Najnowsze artykuły
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i wygraj „W głąb”, czyli najnowszą książkę Katarzyny BondyLubimyCzytać1
- ArtykułyMiędzynarodowe Targi Książki w Krakowie® już 24-27 października. Wygraj bilety! [KONKURS]LubimyCzytać0
- Artykuły10 cytatów na Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji NarodowejLubimyCzytać3
- ArtykułyAnna z Działyńskich Potocka. Opis świata, którego już nie ma. Bez lukruRemigiusz Koziński2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jarek Majcher
10
6,4/10
Pisze książki: albumy, turystyka, mapy, atlasy
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
16 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Tatry. Śladami pierwszych turystów i fotografów
Jarek Majcher
7,0 z 3 ocen
15 czytelników 1 opinia
2014
Od Krakowa do Białowieży. Szlakiem skarbów UNESCO w Polsce
Jarek Majcher
6,0 z 2 ocen
4 czytelników 0 opinii
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Polskie góry Jarek Majcher
6,0
W tym albumie znajdziecie ciekawe opisy polskich (ale także czeskich i słowackich) gór. Znajdują się tu piękne zdjęcia zachęcające do ruszenia się z domu i zobaczenia ma własne oczy Śnieżnych Kotłów i innych zachwycających miejsc. Książka zawiera wiele ciekawostek historycznych w tym opisy ludzi związanych z konkretnymi miejscami w górach (np. księżna Daisy, Marianna Orańska, Jan Wałach, Klimek Bachleda). Znajdują się tu także zdjęcia i opisy wielu polskich zamków.
Album świetnie nadaje się prezent dla każdego, kto kocha góry i ich okolice.
Tatry. Śladami pierwszych turystów i fotografów Jarek Majcher
7,0
Tytuł mówi niemal wszystko. A podtytuł dopowiada: Tatry w zdjęciach archiwalnych znamienitych autorów, a także ukazane fotografiami i tekstem przez Jarka Majchera. Pomysł wydaje się banalny w swojej oczywistości — pokazać, jak zmienił się tatrzański pejzaż, jak ewoluowały stroje i obyczaje turystów, przewodników, taterników na przestrzeni ponad stu lat, wykorzystując stare fotosy i dobierając do nich wyimki z dawnych książek i publikacji. Wśród wspomnianych w podtytule znamienitych autorów: Tytus Chałubiński, Walery Eljasz, Stanisław Witkiewicz i wielu, wielu innych. Do tego oczywiście współczesne reminiscencje — Jarek Majcher podąża śladami dawnych mistrzów, ustawia aparat tam, gdzie oni zdejmowali swoje zdjęcia z natury, i fotografuje zastany krajobraz. A potem zestawia stare z nowym. Różnice bywają duże, częściej jednak, co zaskakuje, naszym oczom ukazują się te same widoki, tyle że w różnych odsłonach.
Ale Jarek Majcher nie ogranicza się tylko do fotograficznych porównań. Również opowiada. Nie o sobie i swoich tatrzańskich przeżyciach, ale o ludziach tworzących mit Zakopanego oraz o taternickiej i turystycznej eksploracji poszczególnych dolin i szczytów. Album więc to nietypowy — słowa są w nim równie ważne co zdjęcia. Tekst został podzielony na krótkie rozdziały, każdy świetnie zilustrowano. Ogląda się tę książkę i czyta z prawdziwą przyjemnością, niczym fascynujący (foto)reportaż o dawnych czasach: zwroty akcji punktują stare i nowe zdjęcia oraz celne cytaty z niegdysiejszych tatrzańskich autorytetów. Całość tworzy rzecz wyjątkowo udaną i nostalgiczną, artystyczny, nastrojowy kolaż słowa z zapisem fotograficznym.
Jarek Majcher od lat fotografuje górski krajobraz, nie tylko zresztą tatrzański, wcześniej był fotoreporterem i dziennikarzem. Łatwość wydobywania szczegółów, ciekawostek, zręcznego i trafnego komponowania tekstu ze zdjęciami ma więc we krwi. Album, o prostej wydawałoby się koncepcji, choć przecież nie tak łatwej w realizacji, ma w sobie coś wyjątkowego. Duża w tym zasługa zdjęć samego Majchera. Nie oferują one tak modnych obecnie nasyconych do granic możliwości kolorów czy ostrości jak żyleta. W zamian niektóre zostały wykonane w technice podczerwieni, inne są sepiowane albo bromowane lub ręcznie kolorowane. To zbliża je do dawnych fotografii i świetnie wpisuje się w zamysł książki.
Francuski Fnac, odpowiednik polskiego Empiku, rekomenduje książki, które uważa za wyjątkowe, określeniem coup de cœur. „Poryw serca”, jak poetycko można przetłumaczyć ten zwrot, oznacza nagłe i silne oczarowanie kimś lub czymś. To właśnie przydarzyło mi się z książką „Tatry. Śladami pierwszych turystów i fotografów". Od dawna żaden album nie dostarczył mi tylu przyjemności :-). Mój coup de cœur, czyli książka, którą bardzo polecam.