Najnowsze artykuły
Artykuły
Tokarczuk obok Kafki, Bułhakowa i Orwella. Polska powieść wśród 100 najlepszych książekKonrad Wrzesiński26Artykuły
Nadchodzą święta, a z nimi czytelnicze promocje. Odwiedź te księgarnie online i znajdź swój prezent!LubimyCzytać2Artykuły
„Akademia Pana Kleksa” nadchodzi. „Diuna 2” z oficjalnymi plakatamiKonrad Wrzesiński3Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografiaLubimyCzytać15
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Annette Wieviorka

1
7,6/10
Pisze książki: publicystyka literacka, eseje
Urodzona: 01.10.1948
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,6/10średnia ocena książek autora
12 przeczytało książki autora
23 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Czym było Auschwitz? Rozmowy z moją córką
Annette Wieviorka
7,6 z 12 ocen
35 czytelników 3 opinie
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Czym było Auschwitz? Rozmowy z moją córką Annette Wieviorka 
7,6

Cieniutka książeczka stanowiąca kompendium wiedzy na temat Holocaustu. Napisana językiem prostym i przystępnym, w końcu jest to zapis rozmowy historyka z nastoletnią córką. Oczywiście w tekście są błędy historiograficzne, ale są do wybaczenia - w końcu nawet polscy historycy kłócą się, ile dzieci uratowano z getta. Polecam każdemu, kto chciałby zdobyć bazę do zgłębiania tematu albo sobie przypomnieć podstawy (o ile można je zapomnieć). To dobra książka jako punkt wyjścia, każdy powinien ją przeczytać.
Czym było Auschwitz? Rozmowy z moją córką Annette Wieviorka 
7,6

„Czym było Auschwitz?” oparto na prostym schemacie. Matka postanawia porozmawiać z córką o zagładzie Żydów, która nie ominęła ich rodziny. Mathilde ma trzynaście lat, aczkolwiek to i owo obiło się jej o uszy. Jest nadzwyczaj dojrzałą nastolatką, co potwierdzają stawiane przez nią pytania, a niekiedy niewielkie zaskoczenie, jakim reaguje na słowa Annette. Odniosłem wrażenie, że córka domyśla się tego, co miało miejsce w czasie II wojny światowej i oczekuje od matki potwierdzenia swoich przypuszczeń. Trudno mi stwierdzić, czy podobnie jak w przypadku Mathilde, cechami większości trzynastolatków są przenikliwość oraz bezpośredniość. Córka Annette nie zadaje zbędnych pytań. Trafia w sedno tematu i wyznacza kierunek, w jakim zmierza krótka opowieść matki o zagładzie francuskich Żydów w czasie II wojny światowej. Czasami puentuje swoje odpowiedzi, aby dać dziecku do zrozumienia, że świat i ludzie wcale nie są tacy, jak mogłoby Nam się wydawać. To najważniejsza lekcja życia, którą każde dziecko powinno dostać od swojego rodzica. „Czym było Auschwitz?” można potraktować jako wskazówkę dla każdego, kto zastanawia się, kiedy i w jaki sposób porozmawiać z nastolatkiem o przeszłości. Przed wręczeniem dziecku tej książki, należałoby ją przeczytać, a dopiero wtedy zdecydować, czy jest odpowiednia dla młodego odbiorcy, czy może jednak warto poczekać z lekturą do czasu, gdy będzie gotowy zmierzyć się z tematyką zagłady Żydów. Starsi czytelnicy powinni potraktować tę pozycję jako uzupełnienie literatury obozowej, która potwierdza, że Auschwitz faktycznie było tym, o czym matka opowiedziała swojej córce.