Co czyta Daenerys Targaryen?

LubimyCzytać LubimyCzytać
28.06.2016

Kolejny sezon „Gry o tron” - chyba obecnie najpopularniejszego serialu - dobiegł końca. Fani znów nie będą mieli o czym dyskutować więc z pewnością wkrótce powróci temat następnego tomu – kiedy powstanie, czy powstanie i czy spełni oczekiwania. Tymczasem prezentujemy Wam listę ulubionych książek aktorów odtwarzających główne role.

Co czyta Daenerys Targaryen?

Emilia Clarke czyli Daenerys Targaryen

Światło, którego nie widać – Anthony Doerr

Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu, jako sześciolatka traci wzrok i odtąd uczy się poznawać świat przez dotyk i słuch. Pięćset kilometrów na północny wschód od Paryża w Zagłębiu Ruhry mieszka Werner Pfennig, który jako mały chłopiec stracił rodziców. Podczas jednej z zabaw Werner znajduje zepsute radio, naprawia je i wkrótce staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu radioodbiorników. Odtąd Werner poznaje świat, słuchając radia. Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure i jej ojciec uciekają do miasteczka Saint-Malo w Bretanii. Werner Pfennig trafia tam kilka lat później. Służy w elitarnym oddziale żołnierzy, który zajmuje się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Podczas nalotu aliantów na Saint-Malo losy tej dwójki splatają się…

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Powieść historyczna.

Clarke mówi o książce: To jedna z najpiękniejszych historii miłosnych, jakie w życiu czytałam. Myślicie, że to nie jest książka o miłości, a jednak jest!

Nikolaj Coster-Waldau czyli Jaime Lannister

Niedoskonali - Tom Rachman

Osadzona we wspaniałej scenerii Rzymu fabuła debiutanckiej książki Toma Rachmana koncentruje się na pokręconym życiu reporterów, redaktorów i szefów międzynarodowej anglojęzycznej gazety walczących o utrzymanie pisma przy życiu. Jednak w dobie Internetu ... – na tle poplamionych wykładzin podłogowych i skrzypiących mebli biurowych – osobiste dramaty pracowników redakcji zdają się ważniejsze od nagłówków. Kathleen, władcza redaktor naczelna, leczy serce złamane po zdradzie męża; Arthur, leniwy redaktor strony z nekrologami zmienia się po osobistej tragedii; Abbey, bojowa dyrektor finansowa, odkrywa, że cięcia kadrowe i jej życie miłosne nieoczekiwanie coś łączy.
U zmierzchu epoki druku ta niedoskonała załoga zmierza ku niepewnej przyszłości…

Lena Headey czyli Cersei Lannister

Kiedy życie nas przerasta - Pema Chödrön

Możliwość osiągnięcia szczęścia jest w naszym zasięgu. Zwykle jednak rozmijamy się z nim - jak na ironię, dzieje się tak przeważnie wówczas, gdy próbujemy uciec przed bólem i cierpieniem. Radykalne i zarazem pełne współczucia rady Pemy Cziedryn na temat postepowania w chwilach, gdy bezpieczny świat naszych przyzwyczajeń się rozpada, wywodzą się z tradycyjnych buddyjskich nauk. Rady te są pozornie paradoksalne - Pema Cziedryn naucza, że tylko jedno podejście do cierpienia przynosi trwały pożytek. Należy mianowicie podejść do bolesnej sytuacji z akceptującym i pełnym zaciekawienia nastawieniem i... odprężyć się.

Lena Headey ma tatuaż z cytatem z książki: Can’t we just return to the bare bones / Can’t we just come back.

Kit Harington czyli Jon Snow

1984 – Goerge'a Orwella

Wielki Brat Patrzy – to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother”. Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary. Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkiego życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak ‘wolność” i „sprawiedliwość” nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca, gdzie ten świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery.

Maisie Williams czyli Arya Stark

Dziewczyna, którą nigdy nie byłam – Caitlin Moran

Urodzona w robotniczej, wielodzietnej rodzinie Johanna Morrigan, wyrasta na niegrzeszącą urodą nastolatkę z nadwagą. Jest za to obdarzona talentem literackim, ciętym językiem, a do tego ma obsesję na punkcie seksu. Wielka Brytania przełomu lat 80 i 90-tych widziana jej oczami nabiera ciekawego kolorytu. Polityka, codzienność, używki i moralność mają tu różne odcienie. Czy Margarete Thatcher była politycznym geniuszem czy ciemiężycielką klasy robotniczej? Czy dziewczyna uprawiająca często sex z przygodnymi mężczyznami to zdzira czy Poszukiwaczka Seksualnych Przygód?
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam to opowieść o „próbowaniu” się ze światem, o przekraczaniu i wytyczaniu granic, o budowaniu siebie, swoich postaw i wartości. To pochwała indywidualizmu, odwagi i pogody ducha, ale to też książka o silnych emocjach, jakich doświadcza się mając naście lat.
Dodatkowym walorem książki jest barwnie nakreślony londyński światek muzyczny tamtych lat. Skąpany w strumieniach alkoholu, okraszony wulgarnymi, a czasem lirycznymi anegdotami rozbrzmiewa na kartach tej książki przebojami alternatywnej sceny Madchester i zespołu Smashing Pumpkins.

Książka ponoć leży na nocnym stoliku aktorki.

Peter Dinklage czyli Tyrion Lannister

Zabić drozda – Harper Lee

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.

Peter Dinklage przyznaje, że ma ogromną słabość do Atticusa Fincha.


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Akemi 28.06.2016 15:43
Oficjalna recenzentka

Peter Dinklage przyznaje, że ma czuje ogromną słabość do Atticusa Fincha. - to ma czy czuje? :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 28.06.2016 15:56
Administrator

Dzięki za czujność!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Akemi 28.06.2016 16:49
Oficjalna recenzentka

ależ nie ma za co. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
PaniNibelungowa 28.06.2016 12:54
Czytelnik

A ja dalej nie mogę dojść do siebie po wczorajszym odcinku. Martin dawaj tę cholerną książkę!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Palianna 28.06.2016 10:13
Czytelniczka

Ramsay Bolton - Jak wychować idealnego psa. W okresie szczenięcym i później

xD

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Jak wychować idealnego psa. W okresie szczenięcym i później
Trefny 28.06.2016 10:08
Czytelnik

Rozbudowany artykuł, nie powiem. Czekam na artykuł "Co czytają gwiazdy Klanu" :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 27.06.2016 17:08
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post