Najnowsze artykuły
Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura młodzieżowa i dziecięcaLubimyCzytać1Artykuły
Rozwiń dziecięcą wyobraźnię dzięki mocy opowiadania historii. Poznaj aplikację ReadmioLubimyCzytać2Artykuły
6 książek, które sprawią, że pokochasz historięKonrad Wrzesiński15Artykuły
Nie żyje Paweł Huelle. Autor „Weisera Dawidka” zmarł w wieku 66 latEwa Cieślik15
Popularne wyszukiwania
Polecamy
David Eimer

6
8,2/10
Pisze książki: literatura podróżnicza, turystyka, mapy, atlasy
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,2/10średnia ocena książek autora
29 przeczytało książki autora
189 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2014
Beijng (Pekin). Przewodnik Lonely Planet City Guide
Daniel McCrohan, David Eimer
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2014
Najnowsze opinie o książkach autora
Z dala od cesarza. Podróże po obrzeżach Chin David Eimer 
7,6

Żeby poznać kraj nie wystarczy odwiedzić jego stolicy czy głównych szlaków turystycznych. Trzeba zajść tam, gdzie żyją zwykli ludzie, z dala od popularnych tras. To właśnie zrobił David Eimer, który - zgodnie z zapowiedzią w tytule - objechał obrzeża Chin z ich licznymi mniejszościami etnicznymi i zróżnicowanym klimatem. "Z dala od cesarza" to pozycja lekka, którą czyta się niezwykle przyjemnie. Autor plastycznie opisuje swoje peregrynacje. Ze szczegółami przybliża warunki życia Ujgurów, Tybetańczyków, licznych mniejszości w Junnanie czy na północnym wschodzie Chin. Z oczywistych względów, w tak przekrojowej pozycji trudno o głębsze historyczne i społeczne analizy poszczególnych regionów i jej mieszkańców, ale jak na taką luźną książkę, zawiera ona zadziwiająco sporo wiedzy, którą zainteresowany czytelnik może poszerzyć w innych publikacjach.
"Z dala od cesarza" to ważny tytuł, który wypełnia pewną niszę w literaturze o Chinach, zwykle skupionej na centrum z jego nowoczesnymi miastami i inwestycjami czy wszechobecną partią. Potrzeba więcej spojrzenia na peryferia z ich przeogromnym bogactwem kultur i tradycji, zagrożonych przez globalizację i niepohamowaną ekonomiczną i kulturową ekspansję dominujących w Państwie Środka Hanów.
Z dala od cesarza. Podróże po obrzeżach Chin David Eimer 
7,6

Jedna z podróży moich marzeń. Odwiedzać tereny rzadko odwiedzane, do których trudno się dostać i w nich funkcjonować. Wielu chciałoby odwiedzić Chiny ale nieliczni chcieli by zobaczyć to co jest poza oficjalnym mainstreamem – czyli zapierające dech w piersi miasta, cuda współczesnej architektury inżynieryjnej, czy wspaniałe wykwity przyrody. Ja chciałbym pójść dalej i zobaczyć więcej, przeżyć choć w namiastce to czego doświadczył Dawid Eimer. Zobaczyć Chiny, jakie rzadko można zobaczyć.
Eimer pokazał obrzeża Chin zamieszkałem przez rozliczne mniejszości etniczne. Liczone w miliona jak Ujgurowie czy Tybetańczycy i mniej liczni jak choćby Duarowie (kilka tysięcy osób) czy lud Hezhen. Ilość mniejszości zapiera dech w piersiach. Choć liczebnie dominują w Chinach Hanowie to obszarowo ich tereny zasiedlenia są większe niż obszar Chin-Hanów.
„Z dala od cesarza” to świetna książka – jedna z najlepszych jaką czytałem o Chinach. Peryferia nie stanowią o sile centrum, są raczej elementem potencjalnie ją osłabiającym więc najlepsze części książki, z mojej perspektywy, były poświęcone Chińskim metodom kolonizacji wewnętrznej. Stare Chińskie przysłowie mówi „Góry wysoko a cesarz daleko”, po lekturze wiem, że nie ma już zastosowania do dzisiejszych chińskich peryferii.