Najnowsze artykuły
- ArtykułyFestiwal Literatury Azjatyckiej w Warszawie – listopadowe wydarzenie pełne kulturalnych atrakcjiLubimyCzytać4
- ArtykułyZmarł jeden z najważniejszych arabskich pisarzy. Mówił o sobie jako o „Palestyńczyku z wyboru”Anna Sierant2
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Cicha lokatorka” Clémence MichallonLubimyCzytać1
- ArtykułyWybrano debiut roku. Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Grzegorza BogdałaKonrad Wrzesiński1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maciej Usurski
5
7,5/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,5/10średnia ocena książek autora
4 przeczytało książki autora
8 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Królewska kolej wschodnia na akwarelach Eduarda Gaertnera z 1851 roku
Maciej Usurski, Rafał Ruta
0,0 z ocen
4 czytelników 0 opinii
2018
Obóz jeniecki w Pile 1914-1919. Wspomnienia jeńców
Maciej Usurski
7,0 z 1 ocen
2 czytelników 0 opinii
2018
Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945
Maciej Usurski, Rafał Ruta
9,0 z 1 ocen
4 czytelników 1 opinia
2015
Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944
Maciej Usurski, Rafał Ruta
8,0 z 1 ocen
3 czytelników 1 opinia
2013
Najnowsze opinie o książkach autora
Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945 Maciej Usurski
9,0
Wspaniałe, unikatowe wydawnictwo. Nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, ale jako laik mogę powiedzieć, że jakość zdjęć lotniczych jest doskonała. Obraz nierzadko jest przy tym pięknie oświetlony, co daje efekt niemal artystyczny w przypadku niektórych fotografii. Nie wiem, na ile jest to efekt obróbki zdjęcia, a na ile technika jego wykonania, niemniej tę jakość warto podkreślić biorąc pod uwagę, że mamy tu do czynienia ze specyficznym rodzajem fotografii pochodzących z I połowy XX wieku. Są tu zdjęcia, które dają złudzenie, że za chwilę widz zajrzy do okien kamienic. Trzeba przygotować się, że spędzi się nad tym albumem co najmniej kilka ładnych godzin lub dni z fascynacją odkrywając często już nieistniejący świat, ale i znajdując jego cenne pozostałości. Kontakt z tą książką to gimnastyka dla wyobraźni i fascynująca lekcja historii lokalnej. Znalazłam tu wiele zdjęć, których nigdy wcześniej nie widziałam. Fotografie są bardzo dobrze opracowane. Dość klarownie opisano to, co się na nich znajduje. Dany obiekt możemy z dość dużą łatwością umieścić w obecnej tkance miasta. "Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945" to na pewno książka nie do pominęcia dla miłośników miasta, każdego pilanina i miłośnika historii oraz dla tych, którzy chcą zobaczyć Piłę z perspektywy Google Earth retro ;) Brawa dla autorów i już proszę o więcej!
Było takie miasto. Piła na dawnych kartach pocztowych 1896-1944 Maciej Usurski
8,0
Przebogata kolekcja ponad 600 kart pocztowych przedstawia widoki Piły w stanie sprzed 1945 roku. To kolejna inspirująca podróż w przeszłość miasta umożliwiona nam dzięki pasjonatom historii i kolekcjonerom tych druków. Świetna inicjatywa pozwalająca podziwiać niebanalną architekturę Schneidemül, ale też kunszt ówczesnych twórców kart pocztowych. Nie miałabym nic przeciwko, gdyby czerpano z nich współcześnie inspirację. Album przybliża pokrótce historię kart pocztowych, wskazuje ich różne odmiany. Zaprezentowano tu liczne karty z widokiem poszczególnych części miasta: Starego i Nowego Rynku, Śródmieścia, osiedla Górnego, Zamościa, Staszyc. Zebrano grupę kart z motywem rzeki, pilskich świątyń, hotelów i restauracji, kolei, parków, obiektów wojskowych, obozu i cmentarza wojennego, okolicznych jezior, Kuźnicy Pilskiej, Kaliny i Motylewa. Karty pocztowe - jak deklarują autorzy - opublikowane zostały w ich oryginalnym, pierwotnym formacie.
Bogactwo i różnorodność zgromadzonego materiału dla jednych może być wręcz przytłaczająca (choć chyba tylko w sensie pozytywnym!),dla innych może stanowić jedynie zaspokojenie pierwszego głodu ciekawości, skoro dowiadujemy się, że autorzy dysponowali około 2500 pocztówkami. Jedno jest raczej pewne – pełna lektura tej książki, odczytanie jej z całym zaangażowaniem i ze zrozumieniem może stworzyć całkiem dobrego znawcę dawnej Piły. Zaznaczę, że momentami publikacja staje się wymagająca w odbiorze. Choć wiele tu dość znanych obiektów i miejsc, to zdarzają się i takie, których rozpoznanie i lokalizacja w obecnej przestrzeni może nastręczać nieco kłopotu osobom niewtajemniczonym (jak ja). Niemniej, jest to na pewno ciekawe, wzbogacające wyzwanie i chyba w sumie o to chodzi w tego typu publikacjach.
Piła w tym albumie to właściwie przede wszystkim Schneidemül – miasto trochę obce, trochę nieznane, choć jednocześnie raz za razem wyłania się z poszczególnych obrazów jakiś fragment obecny także dziś, oswajający tę przestrzeń. Cieszą mnie tu karty prezentujące wnętrza niektórych obiektów w niemieckiej Pile. Miłym akcentem jest prezentacja kart wysyłanych przez Polaków. Album jest jak zbiór cegiełek, z których w wyobraźni możemy poskładać nieistniejące miasto, nadbudować nad znanym wizerunkiem Piły dawne Schneidemül, pogodzić dane nam dzięki tej książce historyczne puzzle z obecnym wizerunkiem miasta.