Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski8
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz42
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać341
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Olga Mazurek-Lipka
3
8,1/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,1/10średnia ocena książek autora
10 przeczytało książki autora
32 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Tożsamość w społeczeństwie współczesnym: pop-kulturowe (re)interpretacje
6,3 z 4 ocen
19 czytelników 0 opinii
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Dyskursy kultury popularnej w społeczeństwie współczesnym Paulina Wierzba
9,0
Książka wydawnictwa Impuls ''Dyskursy kultury popularnej w społeczeństwie współczesnym''zawartością przypomina zeszyty naukowe wydawane przez uczelnie i ośrodki naukowe. Zawartością, bo niewątpliwie wyróżnia się od typowych zeszytów ładną, twardą oprawą i doborem papieru, czyniącym tę publikację lekką, pomimo 342 stron. Nie można natomiast mówić o ''lekkości'' tekstów – są to bowiem opracowania naukowe.
Dyskursy zawierają 21 artykułów, których autorami są osoby związane z polskimi uczelniami, w większości z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jedna czwarta autorów reprezentuje Dolnośląską Szkołę Wyższą we Wrocławiu. Pozostali autorzy pochodzą z uczelni w Łodzi, Krakowie i Bielsku-Białej. Jeden z artykułów powstał na podstawie rozprawy doktorskiej, kilka omawia wyniki badań naukowych. Redakcji naukowej dokonały Agnieszka Cybal-Michalska i Paulina Wierzba z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zgodnie z tym, co napisały Panie Redaktorki we wprowadzeniu ''Autorzy zwartych w książce artykułów podejmują próby diagnozy otaczającej nas rzeczywistości w kontekście zwiększającego się wpływu kultury popularnej na społeczeństwo, analizują szanse i zagrożenia wiążące się z tym zjawiskiem oraz kierunek, w którym możliwe są jakościowe zmiany współczesnego świata''.
Książka jest zbiorem różnych tekstów – nie należy zatem od tej publikacji oczekiwać kompleksowego opracowania zagadnienia kultury popularnej we współczesnym świecie. To ''dyskursy'', a zatem także nie należy spodziewać się gotowych odpowiedzi, a raczej zaproszeń do dyskusji.
Autor artykułu ''Przyszłość radia w cyfrowej przestrzeni''kończy go np. pytaniem ''Może więc opinie o rychłej ''śmierci'' radia kolejny raz okażą się fałszywe?'' i cytatem M. McLuhana „Jeśli chcesz zostać dobrym prorokiem, nie przepowiadaj nigdy niczego, co się jeszcze nie wydarzyło''.
Autorki artykułu ''Konstruowanie tożsamości dziennikarza muzycznego'', zawierającego wyniki własnych badań stwierdzają ''Podsumowując niniejsze rozważania, wypada podkreślić niedosyt poznawczy […]''.
Artykuły podzielone zostały na dwie części – ''Cześć I. Spektakle kultury popularnej'' i ''Część II. Twórczość i aktywność artystyczna w obszarze kultury popularnej''. Uzasadnienie dla tego podziału Panie Redaktorki zawarły w stwierdzeniu ''Społeczeństwo zorientowane na kulturę popularną inspiruje do rozpoznania spektakli (wymiarów),które towarzyszą intensyfikacji przemian w rzeczywistości (pop) kulturowej, oraz przyjrzenia się wybranym aspektom twórczości i aktywności artystycznej w obszarze kultury popularnej''. O konsumpcji, która jest, spektaklem nabywania towarów pisze Magdalena Grenda i kończy maksymą Szekspira ''Świat jest teatrem, aktorami ludzie''.
Wielu autorów porusza, w kontekście kultury popularnej i jej różnorakich aspektów, sprawę społeczeństwa konsumpcyjnego – częściowo zagubionego, podatnego na manipulacje sprzedających, ale i świadomie poruszającego się po rynku jak pisze Magdalena Smolarek w artykule o ''reinkarnacji'' odzieży.
''Dyskursy kultury popularnej w społeczeństwie współczesnym'' to niewątpliwie lektura dla tej grupy czytelników, chcących świadomie uczestniczyć w (pop) kulturze.
Dyskursy kultury popularnej w społeczeństwie współczesnym Paulina Wierzba
9,0
Popkultura często utożsamiana jest jako kultura masowa, produkt globalnych środków przekazu, przeciwieństwo kultury elitarnej. Popkultura jest wytworem przyjaznym ludziom, łatwo przyswajalnym, bezrefleksyjnym elementem rzeczywistości konsumpcyjnej. Autorzy opracowania "Dyskursy kultury popularnej w społeczeństwie współczesnym" zdając sobie sprawę z tych i innych atrybutów kultury popularnej podejmują próby diagnozy otaczającej nas rzeczywistości w kontekście zwiększającego się wpływu kultury popularnej na społeczeństwo, analizując szansę i zagrożenia wiążące się z tym zjawiskiem oraz kierunek, w którym możliwe są jakościowe zmiany współczesnego świata. Autorzy analizują nie tylko niebezpieczeństwa płynące z kultury popularnej, ale również jej pozytywny potencjał i możliwości jego wykorzystania.
Na publikacje składa się ponad dwadzieścia różnorodnych artykułów poświęconych np. fenomenowi marki trampków Converse, grafitti Banksyego, MTV, ciuchlandów, prozy Świetlickiego i innych. Poruszane zagadnienia są aktualne, charakterystyczne dla współczesnego świata przesyconego kalkami, logami koncernów, deprecjacją elementów kulturowych i kontestacją będącą zakamuflowanym konsumpcjonizmem. Stąd wielokrotne odniesienia do Baumana i jemu podobnych obserwatorów współczesności.
Gdzie i jak odnaleźć punkty wspólne z tym rzeczywistym, czy też nie konsumpcjonizmem a kulturą popularną? Gdzie kończą się wartości, a zaczynają towary? Jak z tych smutnych trendów wyeksponować pozytywne elementy? Książka "Dyskursy kultury popularnej w społeczeństwie współczesnym" to publikacja pełna ważnych i sensownych pytań, zwłaszcza w kontekście zadań współczesnej socjologii.