Literacki Horoskop LC – Książkowy Baran

LubimyCzytać
21.03.2017

Baran (21 marca – 19 kwietnia)

Zaczęła się wiosna, a to oznacza również czas na nowy zodiakalny początek. Planetą Barana jest Mars, szczęśliwym dniem wtorek, a kolorem – czerwony. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania naszych wróżb.​

Barany to osoby niezwykle przebojowe. Gdy wchodzą do pokoju, trudno je przegapić: od razu jest weselej, gwarniej, coś się dzieje. Barany są towarzyskie, tryskają humorem i dowcipem. Nierzadko obdarzone są darem elokwencji i wymowy, dzięki czemu potrafią szybko pozyskiwać sojuszników i przyjaciół. Przy tych wszystkich cechach jednocześnie rozpiera je energia – to energia tak silna, że mogłaby góry przenosić. Ale czasem też tak silna, że powoduje zamieszanie i chaos – Baran chce jak najwięcej zrobić naraz, pomysły galopem pokonują jego głowę, chce je wszystkie realizować, tu i teraz, zaraz – a po chwili fantastyczny pomysł wypierany jest przez kolejny, jeszcze bardziej ekscytujący, i tak ciągle.

Ale nie oznacza to bynajmniej, że Barany nie realizują swoich planów do końca. Mimo że cechuje je nadprogramowa energia i lawina pomysłów, potrafią skupić się na większym projekcie i zrealizować go od początku do końca, i robią to z rozmachem. Potrafią być bardzo pracowite, rzetelne i mają dobrą pamięć. Znajdują przyjemność we wszelkim organizowaniu – spotkań, wydarzeń, czasu, najbliższego im świata. Ich mottem mogłoby być krótkie, lecz dziarskie: Naprzód!

Jako pisarz Baran potrafi tworzyć dzieła odznaczające się rozmachem – wielotomowe cykle i wielkie powieści. Tak jak w życiu Baranowi trudno jest się zasiedzieć, ciągle musi wstawać i za czymś gonić, tak często jego książki charakteryzuje swoisty brak osiadłości – sporo się w nich dzieje, na pewno nie brakuje w nich akcji. Ale też nie zawsze: zdarzają się pisarze spod Barana, którzy skłaniają się ku bardziej refleksyjnemu pisaniu, wówczas przez długi czas potrafią oddawać się rozmyślaniom i ich zapisowi. Tak czy owak, w efekcie powstają wielkie dzieła.

Czytelnika Barana energia ciągle nosi i rozsadza, dlatego czyta dużo, czyta różnorodnie, książki towarzyszą mu wszędzie, czyta z uwagą i krytycznie. Co mu się podoba? Lubi, gdy książka go porusza, gdy działa na jego emocje. Jeśli ani nie wzrusza, ani nie ciekawi, po co ją czytać? Nie ma nic gorszego niż obojętność. No, może poza pustosłowiem i kiczem. A o tym, co sprawia, że książkę można nazwać kiczowatą lub nudną, każdy Baran miałby sporo do powiedzenia, oj na pewno!

Wybrani pisarze spod znaku Barana:

Wiesław Myśliwski – 25.03.1932
Dubravka Ugrešić – 27.03.1949
Bohumil Hrabal –Dubravka Ugrešić 28.03.1914
Mario Vargas Llosa – 28.03.1936
Jo Nesbø – 29.03.1960
John Fowles – 31.03.1926
Milan Kundera – 1.04.1929
Hans Christian Andersen – 2.04.1805
Paul Theroux – 10.04.1941
Sándor Márai – 11.04.1900
Henry James – 15.04.1843
Karen Blixen – 17.04.1885

Rekomendacje czytelnicze dla Barana:

Byk (20 kwietnia – 20 maja)
Jak się czuję? - zawołał. - Nie, tego się nie da powiedzieć! Czuję się... czuję... - Rozgarnął ramionami powietrze. - Czuję się jak wiosna po zimie, jak słońce wśród liści, jak fanfara trąb, jak śpiew harfy, jak wszystkie pieśni świata.
John Ronald Reuel Tolkien – Powrót Króla

Bliźnięta (21 maja – 20 czerwca)
Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas zwątpienia, okres światła i okres mroków, wiosna pięknych nadziei i zima rozpaczy. Wszystko było przed nami i nic nie mieliśmy przed sobą. Dążyliśmy prosto w stronę nieba i kroczyliśmy prosto w kierunku odwrotnym.
Charles Dickens – Opowieść o dwóch miastach

Rak (21 czerwca – 22 lipca)
I wiosna przyniosła mi okropny śmiech idioty.
Arthur Rimbaud – Sezon w piekle. Iluminacje

Lew (23 lipca – 22 sierpnia)
Czuję, że jestem zakochana w tobie i dlatego niech się stanie wiosna. Chciałabym,
żeby promienie słońca uderzały w moją głowę niczym akordy muzyczne. Myślę o słońcu, które jest jak Beethoven, o wietrze jak Debussy i krzykach ptaków jak Strawinsky. Ale tempo nadaję ja sama.

Patricia Highsmith – Carol

Panna (23 sierpnia – 22 września)
To gorączka wiosenna. Tak się to właśnie nazywa. A gdy cię już dosięgnie, chciałbyś wtedy... Ach, nie, sam nie wiesz, czego byś chciał naprawdę, ale wydaje ci się, że wkrótce serce ci pęknie, tak bardzo tego chcesz!
Mark Twain – Tomek Sawyer detektywem

Waga (23 września – 22 października) 
Nie lubię wiosennych popołudni, kiedy słońce zaczyna nagle świecić pełnym blaskiem i bezlitośnie odsłania największą biedę, zaniedbanie i niepowodzenia tego miasta.
Orhan Pamuk – Stambuł. Wspomnienia i miasto

Skorpion (23 października – 21 listopada)
Szkoda maja... szkoda wiosny i żal, że właśnie dziś, w taki dzień, nie jest się zakochaną...
Magdalena Samozwaniec – Czy pani mieszka sama?

Strzelec (22 listopada – 19 grudnia)
Ale najlepiej tak w las pójść i niczego nie zbierać, o niczym nie myśleć. Pan i las.
Wiesław Myśliwski – Traktat o łuskaniu fasoli

Koziorożec (22 grudnia – 19 stycznia)
Jakaż to przyjemność obserwować własne myśli! W dodatku w otoczeniu piękna, którym mogłem się swobodnie cieszyć, nie próbując go zawłaszczyć. To jeszcze jeden krzepiący aspekt natury: jej ogromne piękno jest dla wszystkich. Nikt nie może pomyśleć, że zabierze do domu świt albo zachód słońca.
Tiziano Terzani – Nic nie zdarza się przypadkiem

Wodnik (20 stycznia – 18 lutego)
I wiedzą to nasi uczeni, przyroda troszczy się o garstkę komórek rozrodczych u każdego, a resztę ma gdzieś.
Stanisław Lem – Dzienniki gwiazdowe

Ryby (19 lutego – 20 marca)
Kochać kogoś, to przede wszystkim pozwalać mu na to, żeby był, jaki jest.
William Wharton – Tato

Udanego tygodnia!

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2507
4
21.03.2017 14:23

Zapraszamy do dyskusji.


1094
49
21.03.2017 18:21

Siema, barany :) Dorzucam Philip G. Zimbardo bo urodzony tego dnia co ja (inny rok oczywiście)


500
270
08.04.2017 23:07

No myślę, że inny, bo na zdjęciu to wyglądasz młodziej ode mnie :P


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

3574
129
21.03.2017 18:47

W dniu moich baranich urodzin na przestrzeni wieków na świat przychodziły głównie głowy koronowane i wojskowi i paru piłkarzy. Z literatów to kilku bardzo mało, lub prawie nieznanych, a wśród nich jeden rodzynek pan Jacek Kaczmarski. A co do baranich cech, to jestem 100% przedstawicielem gatunku. Tylko zapomnieliście dodać, że barany są bardzo uparte. Bardzoooo :)


500
270
08.04.2017 23:05

Jestem książkowym przykładem baraniego czytelnika :D i zgadzam się z przedmówcą, że Barany są uparte jak osły. Ja osobiście jak się zaprę, to nawet najgorszą szmirę skończę, choć przy ciągłym kwękaniu i stękaniu.


136
25
13.04.2017 16:45

U mnie zgadza się trochę... Ale przebojowość i łatwość w pozyskiwaniu znajomych? Raczej nie. Kolor trafiony- czerwony to mój ulubiony ;)


zgłoś błąd