Najnowsze artykuły
- ArtykułyGwiazda Hollywood czyta Tokarczuk, a „Quo vadis” i „Heartstopper” wracają na ekranyAnna Sierant4
- Artykuły„Piszę takie powieści, jakie sama chciałabym czytać”: rozmawiamy z Agnieszką PeszekSonia Miniewicz4
- ArtykułyPrzyszłość należy do czytających. Weź udział w konferencji Literacy for Democracy & BusinessLubimyCzytać1
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Bania Radosław
4
6,8/10
Pisze książki: historia, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,8/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
30 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Pomocnik Historyczny nr 5/2024. Izrael-Palestyna. Wojna bez końca
6,5 z 2 ocen
4 czytelników 1 opinia
2024
Arabska wiosna i świat arabski u progu XXI wieku
Marek M. Dziekan, Bania Radosław
7,2 z 6 ocen
39 czytelników 0 opinii
2020
Problemy bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki (MENA)
Robert Czulda, Bania Radosław
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2016
Najnowsze opinie o książkach autora
Pomocnik Historyczny nr 5/2024. Izrael-Palestyna. Wojna bez końca Piotr Osęka
6,5
Najnowszy Pomocnik historyczny Polityki był mi potrzebny. Tematyką interesuję się od dawna i o każdym z poruszonych zagadnień dość dużo czytałam oraz dyskutowałam z ludźmi podobnie jak ja poruszonymi przebiegiem wojny między Izraelem i Hamasem, choć różnie ją oceniającymi. Jednak usystematyzowanie i zebranie w jednym tomie wszystkich najważniejszych aspektów tej „wojny bez końca” po prostu okazało się bardzo przydatne.
Co nie oznacza, że takiemu, z konieczności skrótowemu, „kompendium” nie można przypisać rozmaitych wad, skoro na temat każdego zawartego w nim (pod)rozdziału napisano tomy i przegadano wiele godzin w najrozmaitszych gremiach. Jednocześnie lektura Pomocnika chyba największego życiowego optymistę definitywnie pozbawia złudzeń - obecny etap zaciskania węzła gordyjskiego między Izraelczykami i Palestyńczykami szczęśliwego finału mieć nie może. Mnie ostatecznie w tej tezie utrwaliła ostatnia część Pomocnika pt. Reakcje świata, a w szczególności zamykające tom dwie rozmowy, Ali Qandil z palestyńskim pisarzem i prawnikiem Rają Shehadehem pt. Od rzeki do morza, oraz Agnieszki Zagner z byłym izraelskim politykiem Partii Pracy Shlomo Ben-Ami’m pt. Dokąd zmierzamy?
„Hamas już wygrał tę wojnę” - mówi Ben-Ami. Winą za obecną sytuację jednoznacznie obarcza premiera Binjamina Netanjahu i nie wyklucza, że w Izraelu może dojść do wojny domowej. Redakcja Polityki nie zamieszcza głosów popierających politykę Netanjahu, czemu prawdę mówiąc specjalnie się nie dziwię. Ale z drugiej strony recepta Shehandeha, że „… Izrael najpierw musi zakończyć okupację, wycofać się z Zachodniego Brzegu, zlikwidować wszystkie osiedla i porzucić wizję Wielkiego Izraela …” wydaje się tyleż uproszczona, co rozłożona na czynniki pierwsze po prostu przez większość Izraelczyków jest nie do przyjęcia.