Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazaneAnna Sierant234
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant67
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać447
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Antoni Bobrowski
3
8,3/10
Pisze książki: językoznawstwo, nauka o literaturze, czasopisma
Najpopularniejsza książka
„Dziennik wojny trojańskiej” Diktysa z Krety. Studium historycznoliterackie
9,0 z 1 ocen
12 czytelników 1 opinia
Polski filolog klasyczny, latynista, wykładowca Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
8,3/10średnia ocena książek autora
4 przeczytało książki autora
26 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
„Dziennik wojny trojańskiej” Diktysa z Krety. Studium historycznoliterackie
Antoni Bobrowski
9,0 z 1 ocen
12 czytelników 1 opinia
2009
Classica Cracoviensia. Volume VII. The Myth in the Ancient Literature (2002)
Antoni Bobrowski, Tomasz Sapota
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2002
Mitologia w rzymskiej elegii i liryce miłosnej okresu augustowskiego
Antoni Bobrowski
7,5 z 2 ocen
9 czytelników 1 opinia
1997
Classica Cracoviensia. Volume III. Studies of Greek and Roman Antiquity (1997)
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1997
Classica Cracoviensia. Volume I. Everyday Life and Literature in Antiquity (1995)
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1995
Najnowsze opinie o książkach autora
„Dziennik wojny trojańskiej” Diktysa z Krety. Studium historycznoliterackie Antoni Bobrowski
9,0
Wszyscy mają jakąś wiedzę na temat wojny trojańskiej. Mniejszą lub gorszą, ale mają. Tymczasem na pytanie, skąd tę wiedzę czerpiemy, wszyscy odpowiedzieliby: z eposów Homera. Cóż, jak się okazuje z tym Homerem sprawa nie jest wcale taka łatwa, bo „Iliada” i „Odyseja” stanowiły tylko część tzw. cyklu trojańskiego. Mitologiczne historie związane z upadkiem Ilionu inspirowały wielu autorów. Jednym z takich antycznych pisarzy, który podjął się swego rodzaju rywalizacji z Homerem był nieznany skądinąd Lucjusz Septymiusz, który sfabrykował „Dziennik wojny trojańskiej” przypisując go uczestnikowi tego konfliktu – Diktysowi z Krety. Dziennik ten to bardzo ciekawe dzieło należące do nurtu polemicznego względem tradycji homerycko-cyklicznej. Jego twórca przedstawił zracjonalizowaną i zdeheroizowaną wizję wyprawy pod Troję. W średniowieczu, gdy na Zachodzie zanikła znajomość greki, to właśnie pamiętnik Diktysa był jednym z głównych źródeł wiedzy o micie trojańskim.
A. Bobrowski podjął się w niniejszej monografii ukazania Diktysowego pseudoepigrafu w szerokiej perspektywie badań historycznoliterackich. Analizie poddane zostały struktura i techniki narracyjne stosowane przez tajemniczego Lucjusza Septymiusza, bohaterowie dzieła (jakże inni od homeryckich!),czy przynależność gatunkowa. Zupełnie dziś nieistniejący w szerszej świadomości dziennik Diktysa przedstawił Autor jako interesujący przykład polemicznego względem Homera spojrzenia na wojnę trojańską. Odmienność tego spojrzenia pozwala dostrzec, w jak różnorodny sposób można było przedstawić ten najsłynniejszy z greckich mitów. Praca ma charakter stricte naukowy i filologiczny, pełno w niej odniesień do literatury przedmiotu oraz łacińskich cytatów. Sądzę jednak, że praca godna jest polecenia nie tylko filologom klasycznym, ponieważ Autorowi udało się świetnie zaprezentować, jak niezwykle plastycznym tworzywem literackim może być mitologia.
Tomasz Babnis
Mitologia w rzymskiej elegii i liryce miłosnej okresu augustowskiego Antoni Bobrowski
7,5
Poważna naukowa rozprawa poświęcona obecności wątków mitologicznych w łacińskiej poezji miłosnej okresu augustowskiego. Autor przedstawia różnorodne przykłady zastosowania mitologicznych odwołań oraz ich funkcji w utworach miłosnych Propercjusza, Tibullusa, Owidiusza oraz Horacego. Ich analiza pozwala w sposób pełniejszy odkryć wielkość poezji tego okresu i poszerzyć swoje spojrzenie na literaturę rzymską w ogóle. Szczególnie interesujące są przykłady "elegizacji" tradycyjnych motywów epiki bohaterskiej tak, by lepiej pasowały do elegijnej koncepcji życia i miłości. Każdy z czterech omawianych poetów posługiwał się mitologicznymi reminiscencjami nieco inaczej, szczególnie mocno różnice te widać między poważnym Propercjuszem i żartobliwym Owidiuszem. Mimo tych różnic wszyscy autorzy korzystali z tego samego repertuaru mitów, co świadczy o wręcz niewyczerpywalnym charakterze antycznej mitologii. Książkę tę można polecić tylko osobom nieźle znającym łacinę, bowiem cytowane fragmenty poetyckie nie są w żadnym miejscu tłumaczone. Dla miłośników poezji łacińskiej bardzo dobra pozycja.
Tomasz Babnis