rozwiń zwiń

Dyskowe „czasoumilacze”

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.10.2015

Choć na przetłumaczenie na polski ostatniego, 41. tomu Świata Dysku przyjdzie nam jeszcze poczekać, to wydawnictwo Prószyński i S-ka nie próżnuje. Dla fanów twórczości Terry'ego Pratchetta przygotowano kilka „czasoumilaczy”, dzięki którym czekanie na „The Shepherd's Crown” stanie się nieco bardziej znośne.

Dyskowe „czasoumilacze”

Kolekcjonerskie wydanie Świata Dysku

Od sierpnia w odstępach dwutygodniowych na księgarskich półkach i w salonikach prasowych możecie się natknąć na kolejne dyskowe tomy w kieszonkowych formatach i... twardej oprawie. Tak, dokładnie, dobrze przeczytaliście – teraz wszystkie tomy Świata Dysku możecie kupić w lśniących, gładkich, pratchettofilskich twardych okładkach. Kolekcja liczy 42 tomy, przy czym „Niewidoczni Akademicy”, „Niuch”, „Piekło pocztowe” i „Świat finansjery” zostały podzielone na dwie części, a powieść graficzną „Ostatni bohater” (tytuł obecnie niemal nie do zdobycia) otrzymają prenumeratorzy serii. W kolekcji brakuje niestety tomów „The Shepherd's Crown” oraz „Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie”. Co ważne, kolejne książki ukazują się nie chronologicznie, a podcyklami.

Biografia Terry'ego Pratchetta

Życie i praca z magią w tle” Craiga Cabella powstała w 2012 roku – nie jest więc pośmiertnym hołdem, a zapisem życia Terry'ego. Biografia pisana jest z perspektywy kolejnych książek Pratchetta, od pierwszych prób w postaci „Ciemnej strony słońca” i „Warstw wszechświata”, przez Świat Dysku, po „Nację”. Opisuje również o zmagania z chorobą Alzheimera i walkę Terry'ego o prawo do godnej śmierci.

Folklor Świata Dysku”

Na koniec „świeżynka” - książka, której premiera przypadła na miniony wtorek - 20 października. Co powstanie ze zderzenia mitów, legend, wierzeń i zwyczajów z ciętym językiem i wyjątkowym poczuciem humoru Terry'ego Pratchetta? Tego właśnie się dowiecie z „Folkloru Świata Dysku”. Książka powstała we współpracy z czołową brytyjską badaczką folkloru, Jacqueline Simpson.

Jeśli potrzebujecie pretekstu do sprawienia sobie (lub najbliższym) dyskowego prezentu, oto wybrane święta i uroczystości obchodzone w Świecie Dysku:

Noc Strzeżenia Wiedźm (31 grudnia/1 stycznia według kalendarza ziemskiego, początek roku na Dysku) – połączenie Sylwestra z Bożym Narodzeniem. W tę noc wiedźmy nie opuszczają swoich domostw, za to spraszają gości na tradycyjną strzeżeniowiedźmową wieczerzę. Innymi zwyczajami są: ozdabianie dębu w doniczce, wieszanie łańcuchów papierowych kiełbas oraz (najważniejszy) wizyta Wiedźmikołaja, który przyjeżdża do grzecznych i niegrzecznych dzieci saniami zaprzężonymi w cztery wieprze o niezwykle sympatycznych imionach: Ryj, Dłubacz, Grzebacz i Kieł.

Noc Okrupływu (połowa roku na Dysku) – z racji tego, że rok obrotowy Świata Dysku ma po dwie pory roku każdego rodzaju, Noc Okrupływu jest praktycznie tym samym świętem, co Noc Strzeżenia Wiedźm, jednak przypadającym podczas pierwszej zimy roku (Prima Zimowa). W rejonach wiejskich stosuje się wyrażenie „Noc Strzeżenia Wiedźm” jako wspólną nazwę dla obu tych świątecznych dni.

Samedi Nuite Morte (12 marca według kalendarza ziemskiego) – święto obchodzone w Genui. Jest to ostatnia noc karnawału.

Urodziny Stwórcy Świata Dysku (28 kwietnia według kalendarza ziemskiego) – czyli urodziny Terry'ego Pratchetta.

Dzień Noszenia Bzu (25 maja według kalendarza ziemskiego) – dzień upamiętniający Chwalebną Rewolucję, kiedy to lud Ankh-Morpork wyszedł na barykady, walcząc o „Prawdę, Sprawiedliwość, Wolność, Miłość w Przystępnych Cenach i Jajko na Twardo”. Podczas rewolucji poległo siedem osób. Na ich cześć towarzysze broni w rocznicę wybuchu rewolucji przypinają do ubrań gałązkę bzu.

Wigilia Pomniejszych Bóstw (18 czerwca według kalendarza ziemskiego) – wigilia pierwszego dnia pierwszego lata. Tego dnia zabicie maga przez innego maga jest w bardzo złym guście. Dlatego też magowie Niewidocznego Uniwersytetu mogą w Wigilię Pomniejszych Bóstw swobodnie odwracać się do siebie plecami bez obawy, że ktoś wbije w nie nóż.

Wigilia Letniego Dnia – wigilia pierwszego dnia drugiego lata, czyli praktycznie to samo święto, co Wigilia Pomniejszych Bóstw. W rejonach wiejskich dla obu tych świąt stosuje się wspólną nazwę: „Wigilia Letniego Dnia”.

Rocznica Bitwy w Dolinie Koom (5 lipca według kalendarza ziemskiego) – rocznica najsłynniejszej bitwy pomiędzy krasnoludami i trollami. Podobno w dolinie rzeki Koom do dziś słychać odgłosy pradawnej bitwy, w której nie ma wygranych.

Dni Duchowego Ciasta (obchodzone w październiku według kalendarza ziemskiego) – pierwszy wtorek, środa i czwartek po pierwszej kwadrze księżyca w sektobrze. Odpowiednik ziemskiego Halloween, kiedy to dzieci przebierają się za strachy i chodzą od domu do domu, prosząc o łakocie. Bóstwem tego święta jest Duchociastna Kaczka, która we Wtorek Duchowego Ciasta zostawia dzieciom czekoladowe jajka.

Oktadzień – ósmy dzień tygodnia. Nie jest to żadne święto ani uroczystość. Ani nawet wyjątkowy dzień. To zwyczajny dzień tygodnia, ale czyż każdy pretekst nie jest dobry, by kupić książkę?

(lc;azien)


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika 25.10.2015 22:48
Czytelnik

Niestety żyję w Świecie Kuli, więc gdybym ograniczała kupowanie książek do ósmego dnia tygodnia, to nie miałabym ich wielu...
Na szczęście na kupowanie książek każdy dzień jest dobry!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
izvor 25.10.2015 12:54
Czytelnik

"Świat Dysku" odkryłam późno, w zeszłym roku. Dostępne tomy wypożyczałam w bibliotece. Teraz co 2 tygodnie kupuję w zakolegowanym kiosku kolejną opowieść. Bardzo podobało mi się "Równoumagicznienie" :).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 20.10.2015 16:33
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post