Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać1
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Blizny jak skrzydła” Erin StewartLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Pierre Belon
Źródło: https://fr.wikipedia.org/wiki/Pierre_Belon#Fin_de_vie
1
8,0/10
Pisze książki: literatura podróżnicza
Urodzony: 1517 (data przybliżona)Zmarły: 1564 (data przybliżona)
Francuski przyrodnik i lekarz.
W młodości został uczniem Cordusa. W latach 1546-1549 odbył podróż do Konstantynopola, zwiedzając też Włochy, Grecję i ziemie od Konstantynopola do Egiptu. Opis przyrody i ludzi z tych krajów wydał w roku 1553 (Observations). Badał też zwierzęta wodne, publikując wyniki w 1551 i w 1553. W 1555 ukazało się jego opracowanie dotyczące ptaków.
W młodości został uczniem Cordusa. W latach 1546-1549 odbył podróż do Konstantynopola, zwiedzając też Włochy, Grecję i ziemie od Konstantynopola do Egiptu. Opis przyrody i ludzi z tych krajów wydał w roku 1553 (Observations). Badał też zwierzęta wodne, publikując wyniki w 1551 i w 1553. W 1555 ukazało się jego opracowanie dotyczące ptaków.
8,0/10średnia ocena książek autora
1 przeczytało książki autora
0 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Voyage au Levant (1553). Les observations de Pierre Belon du Mans
Pierre Belon
8,0 z 1 ocen
1 czytelnik 1 opinia
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Voyage au Levant (1553). Les observations de Pierre Belon du Mans Pierre Belon
8,0
XVI-wieczna relacja z podróży po różnych krajach (głównie wyspy greckie, Egipt i Turcja),które autor odwiedził w drodze do Konstantynopola jako członek francuskiej misji dyplomatycznej. Pierre Belon był zamiłowanym naturalistą i w związku z tym zwraca on w swojej książce szczególną uwagę na świat fauny i flory, lecz również na innego rodzaju "osobliwości". Te ostatnie to ciekawostki dotyczące miejscowej kultury - religii, mody, architektury, kuchni, medycyny, jak również edukacji i estetyki.
W porównaniu do innych relacji z epoki, "Observations" czyta się naprawdę bardzo dobrze, a to ze względu właśnie na wspomniane nastawienie dzieła na interesujące fakty, a także dzięki przejrzystemu językowi autora. Dodatkowym plusem są pojawiające się niekiedy anegdotki z samej podróży lub osobiste opinie autora (co wcale nie było wówczas częstym elementem tego typu prac). Co więcej, Pierre Belon nie zamierzał, jak inni renesansowi podróżnicy-badacze, powtarzać opisów dalekich miejsc po autorach starożytnych, lecz konfrontował ich pisma z zastaną rzeczywistością. Jego relacja zawiera też sporo rycin, które pomagają przybliżyć czytelnikowi egzotyczną rzeczywistość. Dzięki tym wszystkim zaletom, jak również z uwagi na wydanie książki po francusku zamiast po łacinie, "Observations" cieszyły się niegdyś dużym powodzeniem.
Myślę, że jeśli ktoś interesuje się Imperium Osmańskim w XVI wieku lub ogólnie dalekimi podróżami w tamtych czasach i chciałby przeczytać jakąś relację z epoki, to "Observations" Belona świetnie się do tego nadają. Atutem jest tu na pewno fakt, że książka jest dostępna nie tylko w zmodernizowanym wydaniu francuskim (niestety nie wszystkie ważne relacje się tego doczekały),lecz także angielskim (pod tytułem "Travels in the Levant: The Observations of Pierre Belon of Le Mans on Many Singularities and Memorable Things Found in Greece, Turkey, Judaea"). Dodam jeszcze, że zarówno francuska, jak i angielska wersja zawiera wstęp autorstwa Alexandry Merle.