Najnowsze artykuły
Artykuły
Fisharmonia z Kalkuty i podróż przez Karpaty. Hubert Klimko-Dobrzaniecki o swojej najnowszej książceRemigiusz Koziński1Artykuły
Kto wygra Nagrodę Conrada? Twój głos ma znaczenieLubimyCzytać1Artykuły
Polski film podbija świat – od Kostaryki i Nikaragui przez Izrael po SerbięAnna Sierant7Artykuły
Wrześniowe trendy Lubimyczytać otwiera powieść sprzed 134 latEwa Cieślik5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stefan Fuglewicz

1
7,0/10
Pisze książki: technika, czasopisma
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,0/10średnia ocena książek autora
6 przeczytało książki autora
4 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2013
Stalowe Szlaki (116) 2/2013
Wojciech Kamiński, Stefan Fuglewicz
10,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2013
Najnowsze opinie o książkach autora
Ilustrowana historia fortyfikacji Stefan Fuglewicz 
7,0

Bardzo skondensowane, bogato ilustrowane informacje o architekturze obronnej. Od grodów obronnych, przez zamki z wieżami, zamki basztowe, twierdze bastejowe, bastionowe (z omówieniem szkół staro i nowowłoskich, staro i nowoholenderskich, maniery Vaubana),przez twierdze poligonalne, twierdze fortowe--ześrodkowane, grupy forteczne, do fortyfikacji rozproszonej. Czyli właściwie wszystko co potrzeba. Trochę przypomina mi to leksykon, załączony na końcu "Architektury Obronnej" prof. Bogdanowskiego (zresztą spora część rysunków z tej książeczki została wykorzystana w jego monografii). Nie zabrakło też omówienia ataku regularnego Vaubana, tj. przepisu na zdobywanie twierdzy.
Warto podkreślić, że we wstępie autor dziękuje za konsultacje m.in. płk. dr Ryszardowi Bochenkowi... Skądinąd autorowi przyjemnej książeczki "Od muru chińskiego do Linii Maginota". Dzięki temu można zauważyć jak zmieniły się poglądy na architekturę obronną i jej terminologią w przeciągu kilkudziesięciu lat, które dzielą wydania tych książek. Dla mnie to było wartościowe i częściowo uporządkowało pewne obszary chaosu terminologicznego.
Z wad, brakowało mi... numeracji stron:( Są tylko numerki "rozdziałów", które zwykle obejmują 2-3 strony.
Zastanawiam się czy można tę książeczkę polecić osobom, które są zainteresowane architekturą obronną, ale nie mają czasu, by poświęcić się studiom jakiejś opasłej cegły. Z jednej strony tak, bo jest to opracowanie dość kompletne i dla mnie w miarę zrozumiałe. Z drugiej... nieprzygotowany czytelnik może zostać przeładowany informacjami.
PS, gdyby ktoś chciał zapoznać się z tematem bliżej jeszcze przed przeczytaniem książki, tutaj moje notatki (oparte o 5 pozycji, łącznie z niniejszą książką):
http://mer.chemia.polsl.pl/~pborys/architektura_obronna.pdf