Najnowsze artykuły
- ArtykułyZmiana biegu typowego życiaKsiążka_koc_kot0
- ArtykułyNagroda Bookera 2024: Rekordowa liczba kobiet na krótkiej liścieKonrad Wrzesiński8
- ArtykułySą osoby, którym dopiero zbrodnia przynosi ukojenie – Janne Aagaard o „Morderstwach nad Bałtykiem”Anna Sierant1
- ArtykułyPoznańskie święto kryminału. Nadchodzi Festiwal GrandaLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
John H. Waller
2
7,2/10
Pisze książki: powieść historyczna
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
13 przeczytało książki autora
20 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Niewidzialna wojna w Europie. Szpiegostwo i konspiracja w latach 1939-1945
John H. Waller
7,6 z 5 ocen
13 czytelników 1 opinia
1999
Najnowsze opinie o książkach autora
Niewidzialna wojna w Europie. Szpiegostwo i konspiracja w latach 1939-1945 John H. Waller
7,6
Podtytuł brzmi: "Szpiegostwo i konspiracja w latach 1939-1945", aczkolwiek książka swoim zakresem obejmuje w zasadzie działania tylko niemieckiego wywiadu wojskowego (czyli głównie Abwehry),częściowo brytyjskiego MI-5, oraz amerykańskiego OSS, ze szczególnym uwzględnieniem działań Donovana i Dullesa. Autor skupia się jednak na teatrze europejskim, pomijając działania wywiadów innych państw i w innych rejonach świata (na przykład całkowicie pomija działania wywiadów w rejonie Pacyfiku, w konflikcie japońsko-amerykańskim, ale nie tylko).
Głównym bohaterem czyni Wilhelma Canarisa, szefa Abwehry, który w zasadzie do '44 roku świetnie się trzymał i rozgrywał swoje intrygi, zbierając haki na różnych nazistowskich dygnitarzy (między innymi na Himmlera i Heydricha),wspierając ruch oporu i aktywnie szkodząc nazistom (na przykład namawiając generała Franco, żeby nie przyłączał się do wojny, lub przekazując różne informacje wywiadom brytyjskiemu i amerykańskiemu).
Trzeba docenić jego odwagę, by działać w takich warunkach, ale sam Canaris nie był postacią kryształową. Miał swoje na sumieniu, jak zresztą każdy, który zaszedł wysoko w III Rzeszy.
Książka nie jest zbyt obszerna. Pewne wydarzenia potraktowano pobieżnie, za to przedstawia w chronologicznie ułożonym ciągu działania wywiadów w Europie oraz ich wpływ na przebieg wojny. Autor, przynajmniej wedle mojej wiedzy, przedstawia fakty nie ulegając typowo zachodniemu skrzywieniu, co znaczy, że zauważa i docenia działania sojusznicze, w tym także Polski, przede wszystkim w kwestii wielkiego wkładu polskich kryptologów dla funkcjonowania systemu Ultra.
Warto przeczytać jako pozycję wstępną dla pogłębiania wiedzy na temat konkretnych operacji i wydarzeń.