Najnowsze artykuły
Artykuły
„Wiedźmin 4” przekroczy granice gatunku? Nad grą pracuje już większość studiaKonrad Wrzesiński4Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać333Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4Artykuły
Jest temat, o którym się nie mówi… Porozmawiajmy o piractwieKonrad Wrzesiński14
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Antoni Czacharowski

3
5,5/10
Pisze książki: encyklopedie, słowniki, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
5,5/10średnia ocena książek autora
14 przeczytało książki autora
15 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

1997
Szpiedzy Hitlera: Z dziejów wywiadu niemieckiego
Karol Grünberg, Antoni Czacharowski
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1997

1982
Genealogia-problemy metodyczne w badaniach nad polskim społeczeństwem średniowiecznym na tle porównawczym
4,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
1982

1973
Kopernik. Astronomia. Astronautyka. Przewodnik encyklopedyczny
7,0 z 11 ocen
25 czytelników 1 opinia
1973
Najnowsze opinie o książkach autora
Kopernik. Astronomia. Astronautyka. Przewodnik encyklopedyczny Olgierd Wołczek 
7,0

Dziś już takich przewodników nie robią...
To nie tylko nostalgia. To przygnębiająca rzeczywistość. Przewodnik był moim mentorem "w sprawach" kosmicznych po wielokroć. To w nim czytałem o syntezie termonuklearnej i ciągu głównym życia gwiazd. Tu szukałem porównań w "sile" rakiet nośnych porównując ciągi i ładunki użyteczne. Konstrukcje satelitów, składy załóg misji załogowych, powstawanie mgławic planetarnych, pływy księżycowe, czerwona plama na Jowiszu i pierścienie Saturna. Historia kosmo- i astronautyki. Radioteleskopy, heligrafy i koronografy, teleskopy optyczne, nadfioletu i podczerwieni, rentgenowskie. Gwiazdozbiory i czym są lata świetlne, i megaparseki. Galaktyki, Wszechświat i Big Bang. Historia i wielkie naukowo postaci Astronomii. Oczywiście Kopernik. I całkiem sporo ilustracji - w tym kolorowe - tak bezcenne w czasach daleko przed internetowych (w roku wydania przewodnika protoplasta Internetu miała dopiero 4 lata i łączyła kilka ośrodków akademickich w Stanach Zjednoczonych, jako ARPANET). To wszystko tu jest, ale jak trzeba pamiętać - tylko podług wiedzy aktualnej na Rok Pański 1972.
Sięgając co jakiś czas do kart tego przewodnika dostrzegałem coraz więcej tego, czego w nim nie ma. A brakuje jakże wielu haseł traktujących o dokonaniach sowieckich. Nie ma na przykład nic o konstruktorach ich rakiet (Werner von Braun swoje hasło ma),o wyścigu księżycowym i o pojedynku na rakiety księżycowe z Ameryką (N1 kontra Saturn V). Nie ma nic o stacjach wojskowych Ałmaz. Jest za to całkiem sporo, jak na sowieckie getto informacyjne, danych o sowieckich satelitach, sondach i misjach kosmicznych.
W czasach zatrzęsienia serwisów "kosmicznych" - tych profesjonalnych (NASA, JAXA, ESA, itd.) i tych amatorskich (agregaty informacji, blogosfera, omówienia, itd.) - serwis trzymający formę i formułę przekazu taki, jak "Przewodnik" miałby rację bytu chociażby, jako pomoc edukacyjna.
Ocena tego podręcznika na to mocne 7* przez honor dla skrupulatności i zwięzłości wiedzy zebranej i usystematyzowanej przez zespół redakcyjny pod redakcją prof. Włodzimierza Zonna.