Polski biolog, profesor nauk biologicznych, zajmujący się badaniami nad drapieżnikami – głównie wilkiem, rysiem i żbikiem, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Instytutu Ochrony Przyrody PAN, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.
Bardzo dobrze napisany podręcznik. Nie tylko dla myśliwych (niestety, znam wielu takich, którzy zaglądanie do książek w celu pogłębiania lub odświeżania swojej wiedzy traktują jak zakaźną chorobę, ale cóż, czarne owce są wszędzie),ale również, a może i przede wszystkim - dla przyrodników, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o zwierzętach zamieszkujących nasze lasy, pola i łąki oraz o całej wspaniałej "otoczce" łowiectwa.
Najlepsza w Polsce monografia dotycząca wilka, napisana przez chyba najlepszego w Polsce naukowca, zajmującego się tymi pięknymi zwierzętami. Napisana w sposób wyważony, gdzie znajdziemy krytykę zarówno myśliwych, jak i pseudoekologów. Książka obiektywna, stricte naukowa, niezawierająca bambinistycznych bzdur i propagandy w stylu zalewających ostatnio rynek książek Wajraków i innych. Książka napisana z miłości do tych zwierząt, ale i uwzględniająca (jak w wypadku niemalże wszystkich ludzi nauki) potrzebę czasami takich posunięć, jak redukcja populacji w niektórych rejonach. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć wilka i przyrodę w świecie zdominowanym przez człowieka.