Budka telefoniczna jako biblioteczka

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.01.2017

Uczniowie ZS 2 w Szczecinie w niekonwencjonalny sposób wspierają czytelnictwo. Bartosz, Dawid i Dominik, uczniowie zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej ze Szczecina, wzięli udział w projekcie, którego celem było przekształcenie nieużywanej budki telefonicznej w funkcjonalną biblioteczkę uliczną. Zobaczcie, jak wyglądają efekty ich pracy.

Budka telefoniczna jako biblioteczka

Technikum Kształtowania Środowiska w Szczecinie, do którego uczęszczają uczniowie aktywnie wspiera wszelkie proekologiczne inicjatywy. Tym razem uczniowie, pod opieką Pani dr inż. Agnieszki Raduckiej, zaangażowali swoje umiejętności w montaż przewodów i urządzeń elektrycznych, które posłużą jako instalacja elektryczna biblioteczki. Źródłem prądu będzie panel fotowoltaiczny, który konwertuje energię słoneczną w elektryczną. Został on zaprojektowany i umocowany w taki sposób, aby wyprodukowany prąd móc magazynować w akumulatorach. Nagromadzona energia elektryczna zasila oświetlenie oraz gniazdko USB służące do ładowania urządzeń elektronicznych.

W projekcie brali udział również przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 z Wrocławia. Uczniowie z zawodów fryzjer (design budki), elektryk samochodowy(instalacja elektryczna), stolarz (regały w budce) oraz malarz i lakiernik samochodowy (malowanie budki) zadbali o ostateczny wygląd biblioteczki.

Warsztaty, na których powstawała biblioteczka, odbywały się w Berlinie i były częścią większego projektu „Nachhaltige BücherboXX". Strona niemiecka zaprosiła uczniów polskich szkół, aby uczcić w ten sposób 10-lecie Partnerstwa Odra. Główne hasło brzmi „Książki łączą Europę". Dotychczas projekt ten realizowano we Francji, Anglii i Holandii. Jest on organizowany przez Kancelarię Senatu Berlina i Instytut Długotrwałości w Edukacji, Pracy i Kulturze (INBAK). Cele projektu to także propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, recyklingu i ekologii, integracja polsko-niemiecka, poznanie kultury niemieckiej i wzbogacenie umiejętności językowych a przede wszystkim promocja czytelnictwa i idei „Bookcrossingu".

Kolejnym etapem projektu jest ekspozycja biblioteczki w miastach z Partnerstwa Odra. Prawdopodobnie już w marcu można będzie z niej korzystać, ponieważ planuje się jej lokalizację na terenie Zespołu Szkół Nr 2 w Szczecinie przy ul. Portowej 21.


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dar 01.02.2017 09:08
Czytelnik

Świetny pomysł i brawa za wykonanie. :) Ciekawe czy warszawskie budki też dałoby się tak wykorzystać... :P

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mlg 30.01.2017 07:04
Czytelniczka

Bardzo ładny i sensowny pomysł:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
tsantsara 29.01.2017 22:54
Bibliotekarz

Widziałem podobny pomysł w małym miasteczku w Czechach - właśnie na prowincji niesamowicie ożywia ryneczek.
A żółte budki telefoniczne na zdjęciach są z Niemiec - były dobrze zaprojektowane: bardzo wygodne i nawet ładne. Dziś są demontowane (telefonia komórkowa w natarciu), więc to dodatkowo niezły pomysł na recykling.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kosoloso 29.01.2017 12:56
Czytelnik

Super pomysł, cudownie to wygląda.Chętnie bym skorzystała, szkoda, że tak daleko od mojego miejsca zamieszkania...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zuza 29.01.2017 12:25
Czytelniczka

I tak się powinno wspierać czytelnictwo! Marzę o takiej biblioteczce :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 27.01.2017 11:58
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post