Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazaneAnna Sierant232
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant64
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać436
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Przemysław Burchard
18
6,7/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
82 przeczytało książki autora
106 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce
Przemysław Burchard
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1990
Najnowsze opinie o książkach autora
Rzym Przemysław Burchard
7,0
Czy przewodnik po Rzymie napisany ponad 50 lat temu może być wciąż wartościowy? Szukając przewodnika po Wiecznym Mieście przed wyjazdem do tegoż, natrafiłem na publikację pana Przemysław Burcharda z przed ponad pół wieku (mój egzemplarz wydany był w 1972 r.). Publikacja zawiera sporą dawkę informacji, które mogły być uważane za istotne w czasach PRL-u. Dowiemy się więc co nieco o przemyśle rzymski, współczesnym (dla autora) budownictwie mieszkaniowym czy największej w krajach zachodniej Europy partii komunistycznej. Natomiast jeżeli chodzi o wartość merytoryczną dotyczącą zabytków Rzymu, to książka pozostaje wciąż w zdecydowanej większości aktualna a co więcej niejednokrotnie dostarcza większej ilości informacji niż niejeden współczesny przewodnik.
Ogólnie warto przeczytać.
Za ostatnim przystankiem Przemysław Burchard
7,8
Uwielbiam takie sytuacje, kiedy zupełnie przypadkiem i bez celu biorę do ręki jakąś nieznaną mi książkę i nagle okazuje się, że odkrywam coś pięknego, czego się nie spodziewałem i od tego momentu świat jest już całkiem inny. Taka sytuacja nastąpiła na stacji kolejowej w Teresinie dwa tygodnie temu (Dworzec TO.Kultura.) - są tam półki z książkami na wymianę.
Nigdy mnie specjalnie nie interesowała etnografia. Chociaż nie, inaczej: zawsze mnie nie interesowała. A tu Przemysław Burchard pokazał mi kulturę ludową nie jako obrazek malowany na szkle czy może wycinankę - pokazał mi kulturę ludową jako proces, jako wieczną zmienność, jako grę wielu, zaskakujących wpływów, jako wynik relacji zarówno dużych grup ludzi ale także - czasami - także zupełnie pojedynczych ludzi. Już jak jechałem w ten weekend na Podlasie to rozglądałem się po chałupach i widziałem coś, czego wcześniej w ogóle nie dostrzegałem: widziałem ludzi, którzy te ozdobniki i detale wykonywali. Podhale także nie będzie już tym, czym było. Wszystko się zmieni.
Autor jeździł na badania terenowe na początku lat 50-tych i już wtedy badał coś, co nie żyło. Żyli jeszcze ludzie, którzy pamiętali czasy, kiedy to żyło. Nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo II Wojna Światowa i to co było zaraz po niej, doprowadziła do rozpadu kultury ludowej. To znaczy - wiedziałem, że bardzo dużo zmieniła, ale nie spodziewałem się, że to był aż tak destrukcyjny wypływ. To zresztą i tak nie było do obrony, ale odeszłoby spokojnie a tak zginęło nagle i w bólu.
Niestety - książka z najgorszego okresu dla polskiej poligrafii, więc zdjęcia koszmarnej jakości. Ale tego już nikt nigdy nie wznowi... Wielki żal i 10/10.