Najnowsze artykuły
Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografiaLubimyCzytać4Artykuły
Trzy książki jednego autora w top 10, w tym nowość na szczycie. Trendy listopada 2023Ewa Cieślik4Artykuły
Lecha Wilczka patrzenie na Simonę Kossak i puszczę. Patrzenie, które trwa w fotografiach i opowieściRemigiusz Koziński5Artykuły
Książki pod patronatem Lubimyczytać polecają się na MikołajkiLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Sławomir Hulanicki

5
8,0/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,0/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
21 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraNajnowsze opinie o książkach autora
Jak zdobyć zdrowie i radość życia. Joga bez tajemnic Sławomir Hulanicki 
8,0

Książka została napisana przystępnym językiem. Bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Sprawy zostały omówione ogólnie, ale w bardzo przejrzysty sposób i zrozumiały (a to chyba najważniejsze). Zauważyłem skupienie na treściach dotyczących zdrowego stylu życia. Stąd wynikła moja wysoka ocena tego opracowania.
Sławomir Hulanicki był profesorem doktorem habilitowanym inżynierem w Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie. Z jego podróży po krajach Dalekiego Wschodu wynikła fascynacja jogą i dlatego postanowił podzielić się swoimi spostrzeżeniami w tej książce. Przedstawił zagadnienia dotyczące funkcji życiowych, odżywiania, ćwiczeń fizycznych, znaczenia kąpieli, odpoczynku i odnajdywania spokoju. Zgodziłem się z autorem, że ludzie powinni uprawiać sport w sposób rekreacyjny, a nie zawodowy lub wyczynowy. Bardzo zachęcał do przebywania na świeżym powietrzu i wystawiania ciała na działanie promieni słonecznych. Przed ułożeniem się do snu polecał przewietrzyć pomieszczenie, żeby nie bać się otwarcia okien nawet mroźną zimą oraz nigdy nie spać w bieliźnie, szczególnie tej, w której chodziło się w ciągu dnia. Uważał, że takie przedsięwzięcia miały dobroczynny wpływ na zdrowie, w tym na stan samopoczucia.
"Ale uwaga: nie należy pić płynów lodowatych ani też zbyt gorących. Te pierwsze mogą spowodować nadmierne oziębienie organów wewnętrznych, a przez to spowolnienie wewnętrznych procesów metabolicznych – drugie zaś mogą uszkadzać delikatne błony śluzowe. Pić drobnymi łykami wówczas kiedy się ma pragnienie, przetrzymując wodę w ustach, żeby się ociepliła, ale również i dlatego żeby wyciągnąć z niej znajdującą się tam siłę życiową. Nie wlewać w siebie dużych ilości wody jednorazowo, bo jest to nienaturalne i nawet szkodliwe. Pić często, lecz w małej ilości".
"Człowiek powinien myć swoje ciało przynajmniej raz dziennie. Jeżeli zdarza się, że następuje awaria wodociągów, to zamiast kąpieli należy namoczyć ręcznik i takim wilgotnym ręcznikiem trzeba dokładnie wytrzeć ciało; ręcznik potem wypłukać w wodzie, wykręcić i po raz drugi wytrzeć nim ciało. Zastępuje to doskonale kąpiel".