Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać400
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać7
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Józef Dutkiewicz
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Dutkiewicz#/media/File:Jozef_Dutkiewicz,_historyk.jpg, domena publiczna
2
6,5/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 07.03.1903Zmarły: 07.10.1986
Najpopularniejsza książka
Powstanie Listopadowe 1830-1831. Dzieje wewnętrzne. Militaria. Europa wobec powstania.
7,0 z 3 ocen
10 czytelników 2 opinie
Polski historyk, badacz historii XVIII-XX wieku, historii dyplomacji, profesor. Prezes łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Swoją działalnością naukową walnie przyczynił się do powstania „łódzkiej szkoły” badań nad przebiegiem Powstania listopadowego, wielki wkład położył również w rozwój historiografii. Dokładnej analizie poddawał pamiętniki Winstona Churchilla, Charles'a de Gaulle'a i Konrada Adenauera, był edytorem licznych pamiętników z czasów powstania listopadowego, m.in. Leona Drewnickiego Za moich czasów, regularnie pisywał do „Wiadomości Historycznych”.
Swoją działalnością naukową walnie przyczynił się do powstania „łódzkiej szkoły” badań nad przebiegiem Powstania listopadowego, wielki wkład położył również w rozwój historiografii. Dokładnej analizie poddawał pamiętniki Winstona Churchilla, Charles'a de Gaulle'a i Konrada Adenauera, był edytorem licznych pamiętników z czasów powstania listopadowego, m.in. Leona Drewnickiego Za moich czasów, regularnie pisywał do „Wiadomości Historycznych”.
6,5/10średnia ocena książek autora
4 przeczytało książki autora
7 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Powstanie Listopadowe 1830-1831. Dzieje wewnętrzne. Militaria. Europa wobec powstania.
7,0 z 3 ocen
10 czytelników 2 opinie
1980
Najnowsze opinie o książkach autora
Szymon Askenazy i jego szkoła Józef Dutkiewicz
6,0
Szymon Askenazy należy do najprzedniejszych przedstawicieli historiografii polskiej. Jego wyjątkowość polega nie tylko na świetnym piórze i zajmującej tematyce badawczej, ale również na wyjątkowej szkole jaką udało mu się zbudować. Szkoła ta, skupiająca grono świetnych historyków, wykonała pionierskie w swoim czasie dzieło, mianowicie stworzyła serię zatytułowaną "Monografie w zakresie dziejów nowożytnych". Tematyką tych prac była druga połowa XVIII wieku oraz pierwsza połowa wieku XIX. Wydawane w latach z grubsza przed I wojną światową, miały wielkie znaczenie nie tylko dla nauki polskiej, ale również, w dobie silnych dążności społeczeństwa dla uzyskania niepodległości państwa, dla wzmocnienia poczucia narodowego. Były one, oprócz wielkiej literatury polskiej czasów romantyzmu i pozytywizmu, manifestem siły żywiołu polskiego, mające pobudzić rodaków do zintensyfikowania działań na rzecz odrodzenia państwa.
Szymon Askenazy wielkim historykiem był. Każdy, kto zetknął się z jego twórczością, choćby poprzez najbardziej znaną biografię księcia Józefa, powinien przyznać ten fakt. Jego książki napisane zostały z wielkim literackim talentem, daleko im do nużącego najczęściej, akademickiego żargonu.
Józef Dutkiewicz, charakteryzując twórczość Askenazego i jego podopiecznych, mocno to uwypukla. Skupia się przede wszystkim na tym co charakterystyczne dla szkoły, podkreśla to, co stanowiło jej wspólny mianownik.
Dużym plusem książki jest brak tego, co można by było określić "duchem czasów". Mimo tego, iż wydana w 1958 roku, nie zawiera właściwego owym czasom, nachalnego i wulgarnego odwoływania się do "jedynie słusznej metody". Z tegoż względu, czyta się ją jak publikację powstałą niedawno.
Książkę poleciłbym nie tylko osobom zainteresowanym historią historiografii. Z uwagi na to, iż walory literackie prac Szymona Askenazego są niezaprzeczalne, warto aby z jego twórczością zapoznało się jak najszersze grono sympatyków historii.
Powstanie Listopadowe 1830-1831. Dzieje wewnętrzne. Militaria. Europa wobec powstania. Marek Tarczyński
7,0
Bardzo dobre kompendium wiedzy o Powstaniu Listopadowym. Praca zbiorowa wielu naukowców i pasjonatów. Dzieli się na trzy zasadnicze części – Dzieje wewnętrzne, Militaria oraz Europa wobec Powstania.
Każda z nich z kolei dzieli się na od kilku do kilkunastu rozdziałów – artykułów, z których każdy jest poświęcony innemu problemowi – np. w części pierwszej – Noc Listopadowa, Administracja Lokalna w Królestwie Polskim wobec powstania, Warszawska rebelia sierpniowa 1831 r. etc. Ozdobą części militarnej są natomiast opisy bitew pod Grochowem i Ostrołęką. Ale to już nasza narodowa specjalność – nikt tak dobrze nie opowiadał o własnych klęskach jak my. Absolutnym odkryciem jest natomiast rozdział pt. Generalicja Powstania Listopadowego. Oprócz informacji biograficznych zawiera on ocenę poszczególnych dowódców, zarówno naszych wojsk ,jak i rosyjskich. Autor dążąc do obiektywizmu wypracował schemat punktowy, stosując takie kryteria jak doświadczenie w zakresie dowództwa poszczególnych formacji, udział w bitwach, ukończenie szkoły wojskowej, studia i prace teoretyczne czy dowodzenia formacjami składającymi się łącznie z piechoty, artylerii i kawalerii. I cóż się okazało? Zarówno rosyjscy (w większości narodowości niemieckiej) dowódcy liniowi, jak i sztabowi pobili naszych w tej klasyfikacji na głowę (jak i w powstaniu zresztą).
Oczywiście pozycji daleko do ideału. Brak analiz potencjału ekonomicznego Królestwa Polskiego, zasobów broni i możliwości jej produkcji oraz porównania w tym zakresie z Rosją, stopnia poparcia ludności w miastach i na wsi, a szczególnie na kresach, zwanych wówczas Ziemiami Zabranymi. Tym niemniej jak na czas publikacji jest to naprawdę bardzo dobra pozycja.