Uparte serce Poświatowskiej

LubimyCzytać
28.08.2014

O Halinie Poświatowskiej i jej poezji napisano już wiele książek. Jednak Kalina Błażejowska w swoim opracowaniu odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.

Halina Poświatowska pisała wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Każde jego uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypominało o śmierci. Przy każdym szybszym kroku pozbawiało ją oddechu, powodowało dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwalało bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć. Uniemożliwiało studiowanie, bo pragnienia i ambicje musiały przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, kazało jej gnać przez życie bez opamiętania.

Uparte serce. Biografia Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.


Fot. Henry Fiedorowicz, archiwum Małgorzaty Porębskiej "Po operacji, znowu w sanatorium Deborah, Browns Mills, grudzień 1958".

Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.

Książkę poleca Marek Niedźwiecki tymi słowami: Halina Poświatowska to był Człowiek. Zakochałem się w „Opowieści dla Przyjaciela” ponad 40 lat temu. W nocnych audycjach w Trójce czytałem Jej wiersze. Napisała najpiękniejsze erotyki w polskiej poezji, najpiękniejsze „wiersze i piosenki o miłości”. Nigdy wcześniej nie poznałem Jej tak dobrze jak teraz, czytając „Uparte serce”. Czytać koniecznie!

Książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Znak.
Tytuł pod patronatem LC.

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
676
42
30.08.2014 12:20

"i ojczyzną moją stała się uroda pani słów"
chyba wolę, by dla mnie pozostała tą sentymentalną romantyczką;)


6988
359
29.08.2014 00:36

Co do Marka Niedźwieckiego to chwilę później wyznał na antenie Trójki, że gdyby wiedział, iż w biografii jest tyle intymnych szczegółów z życia poetki, to by książki raczej nie przeczytał :-)
Bo to nie rzecz dla romantyków.


3395
569
28.08.2014 18:00

To jedna z moich ulubionych poetek, więc z pewnością sięgnę po jej biografię <3


0
1250
konto usunięte
28.08.2014 17:39

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


2766
241
28.08.2014 16:45

po raz pierwszy o Halinie Poświatowskiej usłyszałam gdy przygotowywałam się do matury ustnej z polskiego. wybrałam motyw przemijania, a twórczość Poświatowskiej idealnie tu pasuje. zauważyłam ostatnio pojawia się dużo artykułów o niej - mam wrażenie jakby mnie prześladowała ;P podobają mi się jej wiersze - to moje klimaty - oraz styl, ale i tak nie jestem przekonana co do...

więcej

2802
4
28.08.2014 15:00

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd