rozwiń zwiń

Najstarsze książki świata

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.03.2017

Słowo pisane nie od razu cieszyło się popularnością. Starożytni filozofowie podchodzili do pisma z dystansem i nie widzieli dla niego przyszłości. Na szczęście, nie mieli racji i świat ujrzał książki w postaci kilku kart połączonych ze sobą grzbietem – czyli w formie przypominającej współczesne publikacje. Kiedy to się stało? Poznajcie wybrane najstarsze książki świata.

Najstarsze książki świata

Człowiek po raz pierwszy wpadł na to, że swoje myśli i uwagi może zapisać, około 5 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie. Był to olbrzymi postęp i, jak każdy postęp, miał swoich przeciwników. Wśród nich choćby Sokratesa, który twierdził, że człowiek jest bardzo naiwny (…), skoro myśli, że słowa pisane coś więcej potrafią, jak tylko przypominać człowiekowi, który rzecz samą zna, to, o czym pismo traktuje. Do wynalazku pisma nie był też do końca przekonany Platon, który w „Liście VII” wyraża takie zdanie: jeżeli zaś naprawdę powierzył książkom to, do czego największą przykłada wagę, „oto zaiste mu — nie bogowie — ludzie śmiertelni rozum odebrać zdołali".

Szczęściem żaden z nich nie był w stanie zatrzymać postępu i ludzie pisali, bazgrali i ryli, gdzie tylko mogli; na kamiennych stelach, glinianych tabliczkach, papirusowych zwojach czy pergaminowych kartach. Aż pewnego dnia świat ujrzał książki w postaci kilku kart połączonych ze sobą grzbietem – czyli w formie przypominającej współczesne publikacje. Kiedy to nastąpiło? Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem wybranych najstarszych książek na świecie.

Złota Księga Etrusków

data powstania: około VI wiek p.n.e.
miejsce znalezienia: dolina rzeki Struma, południowo-wschodnia Bułgaria

Jeśli wybierzecie się na wakacje do Bułgarii, koniecznie odwiedźcie Muzeum Narodowe w Sofii. Będziecie mieć okazję zobaczyć prawdopodobnie najstarszą kompletną książkę świata – Złotą Księgę Etrusków. Odnaleziono ją w dolinie rzeki Struma w południowo-wschodniej Bułgarii i liczy sobie około 2,5 tysiąca lat.

Jest to sześć złotych płytek spiętych złotymi obręczami, zapisanych w języku etruskim, którego do tej pory naukowcy nie zdołali całkowicie odczytać – nieznane jest znaczenie większości słów w tym języku. Na niektórych tabliczkach ujrzycie ilustracje: harfę, syrenę, żołnierzy i jeźdźca. Prawdopodobnie książka została stworzona na pogrzeb arystokraty – wyznawcy orfizmu.

Ten niezwykle cenny artefakt trafił na tereny współczesnej Bułgarii prawdopodobnie dzięki starożytnym kupcom podążającym szlakami handlowymi z Włoch na północ Europy. Muzeum Narodowemu w Sofii książkę przekazał w 2003 roku 87-letni darczyńca z Macedonii.

Złote tabliczki z Pyrgi

data powstania: około V wiek p.n.e.
miejsce znalezienia: starożytny port Pyrgi, Włochy

Kolejna książka ze szczerego złota zawierająca inskrypcje w języku etruskim. Trzy złote tabliczki, z których dwie zapisano w języku Etrusków, a jedną po fenicku, znaleziono w 1964 roku podczas wykopalisk prowadzonych w starożytnym porcie Pyrgi we Włoszech. Ich powstanie datuje się na około 400-500 rok p.n.e.

Na brzegach szczerozłotych kart widoczne są otwory. Naukowcy sądzą, że powstały one na skutek spięcia tych płytek razem. Tabliczki zawierają informację o powierzeniu świątyni w Pyrgii fenickiej bogini Astarte przez tyrana Caere – Thefarie Velianasa.

Tabliczki z Pyrgi można zobaczyć w Narodowym Muzeum Etruskim w Rzymie.

Biblioteka z Nag Hammadi

data powstania: około IV wiek n.e.
miejsce znalezienia: Nag Hammadi, Egipt

W 1945 roku dwóch beduińskich chłopów kopało w poszukiwaniu nawozu nieopodal miejscowości Nag Hammadi. Podczas pracy natrafili na gliniany dzban z 13 papirusowymi kodeksami oprawionymi w skórę. Tym samym dokonali jednego z największych odkryć archeologicznych XX wieku.

Naukowcy ocenili, że księgi powstały około 350 roku n.e. Zawierają teksty apokryficzne spisane w języku koptyjskim, m.in. Ewangelię Tomasza, czyli zbiór 114 powiedzeń Jezusa, które miał spisać Tomasz Apostoł. Spośród 51 utworów zapisanych na papirusach, aż 49 było do tej pory zupełnie nieznanych.

Biblioteka z Nag Hammadi jest przechowywana w Muzeum Koptyjskim w Kairze.

Ewangeliarz Świętego Kutberta

data powstania: około VII wiek n.e.
miejsce znalezienia: katedra w Durham, Wielka Brytania

Ewangeliarz Świętego Kutberta jest prawdopodobnie najstarszą oprawioną europejską księgą. Uczeni datują jego pochodzenie na VII wiek n.e. Manuskrypt zawiera spisaną po łacinie Ewangelię Świętego Jana.

Ewangeliarz został znaleziony w 1104 roku w trumnie z ciałem Świętego Kutberta z Lidisfarne, gdy dokonywano przenosin relikwii Świętego. Nie wiadomo jednak, czy była to księga, z której Święty Kutbert korzystał, czy też została stworzona jako dar do grobu.

W 2012 roku Biblioteka Brytyjska kupiła księgę za 9 milionów funtów i obecnie Ewangeliarz jest udostępniony zwiedzającym w budynku Biblioteki w Londynie. Wszyscy, którzy chcieliby zapoznać się z dziełem bez wychodzenia z domu, mogą to zrobić, wchodząc na stronę.

Rozmyślania przemyskie

data powstania: około XVI wiek n.e.
miejsce znalezienia: greckokatolicka kapituła w Przemyślu, Polska

Nasze zestawienie nie byłoby pełne, gdybyśmy zapomnieli o najstarszej księdze spisanej w całości w języku polskim – „Rozmyślaniach przemyskich”. Ten sporządzony na początku XVI wieku rękopis opisuje życie Marii i Jezusa, a opiera się nie tylko o tekst Ewangelii, ale i legendy i apokryfy. Znajdziemy w nim humorystyczne fragmenty,  np. opowieści o tym, jak Jezus w dzieciństwie pomagał Marii przyprawiać kapustę.

Manuskrypt znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i jest anonimowym odpisem starszego utworu, prawdopodobnie pochodzącego z przełomu XV i XVI wieku. „Rozmyślania przemyskie” możecie znaleźć również w formie elektronicznej w serwisie Polona.


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kryanka 12.03.2017 23:38
Czytelniczka

Fajne są też książki może nie najstarsze, ale zdobyczne, wyciągane przy świetle latarki z budynków przeznaczonych na rozbiórkę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gryzek 05.03.2017 13:30
Czytelnik

E tam, takie książki ze złota to nic fajnego. Raz, że mało poręczne, a dwa mało czytelne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Weronika 04.03.2017 17:29
Czytelniczka

Szczerze mówiąc ja nie mam chyba aż tak bardzo starych książek, chyba że wliczamy w to książki z czasów mojej babci. Mowa tu o lekturach szkolnych (takich jak "Zemsta", "Lalka"), które potrafią mieć po kilkadziesiąt lat i rozwalone okładki :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cyntia 04.03.2017 17:22
Czytelniczka

Nie wszystkie stare książki są cenne.Te, które mają po 100, 150 lat, często warte są krocie. Chyba, że ktoś ma wyjątkowy egzemplarz. Ale, ludzie, zrozumcie i zapamiętajcie -wiekowy nie znaczy drogi.

Dość ciekawy artykuł.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Kryanka 12.03.2017 23:33
Czytelniczka

Nie "krocie", tylko "grosze" chyba :)
Na allegro sporo jest książek sprzed stu lat, to żaden rarytas. Kosztują mniej niż dostawa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cyntia 13.03.2017 15:09
Czytelniczka

Powinniśmy cieszyć się, że LC odwiedzają bardzo spostrzegawcze osoby i chętnie wytykają błędy innym użytkownikom. Dziękuję bardzo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AMisz 04.03.2017 13:29
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Ja mam Jerozolimę wyzwoloną wydaną w Como w 1817. To chyba moja najstarsza książka. Kupiona na allegro za kilka złotych :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mavericus 04.03.2017 15:39
Bibliotekarz

Hmm taka kusząca cena za taką wiekowa książkę to była prawdziwa okazja. Pozdrawiam

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Babaryba 04.03.2017 10:44
Bibliotekarka

Może nie mam najstarszej książki świata, ale w domu mam modlitewnik mojej prababci z 1912 roku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
brzanka 04.03.2017 13:12
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Ja mam stary niemiecki podręcznik domowej medycyny - prawdopodobnie z końca XIX/początku XX wieku, niestety nie ma już okładki i karty tytułowej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.03.2017 12:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post