Hemingway poleca, co czytać

LubimyCzytać LubimyCzytać
19.01.2016

W 1934 roku 22-letni Arnold Samuelson, marzący o tym, by zostać pisarzem, wpadł na pomysł, by odwiedzić swojego literackiego idola, Ernesta Hemingwaya, i poprosić go o wskazówki, jak pisać. Jak wymyślił, tak zrobił. Autostopem przejechał z rodzinnej Minnesoty do Key West, gdzie w tym czasie mieszkał pisarz. Został u niego rok.

Hemingway poleca, co czytać

Samuelson właśnie skończył studia dziennikarskie. Nie chciał jednak parać się dziennikarstwem, a nawet gdyby chciał, to miałby trudności ze znalezieniem pracy – w Stanach trwał właśnie Wielki Kryzys. Decyzja, by ruszyć przez cały kraj na spotkanie z podziwianym pisarzem wydawała się wtedy całkiem dobrym pomysłem. Po latach Samuelson oceniał, że była przejawem jego naiwności i głupoty. Ryzyko jednak się opłaciło: Hemingway przyjął go z sympatią. Młody adept pisarstwa zamieszkał u niego i został jego protegowanym.

W 1981 roku córka Samuelsona odkryła rękopis ojca, w którym zapisał wspomnienia z pobytu w domu Hemingwaya i wszystkie wskazówki, jakie od niego otrzymał. Książka została wydana na rynku anglojęzycznym pod tytułem „With Hemingway: A Year in Key West and Cuba”.

Zawarty jest w niej m.in. list, jaki Hemingway wysłał do swojego młodego przyjaciela wkrótce po jego wyjeździe i powrocie do domu. Przekazał mu w nim spis książek, które powinien przeczytać każdy początkujący pisarz.

Oto lista książek, które powinien przeczytać każdy pisarz w ramach przygotowania do zawodu. Jeśli jeszcze ich nie czytałeś, nie jesteś jeszcze gotowy, by zaczynać własną książkę. Pokazują, w jak różny sposób można pisać. Niektóre mogą Cię znudzić, inne mogą Cię zainspirować, a inne są tak pięknie napisane, że poczujesz, że to bez sensu, żebyś w ogóle próbował pisać.

Na liście znalazły się:

  1. Błękitny hotel Stephena Crane'a

  2. Szalupa i inne opowiadania Stephena Crane'a

  3. Pani Bovary Gustave'a Flauberta

  4. Dublińczycy Jamesa Joyce'a

  5. Czerwone i czarne Stendhala

  6. W niewoli uczuć Williama Somerseta Maughama

  7. Anna Karenina Lwa Tołstoja

  8. Wojna i pokój Lwa Tołstoja

  9. Buddenbrookowie Thomasa Manna

  10. „Hail and Farewell” George'a Moore'a

  11. Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego

  12. Oxford Book of English Verse"

  13. The Enormous Room E.E. Cummingsa

  14. Wichrowe wzgórza Emily Brontë

  15. Far Away and Long Ago W.H. Hudsona

  16. Amerykanin Henry'ego Jamesa

W czasie wcześniejszej rozmowy z Samuelsonem Hemingway dodał jeszcze jedną ważną jego zdaniem pozycję. Określił ją jako „najlepszą książkę, jaka powstała w Ameryce”. Były to Przygody Hucka Finna Marka Twaina.

Myślicie, że lista tych tytułów może być pomocna tym, którzy zaczynają pisać teraz, w XXI wieku?


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Róża_Bzowa 19.01.2016 17:39
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Na pewno będzie przydatna, choćby po to, by stwierdzić, że styl większości współczesnych piszących jest za mało wyrazisty. Mogą być inspiracją do poszukania własnego stylu oraz konstatacji, jak piękna może być książka, w której niewiele się dzieje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
oriens 19.01.2016 14:49
Czytelniczka

ale on miał piękne pismo, Hemingway

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 18.01.2016 15:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post