Najnowsze artykuły
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać3
- Artykuły„Brama Zdrajców”, czyli przewodnik po świecie Williama Warwicka! Poznajcie cykl Jeffreya ArcheraMarcin Waincetel1
- ArtykułyTokarczuk dla „Guardiana”: Mizoginia tkwi w nas jak jakaś chorobaKonrad Wrzesiński13
- ArtykułyNa Cmentarz zagubionych dusz… Poznaj nową książkę Pauliny Hendel!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Benouit du Peloux
4
6,9/10
Pisze książki: fantasy, science fiction, komiksy
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,9/10średnia ocena książek autora
18 przeczytało książki autora
4 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Turbogalop. Tom 2
Benouit du Peloux, Michel Rodrigue
Cykl: Turbogalop (tom 2)
7,3 z 7 ocen
7 czytelników 5 opinii
2022
Turbogalop
Benouit du Peloux, Michel Rodrigue
Cykl: Turbogalop (tom 1)
7,3 z 8 ocen
14 czytelników 5 opinii
2022
Najnowsze opinie o książkach autora
Turbogalop. Tom 2 Benouit du Peloux
7,3
Ostatnimi czasy wyszło sporo komiksów humorystycznych z wierzchowcami w roli głównej. Mamy serię "Kamila i konie", mamy "Koń by się uśmiał" i jest też "Turbogalop". Pierwszy tom tej ostatniej serii już omawiałem, zatem czas na drugi i... jest dobrze, ale na tle konkurencji raczej przeciętnie. To ni znaczy, że komiks jest kiepski. Jest niezły, ale konkurenci, do tego z tej samej stadniny, są po prostu lepsi w zasadzie pod każdym kątem.
Podobnie jak w poprzednich dwóch wymienionych seriach, i tutaj mamy podobny kalejdoskop gagów. Zatem jest stadnina, jej właścicielka oraz załoga, stado koni o różnorodnych charakterach i przypisani (poniekąd) do nich jeźdźcy. Dlaczego zatem "Turbogalop" przegrywa, mimo, że same gagi są nawet ciekawe. Otóż pierwszy powód to rysunek. Jest mniej przykuwający uwagę, czasem zbyt groteskowy i zwyczajnie toporny. Rozumiem satyrę, ale tutaj po prostu twarz postaci ludzkich oraz same wierzchowce wyglądają zbyt pokracznie. No jakoś mnij mnie to kupiło, gdy patrzę na konkurencyjne serie, szczególnie "Koń by się uśmiał".
Po drugie sama ekipa jest mniej interesująca. Owszem, tamte serie też jadą na ogranych motywach, ale zawsze dodadzą coś od siebie. Tutaj tego brakuje. Jest zwyczajne powtarzanie utartych gagów, gdy koń zrzuca jeźdźca, jest wredny, próbuje się komuś podlizać albo stary pracownik ucina sobie drzemki w czasie pracy. Potrafi bawić, ale z czasem wypada zbyt powtarzalnie.
Czy zatem ta seria jest zła? No nie. Nie jest też przeciętna. To dobra seria humorystyczna, tylko znając jej konkurencję, szybko zostaje w tyle. Jeśli sięgnęlibyśmy po nią najpierw to z pewnością dłużej przy niej zostaniemy. Jednak po zakosztowaniu dowolnej konkurencji, zapewne szybko porzucimy "Turbogalop" i o nim zapomnimy. Ja dam tej serii jeszcze jedną szansę, bo może coś ruszy w trzecim tomie i mnie zaskoczy.
Turbogalop. Tom 2 Benouit du Peloux
7,3
Macie dość przesłodzonych opowieści o stadninach i jeźdźcach? Razi Was idealizowanie pracy z końmi, pokazywanie wszystkiego przez różowe okulary i przytulaśnego niczym pluszaki? Patrzycie na opowieści o młodych amazonkach jak na zdjęcia w czasopismach? To mam coś dla Was! Sporą dawkę brutalnych realiów doprawionych humorem, bo nawet najbardziej zaskakujące i niemiłe dla bohaterów wydarzania potrafią rozśmieszyć. A może nawet pozwolą spojrzeć na swoje otoczenie z innej perspektywy, zastanowić się nad pracą i panującymi w niej zasadami. I wcale nie musi być ona związana z końmi. Ważne są pewne typy zachowań jak gwiazdorzenie, zapominalstwo, zrzucanie na innych swoich obowiązków, naiwność i wiele innych są uniwersalne i mogą być pokazane przez pryzmat pracy w stadninie, czyli dość specyficznym środowisku.
„Turbogalop” to komiks o Monice prowadzącej hodowlę koni. Jej praca wymaga elastyczności, wytrwałości, zarządzania ludźmi, rozwiązywania konfliktów oraz umiejętności podziału zadań i czasami zaufaniu innym. Jej prawą ręką jest stajenny Albert. Końmi zajmują się też dwie dziewczyny, Madzia i Celina, które kochają się w synu właścicielki stajni i z tego powodu ciągle pakują się w kłopoty. Romeo, do którego wzdychają to zapatrzony w siebie narcyz uwielbiający wyręczać się innymi i wykorzystujący swoje powodzenie. Do tego kilka koni stanowi stałą ekipę opowieści. W tym dziwnym otoczeniu czasami pojawiają się ludzie spoza stajni, przez co czasami oni, a czasami pracownicy przeżywają szok kulturowy w czasie kontaktu. Mamy tu całe mnóstwo zabawnych opowieści o zachowaniach koni, ludzi i innych zwierząt. Pojawiają się problemy z gryzącymi owadami, uczniami szkoły jeździeckiej, dżokerami, właścicielami koni chcącymi wygrać zawody, weterynarzami, osobami dbającymi o pielęgnację zwierząt. Każda interakcja to całe mnóstwo śmiesznych konsekwencji i zadziwiających odkryć.
Du PeLoux i Rodrigue zabierają nas do świata stadniny, w którym codzienność toczy się wokół sprzątania w boksach, karmienia, ujeżdżania koni, szczotkowania ich, zabierania na spacery, przygotowywania na sprzedaż i wyścigi. Widzimy jak zwierzęta potrafią żywo reagować na ludzkie zachowania, a nawet nastawienie. Do tego wśród tych czworonogów mamy zadziwiające zachowania, ciekawe osobowości. Ludzie stanowią tu jakby tło pozwalające pokazać jak wygląda życie w stajniach z całym bagażem najbardziej zaskakujących wydarzeń oraz postaw. I to zarówno wśród zwierząt, jak i ludzi.
Pierwszy album „Turbogalopu” to doskonałe wprowadzenie do humorystycznej serii, w której zobaczymy życie w stadninie bez lukrowania, przesładzania i wymuskania. Mamy tu po prostu brutalne życie z całym mnóstwem wyzwań, zderzeń interesów. Troszkę to przypomina serię „Kamila i konie” autorstwa Mesange Lili, Turconi Stefano, ale mamy nieco bardziej dojrzałych bohaterów i przez to pojawiają się też wątki miłosne.
Drugi tom to świetna kontynuacja przygód. Bohaterzy zabierają nas w świat swojej codzienności pełnej paradoksów i niespodzianek. Zobaczymy kolejne przygody ze szkoły jazdy konnej, zawodów, a nawet pojawią się wątki świąteczne. Obserwujemy starcia charakterów zarówno między ludźmi jak i zwierzętami oraz podglądamy sny pracowników stajni. Humorystyczne zwroty akcji sprawiają, że każdą scenkę pochłania się w zawrotnym tempie.
Albumy nie zawierają jednej opowieści z określonym początkiem i końcem. Mamy tu jednostronicowe scenki, które czasami bazują na zmianie perspektywy w danym momencie, a czasami są kilkoma minutami podglądania życia bohaterów. Tematem przewodnim jest tu pokazanie trudów i wyzwań związanych z pracą z końmi. Widzimy, że te szlachetne zwierzęta to nie tylko świetni kompani przejażdżek, ale też wymagający podopieczni, których trzeba czyścić, karmić, leczyć, mieć cierpliwość do ich humorów i pomysłów oraz psot. Każda scenka jest prosta i bazuje na humorystycznej poincie. To wcale nie odpiera owym opowieściom powagi, bo po śmiechu przyjdzie i czas na refleksję jak to wygląda w naszym życiu. Czy my jak bohaterzy przekarmiamy nasze pupile? A może czujemy, że oni nami rządzą i czasami mamy ich po dziurki w nosie? A może uważamy, że robią nam obciach swoim zachowaniem? A może nasze relacje w szkole lub pracy wyglądają jak osób pracujących w stadninie? Może dajemy wykorzystać się przystojniakowi lub szkolnej piękności? Może skupiany swoją uwagę na osobach, które nas nie szanują? Świetny komiks do poruszenia z młodymi czytelnikami ważnych tematów. Prawdziwa kopalnia postaw etycznych.
Świetne rysunki przypominające karykatury doskonale uwypuklają wady i zalety bohaterów. Mamy tu pojawiające się i znikające tło, w którym raz lepiej raz gorzej dopracowano szczegóły (zależy czy są one istotne). Żywe kolory, prosta kreska, podkreślenie ruchu czarnymi kreskami nadaje większości scen dynamizm. Do tego pokazywanie bohaterów z różnych perspektyw pozwala na piękne wyciągnięcie paradoksalnych zachowań. Typowa cartoonowa grafika świetnie się tu sprawdza.
#górowianka #górowiankaas #górowiankaksiążki #sikorkawśródksiążek #czytamdlaOli #czytamOli #pożyczprzeczytajpoleć #annasikorska #aleksandraannasikorska #książki #MichelRodrigue #BenouitduPeloux #Turbogalop #górowianka #egmont #światkomiksu #annasikorska #komiks #konie #humor #czytamdlaOli #czytamOli #pożyczprzeczytajpoleć http://annasikorska.blogspot.com/2022/09/michel-rodrigue-benouit-du-peloux.html