Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Henryk Olszewski
9
5,9/10
Urodzony: 02.01.1932Zmarły: 19.08.2021
Henryk Anastazy Olszewski – polski historyk prawa i nauczyciel akademicki, profesor nauk prawnych. W 1954 ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. W 1959 uzyskał stopień naukowy doktora, w 1966 habilitował się. W 1976 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajneg, w 1986 został profesorem zwyczajnym. Zawodowo był związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, był też nauczycielem akademickim na Wydziale Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie i przez wiele lat wykładał w Collegium Polonicum w Słubicach, wspólnej placówce UAM i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
5,9/10średnia ocena książek autora
137 przeczytało książki autora
77 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
W poszukiwaniu dobra wspólnego. Księga jubileuszowa Profesora Macieja Zielińskiego
4,0 z 3 ocen
5 czytelników 0 opinii
2010
Historia doktryn politycznych i prawnych
Krystyna Chojnicka, Henryk Olszewski
6,8 z 71 ocen
153 czytelników 4 opinie
2004
Historia doktryn politycznych i prawnych
Henryk Olszewski, Maria Zmierczak
6,4 z 9 ocen
22 czytelników 0 opinii
1994
Zwischen Begeisterung und Widerstand. Deutsche Hochschullehrer und der Nationalsozialismus
Henryk Olszewski
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
1989
Najnowsze opinie o książkach autora
Historia doktryn politycznych i prawnych Krystyna Chojnicka
6,8
Miałem przeczytać już dawno, gdy byłem jeszcze studentem. Tak się jednak złożyło, że na egzamin były zagadnienia podane i uczyłem się ze skryptu, więc podręcznika nawet nie ruszyłem (tym bardziej, że inne egzaminy czekały w kolejce).
Teraz dopiero jako magister nadrobiłem zaległości. O wiele większa frajda jak się czyta z własnej ciekawości a nie przymusu.
A co do meritum. Podręcznik akademicki z historii doktryn polityczno – prawnych wydaje się dobrze, rzeczowo napisany. Mamy tu podział na następujące rozdziały: starożytności, średniowiecza, odrodzenia, wieku XVII, oświecenia, doktryn zachowawczych, liberalizmu, światopoglądu naukowego, idei sprawiedliwości społecznych, totalitaryzmu, nowej drogi, oraz świata po roku 1968.
Pomimo, iż książka dotyczy polityki, ideologii, filozofii, czy dziedzin do których można mieć mniej lub bardziej subiektywny (negatywny, pozytywny) stosunek, to jednak wydaje się być raczej rzetelnie, bezstronnie napisana.
Jedyny minus, który mogę wypunktować to spis źródeł. Bardzo dobrze, czytelnie iż jest pod każdym rozdziałem, ale czasami mam wrażenie, że mogłoby tam być więcej współczesnych opracowań np. w podrozdziale dotyczącym marksizmu literaturą przedmiotu stanowią pozycje wydane w czasach PRL... Nie sugeruje, że to muszą być pozycje przekłamane, ale pewna uczciwość naukowa myślę nakazywałaby także uwzględnić książki wydane już w wolnej Polsce.