Najnowsze artykuły
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
- ArtykułyW dobrym true crime czytelnik sam ma wyrobić sobie zdanie – twierdzi John GlattAgata Teperek6
- ArtykułyMiliony dla spółki Olgi Tokarczuk. Chodzi o technologię do tworzenia gierKonrad Wrzesiński30
- ArtykułyKto zdobędzie literackiego Nobla 2024? Wytypuj i wygraj książki!LubimyCzytać59
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jan Kozłowski
5
7,3/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,3/10średnia ocena książek autora
21 przeczytało książki autora
45 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Słownik biograficzny gubernatorów i wicegubernatorów w Królestwie Polskim (1867-1918)
Jan Kozłowski, Artur Górak
7,0 z 2 ocen
3 czytelników 2 opinie
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Słownik biograficzny gubernatorów i wicegubernatorów w Królestwie Polskim (1867-1918) Jan Kozłowski
7,0
Opracowanie, którego bardzo brakowało na naszym rynku. O większości opisanych tu urzędników - mimo że najważniejszych w państwie - w zasadzie do tej pory nic konkretnego nie dało się powiedzieć. A przecież podejmowali decyzje kluczowe dla poszczególnych guberni, i istotne z punktu widzenia całego Królestwa Polskiego. Dzięki "Słownikowi..." znane są więc w końcu ich daty życia, pochodzenie, detale życia osobistego (żony, dzieci),przebieg kariery i ścieżka nagrodowa. Przy czym warto zaznaczyć, że drugie wydanie książki pojawiło się nie tylko ze względu na spory popyt, ale również dlatego, że autorzy dorzucili do dotychczasowego materiału blisko STO STRON dodatkowych informacji. To naprawdę robi wrażenie.
Nie jest jednak idealnie. Zahaczając w swoich poszukiwaniach zewnętrznych o biogram jednego z wicegubernatorów trafiłem na trzy potknięcia. Dwa wynikały z zaniechania (data zgonu żony jest podana z widełkami, i to przestrzelonymi, podczas gdy grób kobiety można swobodnie odszukać, i to w Warszawie; drugi detal to nie dość dokładne sprawdzenie męża jednej z córek, późniejszego wysokiego urzędnika warszawskiego - zapisanego wyłącznie jako byle pracownik sądowy w lubelskiem),jedno natomiast było jawnym błędem (jako żona wspomnianego urzędnika figuruje niewłaściwa córka). A skoro w przypadkowym miejscu przypadkowego biogramu - nie mając dostępu do większości archiwów, na jakich bazowali autorzy - znajduję kilka potknięć, to ile ich musi się kryć w pozostałej części książki? Jak w tym momencie można opierać się na zawartej w środku wiedzy, skoro jest ona tak naprawdę nieweryfikowalna dla przeciętnego zjadacza chleba?
Oczywiście nadal będę twierdził, że to świetna książka, której dramatycznie brakowało, ale niestety - trzeba podchodzić z dużą dozą nieufności do zawartej w niej wiedzy...
Słownik biograficzny gubernatorów i wicegubernatorów w Królestwie Polskim (1867-1918) Jan Kozłowski
7,0
Słownik ten jest bardzo wartościowym uzupełnieniem naszej wiedzy na temat rosyjskich elit władzy w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym. Był to czas szczególny dla naszej narodowej historii, gdyż właśnie po tym wydarzeniu Rosja ostatecznie odwróciła się od uniwersalistycznego kursu politycznego na rzecz nacjonalizacji podległych sobie terenów i ludów. W tych warunkach powstały urzędy gubernatorskie i wicegubernatorskie, które stały się narzędziem realizacji kolonialnych zamierzeń Petersburga na obszarze Królestwa Polskiego.
Rosyjscy gubernatorowie należeli do elit władzy imperium rosyjskiego. Ich nazwiska nierzadko przewijają się w wielu artykułach prasowych i wspomnieniach z epoki, a często nie wiemy, kim byli ci ludzie. Ta publikacja ma nam ułatwić zrozumienie tej sprawy. Autorzy wykonali kawał dobrej roboty, czerpiąc informacje z archiwów krajów nadbałtyckich i zza wschodniej granicy. Jest to praca niewątpliwie nowatorska i jest zapewne wstępem do dalszych opracowań, choćby z dziedziny nauk pomocniczych, w przyszłości, co też wyartykułowali autorzy.
Wydawnictwo encyklopedyczne wydaje się z reguły nudną lekturą, ale nie w tym przypadku. „Słownik biograficzny gubernatorów i wicegubernatorów” daje nam ciekawy obraz zbiorowy tej specyficznej grupy społecznej, od której zależał kształt polityki wobec Polaków.
Robert Stasiak