Najnowsze artykuły
Artykuły
Film o smoku, kolejny rekord „Chłopów”, ekranizacja dziecięcej klasyki i serial, o który walczą faniLubimyCzytać1Artykuły
„Fałszywe intencje” – weź udział w akcji recenzenckiej i wygraj thriller Mike'a OmeraLubimyCzytać1Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura młodzieżowa i dziecięcaLubimyCzytać3Artykuły
Rozwiń dziecięcą wyobraźnię dzięki mocy opowiadania historii. Poznaj aplikację ReadmioLubimyCzytać3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mario Vitti

1
7,0/10
Pisze książki: językoznawstwo, nauka o literaturze
MARIO VITTI jest włoskim neohellenistą, urodzonym w 1926 r. w Stambule, a żyjącym od 1946 r. w Rzymie. Pracował jako profesor filologii nowogreckiej na wielu uniwersytetach włoskich oraz wykładał jako profesor wizytujący na uniwersytecie w Salonikach, Paryżu i Genewie. Został wyróżniony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu w Salonikach, w Paryżu oraz w Nikozji. Jego najbardziej znane dzieło pt. Storia della letteratura neogreca (Turyn 1971) ukazało się w języku greckim (Ιστορία της νεοελληνικής λογοτεχνίας) w 1978 r. i następnie zostało wznowione w 2003 r. w uaktualnionej wersji. Mario Vitti opublikował we Włoszech greckie dzieła, które sam odkrył, takie jak dramat „Ewjena” Montselezego (1965),jeden dialog N. Sofianosa (1966),tom z tekstami A. Kalwosa (Α. Kalvos e i suoi scritti in italiano, 1960). Ponadto wydał swoje przekłady literatury nowogreckiej, m.in. wielki tom poezji i prozy O. Elitisa (Opere, Poesia, Prosa, 1982). Antologia pt. Poesia greca del Novecento (1957) stanowi pierwszą próbę tłumaczenia greckiej poezji XX w. na włoski oraz jej analizy historycznej i krytycznoliterackiej. W Grecji Vitti wydał korespondencję Kalwosa (Πηγές για τη βιογραφία του Κάλβου, 1963). Jest również autorem napisanych w języku greckim monografii: Η ιδεολογική λειτουργία της ελληνικής ηθογραφίας (1974),Η «Γενιά του Τριάντα»,ιδεολογία και μορφή (1977),Ο. Ελύτης, Βιβλιογραφία (1977),Φθορά και λόγος, Εισαγωγή στην ποίηση του Γ. Σεφέρη (1978),Ο. Ελύτης, Κριτική μελέτη (1984),Ο Κάλβος και η εποχή του (1995),Για τον Ο. Ελύτη (1998). Tom pt. Γραφείο με θέα (2006) zawiera artykuły, wykłady i bibliografię autora. W książce Η πόλη όπου γεννήθηκα. Ιστανμπούλ 1926-1946 Vitti opisuje swoje dzieciństwo w środowisku włosko-greckim w Stambule, zanim postanowił zostać włoskim neohellenistą.
7,0/10średnia ocena książek autora
3 przeczytało książki autora
2 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Historia literatury nowogreckiej Mario Vitti 
7,0

Bardzo dobrze, że ta książka pojawiła się po polsku, ponieważ dzięki niej dysponujemy wreszcie jakimś syntetycznym opracowaniem dziejów literatury nowogreckiej na dobrym poziomie (nie zapewniała go "Literatura nowogrecka 1453-1983" Nikosa Chadzinikolau). Mario Vitti przedstawia kolejne epoki literackie nowożytnej Grecji w układzie chronologicznym rozpoczynając od pierwszych tekstów w języku ludowym: "Dijenisa Akritasa" i tekstów Ptocho-Prodromosa aż po twórczość schyłku XX stulecia. Odnosi się w kolejnych rozdziałach nie tyle może do autorów, co do prądów literackich, czy gatunków. Nie można tego podręcznika uznać za typową, złożoną z rozdziałów de vita et scriptis auctorum historię literatury. Biografii jest tu mało i dotyczy to nawet tak znanych autorów jak Kazantzakis. Cytatami posługuje się Vitti chętnie (redakcja wszystkie zamieściła i po nowogrecku i po polsku),choć nie są one nigdy długie i tylko z rzadka jakiemuś pisarzowi czy poecie przypadł więcej niż jeden. Czytając odniosłem wrażenie, że Vitti może aż za często podkreśla wpływ autorów włoskich (i nie dotyczy to tylko okresu przed 1821). Myślę, że książka ta bardzo dobrze ogarnia całość piśmiennictwa w języku nowogreckim i warto po nią sięgnąć.
Tomasz Babnis