Najnowsze artykuły
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel1
- ArtykułyW dobrym true crime czytelnik sam ma wyrobić sobie zdanie – twierdzi John GlattAgata Teperek3
- ArtykułyMiliony dla spółki Olgi Tokarczuk. Chodzi o technologię do tworzenia gierKonrad Wrzesiński21
- ArtykułyKto zdobędzie literackiego Nobla 2024? Wytypuj i wygraj książki!LubimyCzytać45
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Kenneth Pennington
1
7,5/10
Pisze książki: historia
Najpopularniejsza książka
Władca i prawo (1200-1600). Suwerenność monarchy a prawa poddanych w zachodnioeuropejskiej tradycji prawnej
7,5 z 2 ocen
20 czytelników 2 opinie
Jest amerykańskim historykiem mediewistą, od 2001 r. wykładowcą na The Catholic University of America. Obszar jego zainteresowań badawczych to: starożytna, średniowieczna i nowożytna historia prawa, dzieje myśli konstytucyjnej, historia Kościoła oraz paleografia. Jest autorem m.in. takich książek, jak: "Pope and Bishops: the Papal Monarchy in the Twelfth and Thirteenth Centuries", 1984; "Popes, Canonists, and Texts, 1150-1550", 1993.
7,5/10średnia ocena książek autora
4 przeczytało książki autora
16 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Władca i prawo (1200-1600). Suwerenność monarchy a prawa poddanych w zachodnioeuropejskiej tradycji prawnej
Kenneth Pennington
7,5 z 2 ocen
20 czytelników 2 opinie
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Władca i prawo (1200-1600). Suwerenność monarchy a prawa poddanych w zachodnioeuropejskiej tradycji prawnej Kenneth Pennington
7,5
Czy książę podlega prawom? Od kiedy król jest cesarzem we własnym królestwie? Jaki jest fundament władzy, co stoi za prawem poza wolą księcia?
Cała książka skupia się wokół tych zagadnień. Jest bardzo mocno naukowa, na pewno świetna dla teoretyków prawa i osób zakochanych w średniowieczu. Choć bywam jednym i drugim to miejscami mnie nużyła, tak że zdarzało mi się czytać co dwie strony. Niemniej jednak to solidna i dobrze udokumentowana praca naukowa, ale tylko dla odważnych.
Władca i prawo (1200-1600). Suwerenność monarchy a prawa poddanych w zachodnioeuropejskiej tradycji prawnej Kenneth Pennington
7,5
Książka charakteryzująca się rzadką skrupulatnością. Autor korzysta ze średniowiecznych tekstów, każdy fragment łaciński, oprócz tłumaczenia, przedstawiony jest w oryginalne. Dlatego wydanie to jest szczególnie atrakcyjne dla osób wnikliwych i naukowców.
Jej pożyteczność dla każdej osoby zajmującej się prawem procesowym i historią myśli prawnej i politycznej jest niepodważalna. Pennington prezentuje różne problemy z średniowiecznej teorii prawa państwowego, których próżno szukać w większości dostępnych opracowań. Pozycja ta jest też bardzo pouczająca dla osób interesujących się problemem "wyjątku w prawie" - zob. opisywana w książce problematyka potestas ordinata i potestas absoluta.
Dla mnie (fundamentalne) przesłania płynące z książki są dwa. Pierwsze, nieśmiałe przesłane brzmi: "prawa człowieka" rozumiane jako zbiór pewnych prawno-naturalnych uprawnień każdego człowieka czy obywatela (to rozróżnienie nie jest tutaj w ogóle podejmowane) nie są wcale owocem liberalizmu i demokratyzmu. Świadczy o tym doktryna średniowiecznych jurystów. Po drugie, suwerenność w średniowieczu, nowożytności i współczesności nie jest niczym nieograniczona. Wynika to z bardziej wnikliwej analizy dzieł jurystów, a także zdroworozsądkowego zapytania: czy suwerenne ciało polityczne może nakazać wszystkim pierworodnym synom poślubić swe matki?
Podsumowując - pozycja ta jest wspaniała i polecam ją każdemu, kto szuka dobrej lektury na temat władzy, prawa, suwerenności lub polityki. Jedyny "minus" to może zbyt rozwlekła refleksja na temat "prawa do bycia wysłuchanym".