Najnowsze artykuły
Artykuły
„Wiedźmin 4” przekroczy granice gatunku? Nad grą pracuje już większość studiaKonrad Wrzesiński3Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać316Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4Artykuły
Jest temat, o którym się nie mówi… Porozmawiajmy o piractwieKonrad Wrzesiński14
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Allen Holub

Źródło: http://www.holub.com/company/allen_holub.html
1
7,0/10
Pisze książki: informatyka, matematyka
Programista, trener, konsultant, pracuje jako informatyk od 1979r. Prowadzi szkolenia z zakresu projektowania obiektowego oraz programowania w Javie, której używa od momentu jej powstania. Wcześniej programował w C, C++, Perl, Pascal, PL/M, FORTRAN, SQL i rozmaitych językach assemblerowych. Napisał 9 książek oraz ponad setkę artykułów.http://www.holub.com/company/allen_holub.html
7,0/10średnia ocena książek autora
3 przeczytało książki autora
12 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2005
Wzorce projektowe. Analiza kodu sposobem na ich poznanie
Allen Holub
7,0 z 2 ocen
15 czytelników 1 opinia
2005
Najnowsze opinie o książkach autora
Wzorce projektowe. Analiza kodu sposobem na ich poznanie Allen Holub 
7,0

Po pierwsze -- autor przedstawił wzorce na dwóch ogromnych przykładach. Wg mnie to nietrafiona decyzja, gdyż w obu przypadkach wzorce są użyte tak naprawdę, aby ich tylko użyć. To jest antydydaktyczne, bo po raz kolejny skazuje daną metodykę na szufladę "ciekawe, no, ale w prawdziwym życiu...". Dużo lepsze byłoby omówienie wzorca w mniejszym kontekście, ale idealnym dla danego wzorca.
Po drugie -- autor wiele razy opisuje złe wykorzystanie wzorca ("tak się nie powinno robić"),nie podając recepty jak się powinno robić. Tego brakuje właśnie w całej książce, bo co z tego, że autor skrytykuje dziesiątek projektów jako błędnie zaprojektowanych -- są w ogóle poprawnie zaprojektowane jakieś biblioteki? Które? Dlaczego? Co jest tam najpiękniej zaimplementowane. Głucha cisza.
Po trzecie -- jeśli zbiorę informację z GoF i książki Joshua Blocha (wkrótce nowe wydanie),to ta pozycja nie wnosi niczego nowego. Jeśli autor zna obie pozycje (bo się do nich odnosi),to powinien wnieść jakiś wkład od siebie, a nie tylko ubrać własnymi słowami znaną już wiedzę.
Książka w ostateczności mogłaby inspirować, czy pobudzać do dyskusji, ale biorąc pod uwagę, iż autorowi przychodzi łatwo głównie krytyka (zarzut drugi),jest raczej tylko irytująca, iż zostajemy z niedosytem wiedzy.