Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel15
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać284
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński27
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Robert Sternberg
Źródło: http://loboestepario.webcindario.com/13_Galeria_Historia.html
4
6,3/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), poradniki
Urodzony: 08.12.1949
Amerykański psycholog i psychometra, twórca trójczynnikowej koncepcji miłości (1986).
Od 1975 jest profesorem psychologii i kształcenia na Uniwersytecie Yale, w 2003 był prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Od 1975 jest profesorem psychologii i kształcenia na Uniwersytecie Yale, w 2003 był prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
6,3/10średnia ocena książek autora
79 przeczytało książki autora
175 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Jak nauczyć dzieci myślenia
Robert Sternberg, Louise Spear-Swerling
6,3 z 4 ocen
30 czytelników 1 opinia
2003
Najnowsze opinie o książkach autora
Miłość jest opowieścią Robert Sternberg
6,1
„Intymne porozumienie jest albo ogromnie trudne, albo też w naszych wysiłkach nie uwzględniamy jakichś ważnych elementów, które budują związek. W tym właśnie może pomóc pojęcie miłości jako opowieści: każdy z nas ma idealną opowieść o miłości i może to być najważniejsza rzecz, której się o sobie dowiemy”. [s.19]
DLA KOGO:
Dla osób lubiących teorie o miłości i związkach.
CO W ŚRODKU:
- Na podstawie opowieści o różnych związkach Autor pokazuje nam tytułową teorię miłości jako opowieści. Przedstawia, że każdy związek tworzą osoby, które snują swoją własną o nim opowieść, a nasza własna może, ale nie musi pasować do opowieści partnerki/partnera. Jednocześnie para snuje wspólną opowieść, która nie musi odpowiadać opowieściom indywidualnym, a dodatkowo tych opowieści może być kilka. Jeśli po przeczytaniu tych kilku zdań czujesz, że wiesz jeszcze mniej niż wcześniej, to nie jesteś sam. Miałam tak samo :D
- Jednak książka jest w istocie bardzo przystępna i teoria miłości jako opowieści całkiem mnie zaciekawiła. Na pewno da nowe spojrzenie na związki. Okazuje się, że wcale nierzadko zdarza się sytuacja, w której jedna ze stron nie tylko postrzega związek zupełnie inaczej niż druga, ale też jest całkowicie przekonana, że wie, jak to wszystko widzi partner/partnerka. I oczywiście się myli.
- Warto jednak wziąć pod uwagę, że sam Autor wspomniał we wstępie „Tak wiec ta książka jest bardziej raportem na temat postępu w badaniach niż ostateczną prezentacją w pełni zweryfikowanej teorii” [s.10]. Mamy tu więc bardziej rozważania i to, co zrodziło się z refleksji Autora. Dlatego traktuję tę teorię bardziej jako ciekawostkę i uzupełnienie lub dodatek do teorii innych, bardziej pogłębionych i zweryfikowanych. Niemniej jednak kilka rzeczy pozwoliła mi przemyśleć na nowo.
Miłość jest opowieścią Robert Sternberg
6,1
Sięgnęłam po książkę Sternberga dzięki artykułowi w jednym z czasopism podsumowującemu jego teorię.
Czy miłość jest opowieścią? Jeśli potraktujemy opowieść jako pewnego rodzaju przenośnię, mogę się z tym zgodzić. Z tym, że jest to przenośnia wielowymiarowa.
Opowieści snuje w pewnym sensie każdy z nas. Patrząc wstecz - widzimy historię i interpretujemy ją po swojemu. Patrząc na to co widzimy, słyszymy, czujemy - snujemy swoje interpretacje. Każdy z nas tworzy swoją opowieść - na swój sposób postrzega fakty, rzeczy i przede wszystkim: siebie i innych. Mamy swoją własną, indywidualną opowieść. Mamy też opowieść naszych relacji.
Autor w ramach swojej teorii dzieli nasze opowieści na 25 kategorii, przy czym zaznacza, że może być ich więcej i że każdy z nas może "pisać" kilka różnych opowieści. Pokazuje, jakie role psychologiczne odgrywają bohaterowie każdej z nich, jakie towarzyszą im schematy myślenia, wreszcie - jakie zalety i pułapki niesie ze sobą każdy z typów opowieści.
Lektura dość ciekawa i pisana przystępnym językiem. Przede wszystkim pozwala zrozumieć pewne mechanizmy, jak i to, że można przed nimi uciec.