Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać251Artykuły
Nagroda Bookera 2023. Poznaliśmy krótką listę nominowanychAnna Sierant2Artykuły
Przeczytaj fragment najnowszej książki Aleksandry Troszczyńskiej – „Miasto grzechu“LubimyCzytać1Artykuły
Mole książkowe, czyli co pożera nasze książki. Uwaga! ZdjęciaAnna Sierant11
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Kamila Kowalczyk

3
6,9/10
Pisze książki: językoznawstwo, nauka o literaturze, popularnonaukowa
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,9/10średnia ocena książek autora
22 przeczytało książki autora
27 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2021
Grimmosfera polska. Baśnie ze zbioru Wilhelma i Jakuba Grimmów w polskiej kulturze literackiej (1865–2015)
Kamila Kowalczyk
7,0 z 2 ocen
4 czytelników 1 opinia
2021

2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni Robert Dudziński 
6,5

Ciekawe rzeczy zalegają w czeluściach Internetu. Natrafiłem kiedyś przypadkiem na ślad tej książki i było warto poszukać. Szczególnie że można ją pobrać legalnie i za darmo ze strony wydawnictwa. Adresowana jest do wszystkich fanów Wieśka zwanego Wiedźminem, którym nie straszne nie tylko mroki Brokilonu, gdzie driada z gąszczu szyje bez ostrzeżenia z łuku, ale i słownictwo magistrów, adiunktów i innych bakałarzy. Bo jest ta książka zbiorem dziesięciu opracowań przygotowanych przez pracowników naukowych polskich (choć nie tylko) uczelni. Teksty dotyczą zarówno książek o Geralcie z Rivii, jak i gier komputerowych i planszowych osadzonych w świecie wymyślonym przez Andrzeja Sapkowskiego, że o filmie nie wspomnę. Kto się odważy, przeczyta o powiązaniach sagi o Wiedźminie zarówno z mitologią słowiańską, jak i inną literaturą stanowiącą źródła zapożyczeń, o problemach naszej obecnej rzeczywistości ukrytych pod płaszczykiem stosunków panujących w świecie Wiedźmina, a nawet o tym dlaczego udało się nakręcić film, który ma na filmowym portalu ocenę tylko 3,9 na 10 punktów. Momentami jest trudno - świat naukowców posługuje się dosyć hermetycznym językiem - ale niech mnie Yarpen Zigrin w rzyć kopnie jeśli nie było warto.
Grimmosfera polska. Baśnie ze zbioru Wilhelma i Jakuba Grimmów w polskiej kulturze literackiej (1865–2015) Kamila Kowalczyk 
7,0

Trudna sprawa z oceną tej książki - chciałabym dać więcej niż 7/10, ale nie potrafię, bo jest tylko i aż bardzo dobra. Ostatecznie jednak muszę docenić ogrom pracy włożonej w odnalezienie baśniowych wydań, szczególnie tych z XIX i początków XX wieku, oraz zsyntetyzowanie potężnej porcji polskiego piśmiennictwa na temat literatury i baśni w szczególności. Siedzę w temacie baśni dosyć mocno od dosyć dawna, więc niewiele było w "Grimmosferze" informacji całkowicie dla mnie nowych, ale dla kogoś, kto jest tą dziedziną zainteresowany, a nie miał jeszcze okazji jej zgłębić, wiele uwag i spostrzeżeń Kowalczyk oraz dobrze dobranych cytatów z dawniejszej literatury będzie na pewno odkrywczych. Książka bardzo jasno pokazuje i klasyfikuje zabiegi, jakim poddawane są baśnie w systemie polskim od przeszło 150 lat. Pewnym niedostatkiem wydaje mi się szkicowe tylko zarysowanie przemian jako procesów. Wprawdzie rozdziały są uporządkowane chronologicznie, ale w zakończeniu ten podział na epoki zanika. Raziło też nadużywanie wypełniaczy typu "bez wątpienia warto zauważyć" "interesujący może się niewątpliwie wydawać fakt, że", zwłaszcza na początku (potem albo było tego mniej, albo ja się przyzwyczaiłam). Czasami też, porównując jakiś baśniowy tekst z wzorcem, czyli baśnią braci Grimm, autorka nie dość wyraźnie zaznacza, co już u Grimmów było, a co stanowi novum wprowadzone przez "przepisywacza", co dla osób słabiej znających oryginalne baśni Grimmów może być mylące.
Mimo wszystko książka - powtarzam - bardzo dobra, bardzo ważna dla tej dziedziny nauki i w większości interesująca.