Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Joanna Nowicka

1
7,8/10
Pisze książki: reportaż
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,8/10średnia ocena książek autora
131 przeczytało książki autora
129 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2015
Indie. Trzy na godzinę
Joanna Nowicka, Małgorzata Łupina
7,8 z 106 ocen
262 czytelników 21 opinii
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Indie. Trzy na godzinę Joanna Nowicka 
7,8

Indie ukazane w swoim obskurnym klimacie, gdzie przewaga liczebna mężczyzn wiedzie prym nad kobietami, które są niżej usytuowane, które nie potrafią walczyć, zabiegać o swoje prawa i czuć się bezpiecznie.
Tematyka książki skupia się na gwałtach, które są na porządku dziennym w Indiach, widziana z punktu widzenia filmowców, którzy starają się dotrzeć do ofiar, pomóc im tak by świat ujrzał problem, który dotyczy większości kobiet w tym kraju.
Spotykamy się z opieszałością urzędników, prawników jak i służb medycznych, które traktują kobiety przedmiotowo i często stawiają ich w świetle winnych gwałtów. Problem na wielką skalę z którym ciężko jest sobie poradzić, aczkolwiek po drastycznym zbiorowym gwałcie zachodzą pewne zmiany tj. prawnicy starają się bronić pokrzywdzonych, sprawy odbywają się znaczniej szybciej niż to miało miejsce wcześniej (czekały na swoją kolej 15-20 lat),kobiety uczą się samoobrony, używają technologii, która ma zapobiec gwałtom.
Ogólny obraz ciekawy, książka przepełniona zdjęciami kobiet, ich bezbronnością i mentalnością narodu na którą nie ma się wpływu.
Indie. Trzy na godzinę Joanna Nowicka 
7,8

Po przeczytaniu powyższej książki, usiadłam, zamknęłam oczy i musiałam się zastanowić od czego zacząć. Mocny koktajl emocji, jakie niesie książka, wymaga chwili refleksji. Pokazuje Indie obdarte z baśniowej otoczki, widzimy je od tej mrocznej strony. Jeśli czyjeś wyobrażenie o Indiach, ma podparcie np w bollywood, to może się rozczarować. To tylko fragment mozaiki. Ciesze się, że poznałam tą książkę. Trzeba być przygotowanym na to, co przeczytamy. To, o czym traktuje, często przechodzi ludzkie pojęcie, nie tylko dla nas Europejczyków, ale generalnie dla człowieczeństwa. Pozwala nam odnaleźć odpowiedź na wiele pytań, na które ciężko znaleźć odpowiedź. Jednak autorom książki udaje się to. Widać jaki ogrom pracy i serca włożyli, nie kryją jak było ciężko momentami, zwłaszcza w chwilach stawania twarzą w twarz z ludzka tragedią Możemy odczuć każdą emocję, ból. Z jednej strony czyta się szybko, krótkie rozdziały, konkretnie napisane, masa zdjęć. Jednak kiedy oczy otwierają się coraz szerzej, chcemy wiedzieć więcej, z drugiej strony, nie sposób przeczytać jednym tchem, potrzeba chwil by przełknąć nie tylko to, co właśnie przeczytaliśmy, ale także łzy. Nie nie jest to książka ckliwa, absolutnie, tylko do bólu realistyczna. Podczas czytania buzuje też irytacja skostniałymi poglądami, które pokazują jak silne jest przywiązane do tradycji i honoru rodziny. Cudna okładka i ogrom zdjęć, widać że książka dopracowana jest w każdym calu, poczynając od papieru na okładce kończąc. Wymowna okładka, zdjęcie Anny podczas rozmowy z Chameli, fotograf uchwycił emocje i oddał na świetnym ujęciu. Jak najbardziej polecam, mimo że książka porusza ciężkie i trudne tematy, jest to spisane takim jakie jest, autentycznie. Solidny reportaż, który nie pozostaje obojętny czytelnikowi.
Czego dowiadujemy się z książki?Jak wygląda sytuacja kobiet w Indiach, a dobra nie jest.Już od zalążka trwa walka o życie (gendercide, aborcje żeńskich płodów),a wraz z upływem czasu wcale nie jest lepiej . Kiedy dziewczęta dorastają, widmo śmierci wciąż wisi nad głową- kwestia posagu, problematyczna dla rodziców, a nie rzadko i dla niej same(niezadowolenia rodziny męża z wysokosci posagu, wóczas też może źle skończyć).Kiedy jest już szczęśliwą mężatką, a wszyscy są zadowoleni, sytuacja drastycznie się zmienia po śmierci męża, bo wdowa albo może zostać wyrzucona na ulicę, albo może iść na stos pogrzebowy za mężem... co nazywamy rytuałem "sati". Choc prawnie jest to zakazane, tak samo jak żądanie i przyjmowanie posagu. Czemu córka jest takim problemem?Plaga gwałtów, autorzy książki szukają źródła problemu i przybliżają je czytelnikowi . Dysproporcja kobiet w stosunku do mężczyzn, światopogląd męskim okiem, podejscie do niedotykalnych, a także historie Jyoti Singh Padney - sprawa słynnej tragedii z 2012 roku oraz Chameli i Shabnam + operacje dziewcząt w polskiej klinice. Dużo osobistych przemyśleń na temat Indii samych twórców dokumentu, Ani Dereszowskiej, która przeżyła wyjazd i kręcenie materiału. To właśnie na podstawie programu "Trzy na godzinę" powstała książka. Na koniec znajdziemy coś pozytywnego, pod koniec książki, mowa jest o działaniach podejmowanych na rzecz kobiet, kampaniach, pozarządowych samozwańczych ugrupowaniach kobiet, które nie godzą się na takie traktowanie. Wiele Indusek chce się emancypować, walczyć o siebie i o swoje godne życie.
Na blogu pełna recenzja + 3 pełne historie dziewcząt, opisanych w książce:
http://sapno-main-india-hai.blogspot.com/2016/10/indie-trzy-na-godzine-joanny-nowickiej.html