Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Elwira Buszewicz

10
6,5/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,5/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
33 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2022
Dialogi z cieniami. Dziesięć szkiców o pograniczu imitacji i tęsknoty
Elwira Buszewicz
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2022

2020
Obraz natury w kulturze intelektualnej, literackiej i artystycznej doby staropolskiej
Alina Nowicka-Jeżowa, Elwira Buszewicz
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2020

2018

2018

2015
Dawni mistrzowie. Kultura humanistyczna w kręgu Akademii Krakowskiej doby renesansu
Elwira Buszewicz
6,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2015

2006

2006
Sarmacki Horacy i jego liryka. Imitacja, gatunek, styl. Rzecz o poezji Macieja Kazimierza Sarbiewskiego
Elwira Buszewicz
8,0 z 1 ocen
5 czytelników 1 opinia
2006

2004
Metropolia Sarmatów. Dawni poeci i pisarze o Krakowie
Elwira Buszewicz
0,0 z ocen
6 czytelników 0 opinii
2004
Najnowsze opinie o książkach autora
Owidiusz. Twórczość. Recepcja. Legenda Jacek Bocheński 
7,5

Praca zbiorowa zawierająca referaty z jubileuszowego zjazdu PTF pokazuje nie tylko, jak rozbudowane są badania nad różnymi aspektami owidianistyki, ale i jak bardzo twórczość poety z Sulmony oddziałała na literaturę i sztukę wieków późniejszych. Oprócz należących ściśle do dziedziny filologii klasycznej artykułów poświęconych poszczególnym dziełom Owidiusza, w książce można znaleźć liczne teksty poświęcone jego nowożytnym naśladowcom, tłumaczom i interpretatorom. Kilka tekstów napisanych jest w języku niemieckim, ale to właśnie niemiecki artykuł Heinza Hofmanna negujący historyczność wygnania poety uważam za najciekawszy (choć nie we wszystkim się w nim zgadzam). Jeśli ktoś interesuje się literaturą (niekoniecznie tylko starożytną),to powinien do tej książki zajrzeć, żeby wyrobić sobie szersze spojrzenie na rolę Owidiusza w kształtowaniu się późniejszych wzorców i modeli artystycznych.
Tomasz Babnis
Sarmacki Horacy i jego liryka. Imitacja, gatunek, styl. Rzecz o poezji Macieja Kazimierza Sarbiewskiego Elwira Buszewicz 
8,0

Świetna książka o poecie, który w swoim czasie uchodził za wybitnego twórcę o europejskiej renomie, tymczasem dziś jest zapomniany, nikt go nie czyta, bo - jak stwierdza w zakończeniu Autorka - jego styl znika w przekładzie i tylko po łacinie można go należycie docenić. Moim zdaniem Buszewiczowej udało się w tej pracy przywrócić Sarbiewskiemu nieco dawnej świetności. Bardzo dobrze ukazała istotę horacjańskich nawiązań, wyjaśniła, skąd tak ogromny wpływ tego liryka na twórczość Europy nowożytnej. W tej perspektywie jawi się Sarbiewski jako przedstawiciel pewnego ważnego, bardzo w epoce baroku silnego nurtu poetyckiego. Autorka nieraz cytuje starszą, ale bardzo dobrze wyjaśniającą kluczowy dla literatury nowołacińskiej problem imitacji i emulacji, pracę A. Fulińskiej "Naśladowanie i twórczość". Do pewnego stopnia te dwie monografie uzupełniają się i wyjaśniają trudno dziś dla nas zrozumiałe podejście dawniejszych poetów do kwestii oryginalności i naśladownictwa.
Ważny jest rozdział o Sarbiewskim jako poecie sławiącym Wazów i papieża Urbana VIII - jakiż byłby to Horacy, gdyby nie sławił Augusta? Ten polityczny aspekt twórczości jezuickiego poety dodatkowo podkreśla fakt, że jego utwory były w swoim czasie bardzo aktualne, szeroko czytane i rozumiane. Pewne zdziwienie współczesnego czytelnika może też wywołać wykorzystanie przez Sarbiewskiego wątków z twórczości miłosnej Horacego do sławienia Matki Boskiej. Nie jedyne to miejsce, w którym bohater tej książki zaskakuje. Ale od czego jest discordia concors?
Tomasz Babnis
P.S.
Wielki plus dla Autorki za bardzo dobre przekłady i widoczną biegłość latynistyczną. Polonista z takimi kompetencjami w dziedzinie filologii klasycznej to idealny neolatynista, oby takich jak najwięcej.