Platon. Prawda leży gdzie indziej E. A. Dal Maschio 6,8

ocenił(a) na 95 lata temu Wejście w świat filozofii często bywa bolesne, jeśli człowiek od razu rzuci się na głęboką wodę lub zwyczajnie źle dobierze lektury. Mnie zdarzyło się to niejednokrotnie, przez co po przebrnięciu kilku tekstów najczęściej zwyczajnie zniechęcałem się do tej ważnej dziedziny literatury i życia.
Książka E. A. Dal Maschio wg mnie idealnie rozwiązuje powyższe problemy. Nie jest napisana suchym, naukowym językiem. Zamiast tego otrzymujemy żywą i poprowadzoną z werwą i humorem narrację, w której zawarto najważniejsze elementy filozofii platońskiej.
Ale nie tylko, ponieważ tytuł pokazuje również kontekst historyczny i społeczny, w którym przyszło żyć Platonowi. Nie mogło przy tym zabraknąć poruszenia tematu jego mistrza, czyli Sokratesa. Po tym wprowadzeniu autor skupia się już głównie na założeniach filozofa związanych z duszą, człowiekiem, moralnością i funkcjonowaniem państwa.
E. A. Dal Maschio bardzo zręcznie przeplata ważne teksty źródłowe z komentarzem oraz prostymi, czasami wręcz łopatologicznymi wyjaśnieniami, dzięki czemu czytelnik niezaprawiony w filozofii zaczyna rozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
Podobają mi się również spostrzeżenia samego autora, przedstawiające Platona w interesującym świetle. Nie spodziewałem się, że pojęcia prawdy i dobra oraz sposoby rządzenia państwem wcale nie są tak "dobre" w obecnie przyjętym, moralnym znaczeniu tego słowa.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to zapewne jedna z licznych ocen dorobku Platona, a doświadczeni badacze mogliby nawet podważyć takie spojrzenie, ale nie zmienia to faktu, że taka krytyczna analiza ze strony autora jest świetnym dodatkiem do opisu całej filozofii Platona.
Niektórzy mogą przyczepić się do nieco zbyt frywolnego tonu czy niezbyt wyszukanych żartów autora, chociaż dla mnie byłoby to czepialstwo na siłę. W moim odczuciu to idealna pozycja dla osób pragnących rozpocząć przygodę z filozofią i jednym z największych greckich filozofów.