Popularne wyszukiwania
Polecamy
Genowefa Kurpisowa

3
6,6/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,6/10średnia ocena książek autora
16 przeczytało książki autora
23 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Europa i świat w epoce restauracji, romantyzmu i rewolucji 1815-1849. Tom 1
6,2 z 10 ocen
25 czytelników 2 opinie
1991
Powstanie Listopadowe 1830-1831. Dzieje wewnętrzne. Militaria. Europa wobec powstania.
7,0 z 3 ocen
10 czytelników 2 opinie
1980
Najnowsze opinie o książkach autora
Europa i świat w epoce restauracji, romantyzmu i rewolucji 1815-1849. Tom 1 Andrzej Zahorski 
6,2

Autorzy pierwszego tomu "Europy i świata w epoce restauracji, romantyzmu i rewolucji 1815-1849" skupili się w nim przede wszystkim na opisie sytuacji w konkretnych państwach (niezbyt precyzyjnie uznam tu za państwa także Niemcy i Włochy) od kongresu wiedeńskiego do Wiosny Ludów. Poza dwoma pierwszym artykułami poświęconymi samemu kongresowi oraz przemianom gospodarczo-społecznym, kolejne rozdziały stanowią skrótowe ujęcie dziejów państw europejskich w epoce powiedeńskiej. Zgodnie z tytułem bardzo istotne miejsce zajmują problemy różnego rodzaju rewolucji, spisków i prób obalenia starego ładu. Jednocześnie Autorzy dużo miejsca poświęcają powolnym przemianom społeczno-politycznym, stopniowej liberalizacji reaktywowanych po 1815 roku absolutyzmów. Z pewnością artykuły poświęcone konkretnym państwom przydadzą się osobom zainteresowanym choćby dziejami Francji, czy Hiszpanii (są to artykuły dobrze napisane pod względem merytorycznym, ale zarazem przystępne). Dla mnie osobiście zabrakło podjęcia jakichś innych tematów, choćby z dziedziny historii kultury. Omawiany tom "Konfrontacji Historycznych" z pewnością jest dobrym, uszczegóławiającym uzupełnieniem podręczników dziejów powszechnych XIX wieku.
Tomasz Babnis
Powstanie Listopadowe 1830-1831. Dzieje wewnętrzne. Militaria. Europa wobec powstania. Marek Tarczyński 
7,0

Bardzo dobre kompendium wiedzy o Powstaniu Listopadowym. Praca zbiorowa wielu naukowców i pasjonatów. Dzieli się na trzy zasadnicze części – Dzieje wewnętrzne, Militaria oraz Europa wobec Powstania.
Każda z nich z kolei dzieli się na od kilku do kilkunastu rozdziałów – artykułów, z których każdy jest poświęcony innemu problemowi – np. w części pierwszej – Noc Listopadowa, Administracja Lokalna w Królestwie Polskim wobec powstania, Warszawska rebelia sierpniowa 1831 r. etc. Ozdobą części militarnej są natomiast opisy bitew pod Grochowem i Ostrołęką. Ale to już nasza narodowa specjalność – nikt tak dobrze nie opowiadał o własnych klęskach jak my. Absolutnym odkryciem jest natomiast rozdział pt. Generalicja Powstania Listopadowego. Oprócz informacji biograficznych zawiera on ocenę poszczególnych dowódców, zarówno naszych wojsk ,jak i rosyjskich. Autor dążąc do obiektywizmu wypracował schemat punktowy, stosując takie kryteria jak doświadczenie w zakresie dowództwa poszczególnych formacji, udział w bitwach, ukończenie szkoły wojskowej, studia i prace teoretyczne czy dowodzenia formacjami składającymi się łącznie z piechoty, artylerii i kawalerii. I cóż się okazało? Zarówno rosyjscy (w większości narodowości niemieckiej) dowódcy liniowi, jak i sztabowi pobili naszych w tej klasyfikacji na głowę (jak i w powstaniu zresztą).
Oczywiście pozycji daleko do ideału. Brak analiz potencjału ekonomicznego Królestwa Polskiego, zasobów broni i możliwości jej produkcji oraz porównania w tym zakresie z Rosją, stopnia poparcia ludności w miastach i na wsi, a szczególnie na kresach, zwanych wówczas Ziemiami Zabranymi. Tym niemniej jak na czas publikacji jest to naprawdę bardzo dobra pozycja.