawnictwa LiterackiegoEwa Cieślik1Artykuły
Świąteczny konkurs Lubimyczytać – weź w nim udział i wygraj pakiet książekLubimyCzytać22Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura pięknaLubimyCzytać2Artykuły
Powstało Porozumienie Wydawców Książek – Związek PracodawcówIza Sadowska28
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrzej Zając OFMConv

12
7,2/10
Urodzony: 1969 (data przybliżona)
Franciszkanin. Autor zajmuje się kulturą i duchowością średniowiecza (szczególne zainteresowania: pisma św. Franciszka z Asyżu, ikonografia franciszkańska, mistyka Rajmunda Lulla). Pisze artykuły dotyczące źródeł franciszkańskich oraz inne popularyzatorskie.
7,2/10średnia ocena książek autora
36 przeczytało książki autora
35 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Bóg jest piękny. Duchowość franciszkańska zaktualizowana
Andrzej Zając OFMConv
7,0 z 2 ocen
5 czytelników 1 opinia
2023
Zeszyt intymny. Bóg jest piękny, a Jego piękno jest w nas!
Andrzej Zając OFMConv
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2023
Lubię, jak na mnie patrzysz. Światło, piękno, spotkanie
Andrzej Zając OFMConv
6,6 z 5 ocen
14 czytelników 2 opinie
2019
Kodeks rycerski. Jak wieść szlachetne życie
Andrzej Zając OFMConv
5,3 z 7 ocen
12 czytelników 5 opinii
2018
Miło mi, jestem Antoni. Święty z Padwy opowiada o swoim życiu
Andrzej Zając OFMConv
9,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
2018
Gorzki chleb. Ogólnopolski konkurs poetycki
Jacek Dehnel, Andrzej Zając OFMConv
6,0 z 4 ocen
8 czytelników 0 opinii
2004
Elementarz świętego Franciszka. Dla wszystkich, którzy mieszkają na całym świecie
Andrzej Zając OFMConv
6,0 z 2 ocen
12 czytelników 0 opinii
2002
Najnowsze opinie o książkach autora
Jak odzyskać entuzjazm Andrzej Zając OFMConv 
7,6

Bardzo wartościowa książka. Przyznam, że sięgałam po nią nieufnie, ponieważ wcześniej czytałam jedną z książek Reginy Brett i myślałam, że to również będzie lektura z lotnym tytułem, ale nic nie wnosząca do wiary. Myliłam się. Autorem jest Polak, franciszkanin, więc język jest naturalny i żywy, bez tłumaczenia. Książka jest podzielona na krótkie rozdziały, rozpoczynające się cytatem z Biblii. Następnie jest komentarz, który nie pozostawia wątpliwości, co powinniśmy robić, aby żyć z wiarą. Naprawdę super lektura. Zdecydowanie warto ją kupić i sięgać do niej wielokrotnie.
Kodeks rycerski. Jak wieść szlachetne życie Andrzej Zając OFMConv 
5,3

Rozwój duchowy jest bardzo ważny w naszym życiu. Obserwowanie i analiza swoich zachowań, myśli, reakcji i emocji powoduje, że jesteśmy bardziej świadomi. Sami możemy zmieniać swoje zachowania w zależności od aktualnej sytuacji. Jeśli ktoś chce nad sobą pracować i rozwijać swoją świadomość będzie wyciągał wnioski choćby z błahych pozornie sytuacji, będzie obserwował przyrodę, rozmawiał i obserwował zachowania ludzi. Impulsem pobudzającym rozwój duchowy może być też czytanie książek.
Andrzej Zając-franciszkanin, rekolekcjonista, tłumacz, nauczyciel akademicki, fotograf, poeta i wydawca napisał książkę ,,Kodeks rycerski. Jak wieść szlachetne życie", w której zawarł trzydzieści trzy sentencje mające być podporą w codziennych zmaganiach. Poparł je odniesieniami do słowa biblijnego oraz św. Franciszka z Asyżu i św. Klary.
Mogłoby się wydawać, że rycerskość przeminęła wraz ze średniowiecznymi rycerzami. Czy tak się stało? Na okładce książki widnieje bł. Rajmund Lulla na koniu, który pochodził z rycerskiej rodziny. Sam nigdy nie założył zbroi, ale napisał Księgę rycerską, w której zawarł wszystkie przymioty chrześcijańskiego rycerza. Nie trzeba być dosłownie rycerzem, by kierować się w życiu szlachetnością, wiernością, przyjaźnią, cierpliwością, opanowaniem, dyskrecją, odwagą, ufnością... Andrzej Zając pokazuje, że codzienność to współczesne pole walki. Każdego dnia można wygrać lub przegrać. Trzydzieści trzy sentencje symbolizujące wiek ziemski Chrystusa mają dodawać odwagi, by wieść szlachetne życie.
,,Serce Rycerza zamieszkują jego przyjaciele, których wśród rozległego tłumu uważnie rozpoznał i z wdzięcznością przyjął. Rycerz ceni sobie przyjaźń i dba o nią, bo jest dla niego nieocenionym darem. Wie, bowiem, że kiedy on sam jest słaby, jego przyjaciele wspierają go, a kiedy oni słabną, on może być dla nich podporą."
Publikacja jest bardzo starannie wydana, a dzięki dołączonej tasiemce można zaznaczyć, gdzie się skończyło czytać. Można wracać do tych sentencji w każdej chwili, gdy tego potrzebujemy. Oprócz książki w tej samej serii został wydany notatnik, w którym można zapisywać własne przemyślenia. Książkę polecam Czytelnikom zainteresowanym rozwojem duchowym i religią.