Najnowsze artykuły
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant2
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Cicha lokatorka” Clémence MichallonLubimyCzytać1
- ArtykułyWybrano debiut roku. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Grzegorza BogdałaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marek Gajdziński
2
7,1/10
Pisze książki: poradniki
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,1/10średnia ocena książek autora
20 przeczytało książki autora
10 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Narzędziownik drużynowego. Stopnie, sprawności, zastępy
Marek Gajdziński
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2024
Najnowsze opinie o książkach autora
Harcerski System Wychowania Marek Gajdziński
7,1
Bardzo ciekawa perspektywa, dosyć klasyczna i być może przestarzała i nie odpowiadająca realiom i współczesnej odsłownie metody harcerskiej, lecz pełna ciekawych spostrzeżeń i doświadczenia.
Książka opowiada o wyidealizowanym obrazie wychowania harcerskiego. Warto dążyć do tego ideału i bardzo cenna jest uwaga samego autora - że to tylko przykład i propozycja podania, ale każdy kucharz pracuje w innej kuchni, z innymi klientami i składnikami.
Choć więc niektóre spostrzeżenia czy propozycje są celne i prawdziwe, o tyle nie wszystkie można zastosować w każdej drużynie harcerskiej.
Harcerski System Wychowania Marek Gajdziński
7,1
„Harcerski system wychowania” autorstwa hm. Marka Gajdzińskiego można opisać jednym słowem – podręcznik. Podręcznik ten może znaleźć wielu potencjalnych adresatów. W pierwszej kolejności skierowany jest on do początkujących instruktorów, którzy chcą poznać jak działania wychowawcze podejmowane w harcerstwie funkcjonują w praktyce i jak tworzyć nowe skuteczne rozwiązania. Autor, bazując na swoim imponującym doświadczeniu jako instruktor, w dwóch częściach wyjaśnia temat zawarty w tytule swojej książki.
Część pierwsza poświęcona jest idei, metodzie oraz programowi. Krok po kroku wyjaśnione jest jakiego człowieka chcą wychować harcerscy instruktorzy i jakich instrumentów do tego używają. Jeśli ktoś nie zna treści prawa harcerskiego, czy zuchowego, bądź nie wie jakie są cechy metody harcerskiej, dowie się tego podczas lektury tej części. Spory fragment poświęcony jest programowi, czyli wszelkim środkom, dzięki którym wychowanie człowieka zgodnie z metodą jest możliwe. Czytelnik dowie się poprzez jakie działania może osiągnąć zamierzone cele w pracy z drużynami, czy gromadami. Sposoby osiągania kolejnych cech programu opisane są przez Gajdzińskiego w sposób bardzo obrazowy i poparte wieloma przykładami.
Część druga rozpoczyna się od omówienia różnic pomiędzy harcerskimi grupami wiekowymi. Dalej autor przedstawia środki metodyczne, z którymi należy pracować, prowadząc drużynę. Zwrócona jest uwaga na rolę i potrzebę rywalizacji wśród dzieci i młodzieży, a także na to, czym powinny być wypełnione zbiórki w poszczególnych pionach metodycznych. W klarowny sposób wyszczególnione są także cechy zastępu, do których powinien dążyć drużynowy, wdrażając pracę systemem małych grup w swoich jednostkach. Kolejnym z istotnych elementów omówionych w podręczniku jest także system kar i nagród. W ostatnim fragmencie książki pokazane są konkretne przykłady działań, które wyjaśniają co tak naprawdę robić z chłopcami w harcerstwie. Można odnaleźć tu inspiracje dotyczące rozwijania zainteresowań, poszukiwania pola służby, czy też prawidłowego utrzymywania relacji damsko-męskich.
Moim zdaniem, podręcznik hm. Gajdzińskiego jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dla początkującego instruktora. Wystarczy znaleźć w spisie treści interesujący nas temat, przeczytać go i w ciągu chwili zainspirować się w planowaniu harcerskich działań. Ważną kwestią jest uniwersalność tej książki. Przedstawiciel każdej organizacji harcerskiej znajdzie tu coś dla siebie. Tym, co podoba mi się najbardziej w tym podręczniku jest prostota języka, jakim został napisany. Forma jest bardzo przystępna dla czytelnika i przy lekturze nie trzeba posiłkować się słownikiem, w celu wyjaśnienia nieznanych pojęć, gdyż wszystko opisane jest w sposób jasny. Na pierwszy plan zdecydowanie wybija się wieloletnie doświadczenie autora, które jest godne podziwu. Zdecydowanie mogę polecić lekturę „Harcerskiego systemu wychowania” wszystkim obecnym, a także przyszłym instruktorom, którzy chcą poszerzyć swoje wiadomości na temat działań podejmowanych w celu wychowania młodego człowieka.