Najnowsze artykuły
Artykuły
Wybory 2023. Pełna lista obietnic kulturowychKonrad Wrzesiński4Artykuły
Weź udział w konkursie i wygraj książkę „Doppelganger. Sobowtór“ razem z biletami do kina!LubimyCzytać2Artykuły
Thom Hartmann ostrzega nas wszystkich przed zagładą. Pytanie tylko, czy nie jest już za późnoRemigiusz Koziński1Artykuły
Poznaj Marikę Echidnas – premiera debiutanckiej książki Agnieszki SzmatołyLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrzej Szymański

3
7,5/10
Pisze książki: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.), technika
Urodzony: 1934 (data przybliżona)Zmarły: 2000 (data przybliżona)
Profesor mineralogii i technologii ceramiki na Wydziale Chemicznym PW. Pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Członek m.in. PTM i PTC oraz Komitetu Nauk Mineralogicznych PAN. Gemolog. Współzałożyciel ICAM. Współtworzył firmę CeMat'70 SA oraz pracował w ITME i ISiC. Doradzał Ministerstwu Ochrony Środowiska. Jest autorem kilku książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych, a w tym z 1995 roku pt.: Diamond formed at low pressures and temperatures through liquid-phase hydrothermal synthesis (czasopismo: Diamond and Related Materials).
7,5/10średnia ocena książek autora
3 przeczytało książki autora
3 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

1989
Hardness Estimation of Minerals, Rocks and Ceramic Materials
Andrzej Szymański, Janusz Mikołaj Szymański
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
1989
Najnowsze opinie o książkach autora
Mineralogia techniczna Andrzej Szymański 
7,5

Dość ciekawy podręcznik-niepodręcznik o mineralogii technicznej. Coś jakby gawęda. Historia dziedziny... z przykładami.
Książka napisana przez praktyka - a w tym pioniera w wytwarzaniu diamentów metodą hydrotermalną z roztworów węgla o hybrydyzacji sp3.
Niestety w treści wyczuwa się czasem pewną megalomanię autora oraz spotyka się niedociągnięcia. Jednakże tekst zawiera wiele szczegółów i faktów, pozwalających zrozumieć czym jest inżynieria materiałowa i jak złożone procesy służą do pozyskiwania elementów funkcjonalnych dla elektroniki, optyki, przemysłu lotniczego, czy kosmicznego oraz innych innowacyjnych obszarów.
Dziś taką książkę byłoby dużo trudniej napisać - Polska od tamtych czasów doznała znaczącego upadku technologicznego zwłaszcza jeśli chodzi o obróbkę mechaniczną i dalszy processing, czy samą elektronikę i inżynierię materiałową - np. w zakresie monokrystalizacji, metalizacji, pasywacji, trawienia jonowego, wytwarzania szkieł i ceramiki, formowania warstw z fazy gazowej, tworzenia past przewodzących, projektowania procesorów, wytwarzania tranzystorów, czy budowy laserów, oscylatorów, mikroskopów AFM, czujników... Wiele pracowni, laboratoriów i firm zniknęło. Niektórych technologii już nie da się odtworzyć...
Sama publikacja, jak już wspominałem, bywa nierówna i zróżnicowana merytorycznie. Tekst czasami sprawia wrażenie nieco chaotycznego. Niektóre rozdziały nie tylko są ciekawie napisane, ale i bardzo precyzyjne, inne z pewnymi ułomnościami i jaskrawymi wpadkami - np. tekst o szkłach niskostratnych optycznie wytapianych z ultraczystych surowców (np. o zawartości zanieczyszczeń poniżej 0,01ppm) jest umieszczony w rozdziale o materiałach krystalicznych. Szkło nie jest krystalicznym materiałem! Jego krystalizacja to dewitryfikacja utrata szklistości - zmiana fazowa. Oczywiście szkła wytwarza się z materiałów krystalicznych - więc autorowi może o to chodziło...
Niemniej z książki można się dowiedzieć wiele o nowych technologiach, szkło-ceramice, obrazowodach, kompozytach, materiałach dla medycyny, o półprzewodnikach, laserach, epitaksji, czy metodzie Czochralskiego.
Pozycja dość trudna w czytaniu - pisana żargonem naukowo-technologicznym. Narracja nosi znamiona nieco już archaicznego podejścia technologicznego, a czasem wielkiej przenikliwości i wizjonerstwa. Może być użyteczna mimo swych mankamentów. Polecam!
=============
■Więcej informacji o autorze:
>>>http://worldcat.org/identities/viaf-19763665/
>>>https://prabook.com/web/mobile/#!profile/1427254