Najnowsze artykuły
Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Reportaż, publicystyka, biografiaLubimyCzytać4Artykuły
Trzy książki jednego autora w top 10, w tym nowość na szczycie. Trendy listopada 2023Ewa Cieślik4Artykuły
Lecha Wilczka patrzenie na Simonę Kossak i puszczę. Patrzenie, które trwa w fotografiach i opowieściRemigiusz Koziński5Artykuły
Książki pod patronatem Lubimyczytać polecają się na MikołajkiLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Samuel Königgrätz

Znany jako: René Lewinski, Helmut Kuhl,...Znany jako: René Lewinski, Helmut Kuhl, Šimon Olivětín, Simon Uli Vetin, Arnalt Lionlőwe
1
7,9/10
Pisze książki: utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Urodzony: 06.08.1972
Właściwie René Levínský - czeski dramaturg, fizyk (ukończył fizykę jądrową na praskiej politechnice) i ekonomista (doktorat z ekonomii eksperymentalnej na Uniwersytecie Karola). Urodził się w Hradcu Králové, pracuje w Jenie w tamtejszym Instytucie Plancka i na jeneńskim uniwersytecie, wykładając teorię gier. Członek prestiżowego Game Theory Society. Współzałożyciel (w 1988 roku) wciąż aktywnego teatru amatorskiego "Nejhodnější medvidcí" (Najgrzeczniejsze misie),który gra głównie jego sztuki. Wiele z nich sygnował dowcipnymi pseudonimami, mającymi odniesienie do ich żanru. Dla dzieci pisze pod pseudonimem Šimon Olivětín. Jego dramaty są wystawiane także w profesjonalnych teatrach, dwa z nich zostały sfilmowane:
Jeszcze żyję z wieszakiem, czapką i lizakiem (Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, 2005, reż. Pavel Göbl) Harila (Gorila, 2011, reż. Pavel Sličný)
Jeszcze żyję z wieszakiem, czapką i lizakiem (Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí, 2005, reż. Pavel Göbl) Harila (Gorila, 2011, reż. Pavel Sličný)
7,9/10średnia ocena książek autora
20 przeczytało książki autora
49 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2006
Opowieści o zwyczajnym szaleństwie. Antologia najnowszej dramaturgii czeskiej
7,9 z 14 ocen
66 czytelników 2 opinie
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Opowieści o zwyczajnym szaleństwie. Antologia najnowszej dramaturgii czeskiej Pavel Kohout 
7,9

Bardzo różnorodny tom dramatów, jakich się na polskich scenach nie spotyka.
David Drábek w "Pływaniu synchronicznym" z satyryczną swadą pokazuje pełną surrealizmu niepewność kilku przyjaciół wobec oszalałego świata, w którym wszystko jest funkcją kariery, więc jedyną ucieczką od rzeczywistości pozostaje dla nich sport, dość niemęski zresztą - pływanie synchroniczne lub... ucieczka do stanu natury. Mizantropia fantastycznej wizji postępuje dalej w dowcipnym "Szwedzkim stole", w którym bohaterami jak najbardziej ludzkiego dramatu są przekąski w krótkim tête-à-tête na talerzu pomiędzy zaserwowaniem a pożarciem przez ludzi.
Pavel Kohout zaprezentowany został dramatem "Bolero Artura", o którym na LC już pisałem przy okazji zbioru jego tekstów "Sześć utworów scenicznych" (niestety nie da się umieścić linku do strony LC w opinii...).
Samuel Königgrätz (René Levínský) w "A ja wciąż żyję z wieszakiem, czapką i lizakiem" roztacza pozornie sielski obrazek z życia kolejarzy, w którym wszyscy znają się jak łyse konie i czują się zobowiązani do pocieszania żon właśnie zmarłych kolegów. Przy czym najwyraźniej żony nie czują w tym nic niestosownego, że wykupiony urlop małżeński w Grecji będą spędzać z kimś innym. W oparciu o tenże tekst powstał w 2006 roku film Pavla Göbla. I dramat, i film poprzez osadzenie akcji na małym, prowincjonalnym dworcu, atmosferę, brak wyraźnej akcji, ewidentny sentyment do kolei i jej znajomość przywołują "Pociągi pod specjalnym nadzorem" Hrabala, choć przedstawione czasy są całkiem inne.
Lenka Lagronová w "Miriam" maluje cmentarny, acz pełen czarnego humoru obrazek, w którym kościelne pieśni brzmią i są rozumiane przez dwie młode, ale samotne, opuszczone i niekochane dziewczyny jak piosenki gothic, bo kod chrześcijańskiej wizji zbawienia po prostu jest im nieznany. Zastanawiające, że realizacja tego dramatu kilka lat z powodzeniem była grana w jednym z najlepszych praskich teatrów, "Na zábradlí".
Alice Nellis w "Powodziach" brawurowo rekonstruuje nieco podobne (lecz już w małżeństwie) poczucie niekochania i rozmijania się w związkach, spowodowane po części dzieciństwem w trującym związku małżeńskim rodziców, a wszystko w dekoracjach powodzi w Pradze z 2007 roku.
Tom zamyka Petr Zelenka z dwoma dramatami: znanymi już z filmu "Opowieściami o zwyczajnym szaleństwie" oraz sztuką pt. "Teremin" - ukazującą wybrane epizody z życia Lwa Termina, tragicznej postaci szpiega na usługach Kremla a zarazem wynalazcy wielu urządzeń elektrycznych, m.in. "tereminvoxu" (słychać go m.in. w kryminałach Hitschkocka) - prototypu elektrycznych instrumentów muzycznych, takich jak późniejszy moog czy organy Hammonda. W obu tekstach autor analizuje ludzką oziębłość, obojętność i niezdolność do miłości.