Właściwie Aleksiej Aleksiejewicz Pierowski (1787-1836),rosyjski pisarz. Doktor filozofii i filologii, uczestnik wojny 1812, później urzędnik w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Debiutował utworem Lafertowskaja makownica (1825) - była to pierwsza rosyjska powieść baśniowo-fantastyczna inspirująca prozę N.W. Gogola i A.S. Puszkina, wysoko przez nich ceniona.
Idąc tropem E.T.A. Hoffmanna, Pogorielski stał się mistrzem "opowieści niesamowitych", np.: Dwojnik (1828),Czarna kura, czyli mieszkańcy Podziemnego Królestwa (1829, wydanie polskie 1950),Posietitiel magika (1830). W głośnej powieści Monastyrka (1830-1833) przedstawił barwny obraz życia szlachty i ukraińskich chłopów w konwencji realizmu romantycznego.
Do przeczytania Strasznej Wróżby zachęciła mnie czarna okładka z maleńkim nietoperzem i zjawiskowe ilustracje Siergieja Alimowa... pożółkłe kartki, wyśmienite nazwiska i podtytuł o brzmieniu: Rosyjska nowela fantastyczna pierwszej połowy XIX wieku. Oczywiście mogę się roztkliwiać nad tym, jak doskonale jest natrafić na zbiór zawierający takie znakomitości i że możemy się z każdą z nich po trochu zapoznać. Tyle, że tym razem chodzi tutaj o opowieści grozy, mające wywołać odpowiedni klimat i złe fatamorgany... Tak jest w istocie. Rosyjscy artyści wloką nas od miasta do wsi i z powrotem, żeby wywołać grozę na naszych obliczach. Jedni opisują wprost, inni otaczają prawdę woalem tajemnicy, jeszcze inni przykrywają ją groteską. I choć czasem czuć tą nutkę starych filmów grozy, dodaje to tylko uroku tym opowieściom. Za ich sprawą przeniosłam się daleko, prowadziłam życie zupełnie odmienne od naszego i z całą pewnością nie będę słuchać wróżek... Zachęcam, więc wszystkich lubiących przepełnione grozą opowieści oraz pragnących zawrzeć bliższą znajomość z najsławniejszymi z przedstawicieli literatury rosyjskiej.
Opowiadania poruszają różne tematy, od nadprzyrodzonych zjawisk i duchów, po chciwość, pokusę, wszelkie słabości, mrok ludzkiej natury oraz strach. Książka sama w sobie zachwyca licznymi przesądami, magią i legendami z odległej Rosji. Niektóre z nich są mroczne i przerażające, inne bardziej subtelne, a także refleksyjne. Wszystkie jednak charakteryzują się doskonałym warsztatem literackim oraz umiejętnością budowania atmosfery grozy i niesamowitości.
Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika literatury grozy. To również doskonały sposób na zapoznanie się z rosyjską literaturą klasyczną.
@chlod_listopada