Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać366
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
- Artykuły„Co porusza martwych” – weź udział w quizie i wygraj pakiet książekLubimyCzytać24
- ArtykułyTworzyć poza rozsądkiem. Przypadek Francisa Forda CoppoliAdam Horowski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Paweł Zalewski
5
8,0/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,0/10średnia ocena książek autora
12 przeczytało książki autora
14 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Technologia transportu kolejowego
Paweł Zalewski, Piotr Siedlecki
0,0 z ocen
3 czytelników 1 opinia
2013
Najnowsze opinie o książkach autora
Polska. Zabytki techniki Paweł Zalewski
6,0
Książka zdecydowanie godna polecenia, wciągająca, ładnie ilustrowana.
Jak zdradza tytuł opisuje zabytki techniki, które mamy możliwość oglądać w Polsce. Wiele z nich to ewenementy na skalę europejską, a nawet światową. Są to między innymi Radiostacja Gliwice (w niej drewniana wieża antenowa, najwyższa na świecie budowla drewniana; miejsce, które odegrało istotną rolę w rozpoczęciu II Wojny Światowej),Tężnie i Warzelnia Soli w Ciechocinku, Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Elektrownie wodne na Bobrze i Kwisie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, pochylnie na Kanale Elbląskim, sopockie molo, kolejowy most zwodzony w Szczecinie, Kopalnia Soli "Wieliczka", Zabytkowa Kopalnia Srebra i Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach oraz wiele, wiele innych.
Książka pokrótce przedstawia zabytki - opisuje ich historie, okoliczności powstania, przeznaczenie, wyjaśnia na czym polega ich wyjątkowość (czasami jest to coś, co może nie każdemu przyszłoby do głowy). W połączeniu ze zdjęciami tworzy naprawdę interesującą lekturę. Więcej, zachęca do odwiedzenia opisanych miejsc.
mealibri.blogspot.com
Polska. Zabytki techniki Paweł Zalewski
6,0
Humaniści mają tą przewagę nad przedstawicielami nauk ścisłych, że potrafią lepiej sprzedać swoją specjalność, mimo iż to bez tej drugiej nie moglibyśmy funkcjonować.
Dlatego też warto docenić konstrukcje śluz i stopni wodnych, akweduktów i mostów kolejowych, dworców, młynów, kopalń i starych elektrowni, a także wszelkich muzeów techniki,kolejnictwa,motoryzacji, awiacji itp.
To największa zaleta omawianego albumu. Autorzy pokazują ciekawe miejsca w Polsce związane z rozwojem technik, szczególnie użytkowej. Dla wielu znacznie ciekawsze niż kolejne agro-barokowe kościółki z feerią kiczowatych rzeźb przedstawiających tłuste aniołki z wodogłowiem. Szczególnie warte polecenia – m.in. przez piszącego te słowa – spośród mniej znanych są skansen górniczy w Bóbrce, kolejki wąskotorowe (tam, gdzie jeszcze funkcjonują, głównie w sezonie),dworzec w Skierniewicach i kanał augustowski.
Wada publikacji to przede wszystkim jej skrótowość. Po prostu za mało zdjęć, tekstu oraz ewentualnej oprawy graficznej (przekroje etc.). Tym niemniej warto się zapoznać i należy mieć nadzieję, że znajdą się naśladowcy, którzy rozwiną temat.