W Dzień Spadającego Liścia

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.09.2016

Kilka lat temu jeden z mieszkańców Zielonej Góry, Jerzy Szewczyk, wymyślił nowe święto – Dzień Spadającego Liścia. Zachęcał, by 23 września zebrać spadające liście, wręczyć przyjaciołom i życzyć im pogodnej jesieni. Pomyśleliśmy, że my zaproponujemy Wam bukiet z jesiennych książek. Oto zestawienie tytułów wydanych w liściastych aranżacjach.

W Dzień Spadającego Liścia

Utopce, Katarzyna Puzyńska

Upalne lato tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców odciętej od świata wsi Utopce. To wtedy ofiarą krwiożerczego wampira padły dwie osoby. Wśród przepastnej puszczy pełnej leśnych duchów łatwo jest uwierzyć w działanie sił nadprzyrodzonych. Czy gwałtowna śmierć obu ofiar naprawdę jest dziełem upiora? A może to któryś z mieszkańców wsi miał swoje powody, żeby zabić? 
Trzydzieści lat później sprawę rozwikłać muszą Daniel Podgórski i kontrowersyjna Klementyna Kopp. Perturbacje w życiu prywatnym śledczych utrudniają dotarcie do prawdy. Czy uda im się odkryć tożsamość mordercy? A może tylko obudzą przyczajonego przez lata wampira i nic nie będzie już w stanie powstrzymać nadchodzącego zła?

Księga jesiennych demonów, Jarosław Grzędowicz

Wierzysz w demony? Większość ludzi nie wierzy.
Niesłusznie. Demony istnieją. I potrafią zniszczyć twoje życie. Tylko dlatego, że na kogoś musiało paść. A może kiedyś wszedłeś w ich sfery lub po prostu zwróciłeś na siebie ich uwagę zbytnim optymizmem? Może uśmiechnąłeś się w złym momencie? A teraz dziwisz się, że życie wali ci się na głowę...
„Księga jesiennych demonów” to książka o wszystkim, co niezwykłe; o wszystkim, co nie powinno się zdarzyć w życiu normalnego człowieka. A jednak się zdarza.
Proste rozwiązania są dla prostych problemów. Dla ciebie jest Księga.

Pożegnanie jesieni, Stanisław Ignacy Witkiewicz

„Pożegnanie jesieni” to najsłynniejsza powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza, w której autor kreśli katastroficzno-erotyczną wizję upadku dekadenckiego świata w literacko brawurowy sposób. W obliczu zbliżającej się rewolucji bohaterowie Witkacego usiłują nadać sens swemu kończącemu się życiu – poszukując tajemnicy Istnienia, szamocą się między sztuką a życiem, erotyką, narkotykami a filozofowaniem. Głównym tematem powieści są, wg słów samego autora, przeżycia bandy zdegenerowanych byłych ludzi na tle mechanizującego się życia.

Droga do domu, Yaa Gyasi

Epicka opowieść rozpisana na siedem pokoleń i rozpięta pomiędzy dwa kontynenty.
XVIII wiek, Ghana, zachodnie wybrzeże Afryki. Dwie przyrodnie siostry mieszkają w odległych wioskach, nigdy się nie spotkały, nie wiedzą nawet o swoim istnieniu.
Pierwsza z nich, Effia, poślubia angielskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle i żyje u boku kochającego męża. Druga, Esi, trafia do twierdzy w dramatycznych okolicznościach. Uprowadzona, wrzucona do lochu, zostaje następnie wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica.
Yaa Gyasi, nowa gwiazda literatury amerykańskiej, z ogromnym wyczuciem i talentem opowiada dalsze losy bohaterek i ich potomków. Efektem jest niezwykła powieść, rozciągnięta w czasie na niemal 300 lat. Mroczne czasy niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, europejska kolonizacja Afryki, walka czarnych Afroamerykanów o równouprawnienie, marzenie o awansie społecznym, rodzinne tragedie, zawiść, zazdrość, chwile szczęścia i w końcu miłość - Droga do domu to wciągająca saga i prawdziwa eksplozja emocji. Powieść bardzo amerykańska, a jednocześnie pełna afrykańskiej magii.

Sekretne życie drzew, Peter Wohlleben

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

Mysia Straż: Jesień 1152, tom 1, David Petersen

„Mysia Straż" to epicka rycerska saga osadzona w realiach średniowiecza. Głównymi bohaterami, jak nie trudno domyślić się, są przedstawiciele mysiego gatunku, którzy należą do Straży. W dawnych czasach, o których nie opowiada się na łamach komiksów, strażnicy walczyli żelaznym orężem o wytyczenie granic mysiego królestwa, a następnie bronili go przed wrażymi wojskami ("słynna" wojna zimowa z roku 1149 z łasicami). Aktualnie Mysia Staż broni szlaków handlowych, strzeże i eskortuje cywili, prowadząc ich przez lasy i pola, które nadal zamieszkiwane są przez naturalnych wrogów małych gryzoni: sowy, węże czy lisy. Rzeczywistość, w której przyszło im żyć jest realna, a nie sielankowa. Dodatkowo ukazano ją w skali makro: drzewa są monstrualne, śnieżyca jest skrajnie niebezpieczna, sowa jest latającym zabójcą etc.

Widzicie na swoich półkach książki z liśćmi na okładkach? Dodajcie je do naszego zestawienia w komentarzach.


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aksamitt 23.09.2016 19:54
Czytelniczka

To ja ograniczę się do okładek "liściastych" w duchu jesieni;)

Magnolia Złoty sen Na zakręcie Puste krzesło Ogród kości Śpiąca królewna ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Magnolia  Złoty sen  Na zakręcie  Puste krzesło  Ogród kości  Śpiąca królewna  Jest takie miejsce...  Duchy przeszłości  Oliwkowe drzewo  Jesienna sonata  Ballada o ciotce Matyldzie  Ostatni list  Jesień w kuchni Pięciu Przemian. Przepisy wegetariańskie  Jesień liścia Jasia. Opowieść o życiu dla małych i dużych  Czerwone liście  Ostatni na liście
Jolanta 23.09.2016 17:49
Czytelniczka

Przeminęło z wiatrem - tom 1 Sen nocy letniej Dziecko Noego
Wiersze
Dolina Issy Druga przestrzeń Wstańcie,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Przeminęło z wiatrem - tom 1  Sen nocy letniej  Dziecko Noego  Wiersze  Dolina Issy  Druga przestrzeń  Wstańcie, chodźmy!  Tajemnice Ostrowa Tumskiego
Róża_Bzowa 23.09.2016 13:52
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Poczucie kresu

Dolina Muminków w listopadzie

Rok z Linneą

Jesień na ulicy Czereśniowej

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Poczucie kresu  Dolina Muminków w listopadzie  Rok z Linneą  Jesień na ulicy Czereśniowej
konto usunięte
23.09.2016 12:48
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 23.09.2016 11:43
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post