Popularne wyszukiwania
Polecamy
Yolande Cohen
1
5,9/10
Pisze książki: powieść historyczna
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
5,9/10średnia ocena książek autora
13 przeczytało książki autora
20 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Żydzi sefardyjscy Joseph J. Levy
5,9
Przede wszystkim brawa dla wydawnictwa za cały cykl. Niestety niewielki rozmiar publikacji sprawił, że wiele aspektów niezwykle ciekawej cywilizacji Żydów sefardyjskich zostało przedstawionych nazbyt skrótowo. Fragmentami można zostać przytłoczonym listą postaci, które są wymienione tylko z imienia. Nie rozumiem także tego, że tylko część z nich została opatrzona datami. Jednakże książka otwiera wiele drzwi do kolejnych własnych poszukiwań, w czym może pomóc spory wybór literatury obcojęzycznej.
Żydzi sefardyjscy Joseph J. Levy
5,9
Mała książeczka o mniej znanej u nas kulturze Żydów pochodzących z Hiszpanii („Sefarad”),mówiących wariantem kastylijskiego („ladino”),żyjących w basenie Morza Śródziemnego. Zepchnięci w Izraelu do niejako drugiej ligi przez Żydów Aszkenazyjskich, rzadko goszczą na kartach wydawanych u nas książek (chyba tylko w „Przybyszu z Narbony” Juliana Stryjkowskiego),o innych mediach kultury nie wspominając. A szkoda, bo chociażby literatura zawdzięcza im takich noblistów jak Elias Canetti czy Partick Modiano.
Książka składa się z 48 pytań dotyczących historii i dnia dzisiejszego Sefardyjczyków. Niestety, mają one formę szkicu do pogadanki radiowej, bez wystarczającej ilości danych. To może być ciekawe dla kogoś zaczynającego od zera, ale nie dla osób posiadających już bazową wiedzę, możliwą do znalezienia w internecie.
Jest to zatem pozycja, która nie zadowoli osób zainteresowanych kulturą Żydów sefardyjskich i językiem ladino. Natomiast dobrze, że mimo to wyszła. Szkoda, że nie wydano u nas nic ciekawszego o tej kulturze, tak różnej od znanej nam z książek i filmów aszkenazyjskiej, najczęściej przedstawianej w najbardziej malowniczej – chasydzkiej - formie.