Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać227Artykuły
Finał bestsellerowej francuskiej trylogii. Rozmowiamy z Maiwenn AlixRemigiusz Koziński1Artykuły
Bibliotekarze pozywają Arkansas – według nowego prawa mogą zostać ukarani za wypożyczenie książkiAnna Sierant2Artykuły
Hakerzy paraliżują Polskę w serialu „Error“. Poznajcie specjalny projekt AudiotekiLubimyCzytać1
T. Lobsang Rampa


- Pisze książki: fantasy, science fiction, literatura piękna, powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik, ezoteryka, senniki, horoskopy
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 08.04.1910
- Zmarły: 25.01.1981
Brytyjsko-kanadyjski pisarz New Age, pierwotnie Cyril Henry Hoskin, który w 1948 roku legalnie zmienił nazwisko na Carl Kuon Suo, a później na Tuesday Lobsang Rampa. Nigdy nie był w Tybecie i nie znał tybetańskiego.
Twierdził, że jest tybetańskim lamą, którego dusza transmigrowała w ciało Anglika Hoskina, kiedy ten spadł z drzewa. Uważany przez swoich wyznawców za "podróżnika astralnego, jasnowidza, telepatę i uzdrawiacz". Autor 20 książek (w Polsce wydano 14),które pisane są w formie pamiętników i powieści, i mają charakter okultystyczny połączony z elementami science fiction i fantasy - np. Eremita (The Hermit, 1971; pol. 1997),Jaskinia starożytnych (Cave of the Ancients, 1963; pol. 1997),Moje życie z lamą (Living with the Lama, 1964; pol. 1997)- pamiętnik kotki Rampy, pani Fifi Szarowąsej, przetłumaczony przez Rampę z języka kotów, My Visit to Venus (1957) - w których opisuje swoje życie, poprzednie wcielenia, podróże po świecie, praktyki metafizyczne, kulturę Tybetu i podróże na inne planety.
Jego pierwszą i najsłynniejszą książkę Trzecie Oko: autobiografia tybetańskiego lamy (The Third Eye: the Autobiography of a Tibetan Lama, 1956; pol. 1995, wzn. 1998, 2002, 2007) tak ocenił Agehananda Bharati (właśc. Leopold Fischer):
"Każda strona ujawnia całkowitą ignorancję autora w kwestiach buddyzmu jako systemu religijnego i praktyki, w Tybecie i gdzie indziej. Książka jednak w przenikliwy sposób ujawnia to, co miliony osób chcą usłyszeć. Mnisi i neofici latający na ogromnych latawcach, (...),tajemnicze operacje czaszki otwierające trzecie oko mądrości, opowieści o niebezpieczeństwach mistycznego treningu i inicjacji..." ["Fictitious Tibet: the Origin and Persistence of Rampaism", w: Tibet Society Bulletin, Vol. 7, 1974)]
- 61 przeczytało książki autora
- 96 chce przeczytać książki autora