Budka telefoniczna jako biblioteczka
Uczniowie ZS 2 w Szczecinie w niekonwencjonalny sposób wspierają czytelnictwo. Bartosz, Dawid i Dominik, uczniowie zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej ze Szczecina, wzięli udział w projekcie, którego celem było przekształcenie nieużywanej budki telefonicznej w funkcjonalną biblioteczkę uliczną. Zobaczcie, jak wyglądają efekty ich pracy.

Technikum Kształtowania Środowiska w Szczecinie, do którego uczęszczają uczniowie aktywnie wspiera wszelkie proekologiczne inicjatywy. Tym razem uczniowie, pod opieką Pani dr inż. Agnieszki Raduckiej, zaangażowali swoje umiejętności w montaż przewodów i urządzeń elektrycznych, które posłużą jako instalacja elektryczna biblioteczki. Źródłem prądu będzie panel fotowoltaiczny, który konwertuje energię słoneczną w elektryczną. Został on zaprojektowany i umocowany w taki sposób, aby wyprodukowany prąd móc magazynować w akumulatorach. Nagromadzona energia elektryczna zasila oświetlenie oraz gniazdko USB służące do ładowania urządzeń elektronicznych.
W projekcie brali udział również przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 z Wrocławia. Uczniowie z zawodów fryzjer (design budki), elektryk samochodowy(instalacja elektryczna), stolarz (regały w budce) oraz malarz i lakiernik samochodowy (malowanie budki) zadbali o ostateczny wygląd biblioteczki.
Warsztaty, na których powstawała biblioteczka, odbywały się w Berlinie i były częścią większego projektu „Nachhaltige BücherboXX". Strona niemiecka zaprosiła uczniów polskich szkół, aby uczcić w ten sposób 10-lecie Partnerstwa Odra. Główne hasło brzmi „Książki łączą Europę". Dotychczas projekt ten realizowano we Francji, Anglii i Holandii. Jest on organizowany przez Kancelarię Senatu Berlina i Instytut Długotrwałości w Edukacji, Pracy i Kulturze (INBAK). Cele projektu to także propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, recyklingu i ekologii, integracja polsko-niemiecka, poznanie kultury niemieckiej i wzbogacenie umiejętności językowych a przede wszystkim promocja czytelnictwa i idei „Bookcrossingu".
Kolejnym etapem projektu jest ekspozycja biblioteczki w miastach z Partnerstwa Odra. Prawdopodobnie już w marcu można będzie z niej korzystać, ponieważ planuje się jej lokalizację na terenie Zespołu Szkół Nr 2 w Szczecinie przy ul. Portowej 21.
komentarze [6]

Świetny pomysł i brawa za wykonanie. :) Ciekawe czy warszawskie budki też dałoby się tak wykorzystać... :P
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post

Widziałem podobny pomysł w małym miasteczku w Czechach - właśnie na prowincji niesamowicie ożywia ryneczek.
A żółte budki telefoniczne na zdjęciach są z Niemiec - były dobrze zaprojektowane: bardzo wygodne i nawet ładne. Dziś są demontowane (telefonia komórkowa w natarciu), więc to dodatkowo niezły pomysł na recykling.

Super pomysł, cudownie to wygląda.Chętnie bym skorzystała, szkoda, że tak daleko od mojego miejsca zamieszkania...
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
I tak się powinno wspierać czytelnictwo! Marzę o takiej biblioteczce :D
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post