W drogę z plecakiem

LubimyCzytać LubimyCzytać
09.08.2016

Dla tych, którzy planują wędrówkę z plecakiem i sami nie wiedzą, dokąd zaprowadzi ich droga i dla tych, którzy od zawsze marzą o takiej wyprawie, ale jeszcze się nie zdecydowali jej urzeczywistnić – zestawienie książek o backpackerach. O tych, którzy rzucili wszystko i pojechali gdzieś za cały dobytek mając swój wypchany plecak.

W drogę z plecakiem

Siedem lat w Tybecie. Moje życie na dworze Dalajlamy (1952), Heinrich Harrer

Reprezentant Austrii w konkurencjach narciarskich na Olimpiadzie Zimowej w Monachium 1936, Heinrich Harrer, jest również znakomitym alpinistą. W 1939 roku wyrusza wraz z niemiecką wyprawą w Himalaje z zamiarem zdobycia Nanga Parbat... Wybuch wojny zastaje go w Indiach. Internowany przez Anglików podejmuje szereg prób ucieczki. Jedna z nich kończy się powodzeniem i w 1944 roku Harrer dociera do zamkniętego dla obcokrajowców Tybetu... Zdobywa tam wielu przyjaciół, jest nauczycielem i doradcą młodego dalajlamy...

W drodze (1957), Jack Kerouac

Młody pisarz Sal Paradise w towarzystwie przyjaciela i nieobliczalnego włóczęgi, Deana Moriarty'ego, rusza w szaleńczą wyprawę po Ameryce. Podróżując autostopem i jeżdżąc kradzionymi samochodami, szukają przygód, narkotyków, alkoholu i wolnej miłości. Ich wędrówka jest spełnieniem marzenia całej generacji, wyzwaniem rzuconym obłudnej obyczajowości powojennej Ameryki. 
W drodze to legendarny manifest bitników, najważniejsze - obok Nagiego lunchu Burroughsa i Skowytu Ginsberga - dzieło w literackim dorobku pokolenia, utwór, w którym pod pseudonimami pojawiają się wszyscy najważniejsi przedstawiciele beat generation. Ta na poły autobiograficzna książka, która uczyniła Kerouaca sławnym, jest porywającą, ekstatyczną przygodą - taką jak opisana w niej podróż.

Jeśli komuś spodoba się styl pisania Kerouaca, to jest szansa, że spodobają mu się też Włóczędzy Dharmy.

Zen i sztuka obsługi motocykla (1974), Robert M. Pirsig

Jedna z najważniejszych i wyjątkowych książek w historii literatury amerykańskiej, dziś już owiana legendą. Urosła do rangi symbolu, biblii dla sfrustrowanej młodzieży lat siedemdziesiątych poszukującej nowych wartości w społeczeństwie materialnego dobrobytu. Jak mówi autor, nie jest to książka o filozofii zen, ani poradnik obsługi motocykla, lecz opowieść o wolności jako podstawowej wartości w życiu człowieka podpowiada pozytywny cel, który nie ogranicza - sposób osiągnięcia szczęścia i sukcesu. Szczegółowo relacjonując swoją podróż motocyklem wraz z jedenastoletnim synem, Pirsig opowiada o niezrozumiałości i bólu istnienia.

W Patagonii (1977), Bruce Chatwin

Słynna książka podróżnicza, debiut wielkiego pisarza. Połączenie powieści przygodowej, historycznej i eseistyki, niezwykły melanż faktów i fikcji, oryginalny styl, niebanalne refleksje. Patagonię, krainę z marzeń dzieciństwa autor przemierza pociągiem, autostopem, konno i pieszo. Poznaje jej mieszkańców, tubylców i emigrantów z różnych części świata, podąża śladem słynnych bandytów z początków XX wieku.

Śnieżna pantera (1978), Peter Matthiessen

Pogrążony w żałobie po śmierci żony, Matthiessen udaje się wraz z biologiem, George'em Schallerem, na wyprawę w Himalaje. Celem wyprawy jest poznanie obyczajów godowych mało znanych błękitnych owiec. Autora jednak bardziej fascynuje tajemnicza, niemal symboliczna, śnieżna pantera.

 

 

Autostopem przez galaktykę (1979), Douglas Adams

Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą, a Ziemia niemal za chwilę zostanie zniszczona, gdyż znajduje się na trasie planowanej międzygalaktycznej autostrady. Jak mu przekazuje beznamiętnie przyjaciel, informacja o tych planach została już dość dawno wywieszona w jakimś galaktycznym urzędzie na planecie Alfa Centauri, tyle że Ziemianie ich nie oprotestowali, co oznacza że wyrażają zgodę. Unicestwienie ojczystej planety oraz zagłada całego ludzkiego gatunku to dla Arthura dopiero początek niesamowitych przygód, albowiem tuż przed katastrofą Ford zabiera go statkiem kosmicznym w podróż po Galaktyce, w trakcie której zbiera materiały do nowej edycji kompendium wszelkiej znanej wiedzy, czyli przewodnika Autostopem przez Galaktykę. W trakcie tej niekończącej się podróży, odbywanej między innymi w towarzystwie neurotycznego robota Marvina, Arthur spróbuje rozwiązać największą zagadkę kosmosu oraz spróbuje pojąć sens życia.

Na zachód od Alice Springs (1995), Robyn Davidson

Przez pewien czas była związana z Salmanem Rushdiem, z którym poznał ją wspólny znajomy obojga, Bruce Chatwin. W opisaną wyprawę wyruszyła, wcale nie planując o niej pisać. Gdy w końcu zdecydowała się – namówiona prze wydawcę – do jej napisania, zamieszkała u Doris Lessing. Jeśli miałaby nie wystarczyć sama ciekawość jej wyprawy po Australii, możemy przekonać się do niej „po znajomości”.
Chcąc przełamać życiową nudę i poczucie niezrealizowania, Robyn Davidson, trochę ekscentryczna dwudziestoparoletnia Australijka, postanowiła odbyć niecodzienną podróż: przemierzyć środkową, pustynną część rodzinnego kontynentu w towarzystwie jedynie psa i jucznych wielbłądów. Przez parę lat zgłębiała w Alice Springs tajniki obchodzenia się z wielbłądami, pokonując liczne przeciwności i własną niewiarę w pomyślność przedsięwzięcia - by wreszcie wyruszyć w 2700-kilometrową drogę ku Oceanowi Indyjskiemu.
W swojej jędrnej, emocjonującej prozie autorka zdradza nam, jak pełna niezwykłych przeżyć wędrówka pozwoliła jej nie tylko poznać monumentalnie piękny, groźny i tajemniczy interior oraz zamieszkujących go ludzi, ale również - a może przede wszystkim - samą siebie.

Niewidzialny cyrk (1995), Jennifer Egan

Phoebe dręczy obsesja na punkcie starszej, charyzmatycznej siostry, tragicznie zmarłej we Włoszech w 1970 roku. Poszukując prawdy o jej życiu i śmierci, Phoebe postanawia odtworzyć jej ostatnią podróż po Europie, aż do miejsca jej śmierci. Owe poszukiwania prowadzą jednak do odkrycia prawd bardziej złożonych i niepokojących...

 

 

Wszystko za życie (1996), Jon Krakauer

Chris McCandless porzucił wszystko. Zerwał wszelkie więzi, rozdał pieniądze przeznaczone na studia, by wyruszyć w drogę, która miała dać mu wolność. W swym poruszającym reportażu Jon Krakauer idzie śladami młodego mężczyzny, który zafascynowany powieściami Jacka Londona, postanawia niczym współczesny wędrowny asceta przemierzyć samotnie Amerykę, by dotrzeć na Alaskę. 
Na podstawie wspomnień jego przyjaciół i ludzi, których spotkał po drodze, a także jego dziennika, autor kreśli intrygujący portret idealisty i samotnika. Człowieka, który budził sympatię wszystkich napotkanych osób, ale zarazem nie zawahał się narazić swojej rodziny na cierpienie, który z całą świadomością podjął decyzję o ryzykownej wędrówce, ale nie potrafił zapobiec jej tragicznemu finałowi. 
Czy trwająca cztery lata podróż była tylko młodzieńczą ucieczką od odpowiedzialności i trudnych relacji z najbliższymi? A może Chris poszedł tą samą drogą, którą wybrali przed nim Budda, święty Franciszek, Thoreau i wielu innych wędrowców, pragnących – choćby za najwyższą cenę – całkowitego wyzwolenia?

Niebiańska plaża (1996), Alex Garland

Znajdziesz ją w niemal każdym hostelu na świecie. Na jej podstawie powstał słynny film o tym samym tytule, w którym rolę główną zagrał Leonardo DiCaprio. To wcale nie znaczy, że nie warto jej przeczytać – wręcz przeciwnie.
Bangkok pierwszy przystanek na wędrownym szlaku. Richard, spragniony przygód obieżyświat, zatrzymuje się na noc w podrzędnym pensjonacie. Spotyka tam pewnego Szkota, który w narkotycznym transie bredzi o jakiejś niebiańskiej plaży. Następnego dnia podcina sobie żyły, zostawiając Richardowi mapę z zaznaczoną drogą do plaży. Krążą o niej legendy wśród ludzi podróżujących po południowej i wschodniej Azji. Wyprawa w nieznane rejony Tajlandii jest dla wychowanego na filmach o Wietnamie Richarda pokusą i wyzwaniem. Szukał przygody, ale ta, którą znalazł, przerosła jego wyobrażenia.

Dziennik rumowy (1998), Hunter S. Thompson

Autor „Lęku i odrazy w Las Vegas” w opartym na wątkach autobiograficznych „Dzienniku rumowym” opowiada o wielkomiejskim dziennikarzu, Paulu Kempie, który porzuca Nowy Jork, pakuje trzydzieści lat swojego życia w dwa worki marynarskie i wyjeżdża na Karaiby. Tam rozpoczyna pracę w podupadającej gazecie, wśród innych nieudaczników, włóczęgów i wariatów.
Na podstawie książki powstał film pod tym samym tytułem. Europejska premiera „Dziennika rumowego” przewidziana jest na jesień tego roku. W głównej roli, tak jak w wypadku „Las Vegas Parano”, wystąpi Johny Depp.

Shantaram (2003), Gregory David Roberts

Ciemne interesy, handel narkotykami i bronią, fałszerstwa, przemyt, gangsterskie porachunki – a zarazem romantyczna miłość, głębokie przyjaźnie, poszukiwanie mentora, poznawanie filozofii Wschodu. O tym właśnie jest Shantaram.
Jest to prawdziwa historia życia urodzonego w 1952 roku Australijczyka. „W australijskim charakterze zakorzenione jest szczere ciepło i gotowość do działania – i to w australijski sposób, gdzie odwaga i uczciwość nadal coś znaczą. Australijczycy są odważni i nie wahają się, by spróbować wszystkiego” – opowiada Roberts.
Porzucony przez żonę, znalazł pocieszenie w heroinie. Zaczął napadać na banki (ubrany zawsze w garnitur okradał tylko ubezpieczone firmy, przez co media zwały go rabusiem-dżentelmenem). Schwytany, został skazany na 20 lat w 1978 roku. W lipcu 1980 roku biały dzień uciekł z więzienia Pentridge Victoria's, stając się jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w Australii. Przedostał się do Indii. To miał być krótki przystanek w podróży z Nowej Zelandii do Niemiec. Został na dłużej. Ukrywał się w slumsach, gdzie leczył biedaków, był żołnierzem bombajskiej mafii, walczył z Armią Czerwoną w Afganistanie. Poznał Karlę – tajemniczą femme fatale, Amerykankę szwajcarskiego pochodzenia, która długo nie potrafiła odwzajemnić jego uczucia.
Powieść napisana jest w formie pamiętnika. „Niektóre historie z mojego życia opisane są tak, jak się wydarzyły, a inne to wymyślona narracja, jedynie zaczerpnięta z moich doświadczeń” – tłumaczy Roberts.

Jedz, módl się, kochaj (2006), Elizabeth Gilbert

Elizabeth Gilbert przed trzydziestką miała wszystko, o czym powinna marzyć nowoczesna kobieta: męża, dom za miastem, dobrą pracę. Mimo to nie była ani szczęśliwa, ani spełniona. Przeżyła rozwód, ciężką depresję i nieszczęśliwą miłość. A potem zaczęła szukać siebie na nowo.

 

 

Dzika droga. Jak odnalazłam siebie (2013), Cheryl Strayed

Gdy grzeczne dziewczynki zaczytywały się w „Jedz, módl się, kochaj”, Cheryl naprawdę postanowiła coś zmienić.
Jej życie nie było pasmem sukcesów. Wręcz przeciwnie. Najpierw zaczęło sypać się małżeństwo, potem nastąpiła seria miłosnych wpadek, a na końcu spadł na nią prawdziwy cios – straciła najbliższą osobę. Zawsze miała w życiu pod górkę, ale tym razem los grubo przesadził. Zła i rozżalona, rozpaczliwie szukała wyjścia z sytuacji, nowej drogi życiowej.
Jak to zwykle bywa, zadecydował przypadek.
Impulsem do zmian okazała się podróż życia. Podróż szlakiem wiodącym wzdłuż Ameryki Północnej. Podróż w głąb siebie. Co prawda nie wszystko poszło tak, jak sobie wyobrażała. Miało być rozgwieżdżone niebo i zapach łąki, a nie przeprawa w jednym bucie i tachanie ciężkiego plecaka z piłą. Ale się opłaciło.
Bo zgodnie z zasadą co nas nie zabije, to nas wzmocni – Cheryl wygrała. Ruszyła w podróż jako dziewczynka, wróciła jako dojrzała kobieta. Pewna siebie, silna, gotowa zawalczyć o siebie i o swoje życie.
Udowodniła, że DROGĘ warto wybrać sobie samemu.


komentarze [13]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Avalarte  - awatar
Avalarte 10.08.2016 15:58
Czytelnik

A co z "Autostopem przez życie" Przemysława Skokowskiego? Czytałam tę książkę ponad rok temu i moim zdaniem jest świetna :-) Autostopem przez życie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Autostopem przez życie
Tina Papajewski - awatar
Tina 09.08.2016 16:53
Bibliotekarka

Dzieki ksiazce: Siedem lat w Tybecie. Moje życie na dworze Dalajlamy
zdalam swego czasu egzamin z religii swiata. Bradzio mi uratowal skore:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
marek j - awatar
marek 09.08.2016 16:03
Czytelnik

film na podstawie "Dziennika rumowego" z Johnym Deepem w roli głównej, powstał w 2011 roku :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Mateusz Cioch - awatar
Mateusz Cioch 09.08.2016 11:29
Czytelnik

Jako gorzkie dopełnienie "W drodze" polecałbym Big Sur, będący niejako jej rewersem, opowieścią o legendarnym pisarzu-włóczędze, którego jego własna legenda powoli zabija.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Big Sur
Ambrose  - awatar
Ambrose 09.08.2016 12:16
Bibliotekarz

Podpisuje się obiema nogami - "Big Sur" to bardzo gorzka historia człowieka, który wegetuje w cieniu mitu na temat własnej osoby i twórczości.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
sekretna  - awatar
sekretna 09.08.2016 10:55
Czytelnik

Rok temu absolutnie przepadłam po obejrzeniu "Wszystko za życie". To było mi tak niezbędne. Chętnie skorzystam z tej listy i propozycji podrzuconych przez innych użytkowników:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lukrecja  - awatar
Lukrecja 09.08.2016 10:14
Czytelniczka

Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy
Guzikowianka  - awatar
Guzikowianka 09.08.2016 10:05
Czytelniczka

Dzienniki motocyklowe

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Dzienniki motocyklowe
anika  - awatar
anika 09.08.2016 10:01
Czytelniczka

Brakuje mi w tym zestawieniu polskich akcentów, a przecież mamy na swoim podwórku ludzi, którzy rzucają wszystko, pakują się i ruszają w drogę, potem opisują swoje wędrówki. Wymienię chociażby Łukasza Supergana, którego książki "Pieszo do irańskich nomadów" oraz "Pustka wielkich cisz. Samotna wędrówka Łukiem Karpat" jak najbardziej wpisują się w temat artykułu i zasługują...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam więcej
Mateusz Cioch - awatar
Mateusz Cioch 09.08.2016 11:27
Czytelnik

Siekierezada od razu mi się skojarzyła.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
 Siekierezada
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Capricorn  - awatar
Capricorn 09.08.2016 09:27
Czytelniczka

Autostopem przez Galaktykę wygrywa absolutnie wszystko :) Jest przegenialna.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
anteeekg  - awatar
anteeekg 09.08.2016 09:20
Czytelnik

Świetny artykuł, brak mi w nim tylko polskiego akcentu w osobie Tomka Michniewicza i jego "Samsary..."

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam