Wiosenne nowości w serii „Czytam sobie”

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.03.2022

Książki z serii przeznaczonej dla dzieci, które uczą się czytać, cieszą się niesłabnącą popularnością wśród starszych przedszkolaków, uczniów i uczennic młodszych klas szkół podstawowych, ich rodziców i nauczycieli. Nic dziwnego! Przed „Czytam sobie” nikt nie zauważał w początkujących czytelnikach i czytelniczkach poważnych odbiorców, którzy chcą samodzielnie poznawać literaturę, nie będąc skazanymi na czytanki z elementarzy, które rzadko mają coś wspólnego z ich rzeczywistymi zainteresowaniami.

Wiosenne nowości w serii „Czytam sobie”

Skrojone na miarę potrzeb współczesnych dzieci, nieduże książeczki z charakterystycznymi paseczkami na grzbietach stały się dziś elementami dziecięcej szkolnej wyprawki. Myślę, że nie ma w Polsce szkolnej biblioteki, która nie miałaby w swoich zbiorach przynajmniej kilku tytułów z serii. Z moich rozmów z bibliotekarkami i bibliotekarzami wynika, że cieszą się one wielkim powodzeniem.

W tym roku „Czytam sobie” będzie świętować swoje dziesięciolecie. Oznacza to, że pierwsze osoby, które miały okazję doskonalić sztukę czytania z tymi książkami są dziś u progu pełnoletności. „Czytanie sobie” staje się pokoleniowym doświadczeniem kolejnych roczników!

W ciągu minionej dekady świat bardzo się zmienił. Szybki rozwój technologii i pojawienie się mediów społecznościowych sprawia, że dzisiejsze siedmiolatki, ośmiolatki interesują się czymś innym niż ich starsi koledzy i koleżanki kilka lat temu. Osoby tworzące serię bezbłędnie identyfikują te pasje i dbają o to, żeby kolejne nowości trafiały w gusta dzieci.

Same ciekawe opowieści

Wiosenna odsłona serii należy do jednej z najbardziej udanych. Jest różnorodna i w zakresie tematycznym i pod względem graficznym. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie.

Dla dzieci, które dopiero zaczynają same czytać przeznaczone są książki z poziomu 1. Charakteryzują się one małą ilością tekstu na stronie – dzięki temu dzieci pokonując kolejne kartki książki mają poczucie robienia szybkich postępów. Autorzy i autorki tekstów dbają o to, żeby nie pojawiały się litery czy dwuznaki, które mogą początkującym sprawiać trudność. Dzięki temu książki są pełne zaskakujących wyrazów – to świetnie wzbogaca dziecięcy zasób słownictwa. Nowoczesne, duże ilustracje sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po książki.

Poziom 1

Nowości z poziomu 1 to „Jabłko Newtona” i „Przygoda w Himalajach”. Pierwsza to propozycja z podserii „Fakty”. Dzięki niej dzieci mają okazję poznać wielkiego naukowca, zanim będą musiały stawić czoło sformułowanym przez niego prawom na lekcjach fizyki. Opowieść Anny Czerwińskiej-Rydel rozpoczyna się w momencie, gdy Isaak ma kilka lat. Jest ciekawskim i pełnym energii chłopcem, którego fascynuje świat. Choć jego rodzice wyobrażają sobie, że syn zostanie farmerem, Newton woli studiować. Ma świetne oceny, więc dostaje się na prestiżowy uniwersytet w Cambridge. Musi jednak przerwać studia – na uczelni, podobnie jak w większości Europy, panuje zaraza. Wiele dzieci utożsami się z doświadczeniem odkrywcy, który z powodu epidemii wraca do domu i większość czasu spędza w samotności. Okazuje się, że z takiej izolacji może wyniknąć coś dobrego. To w trakcie obserwacji drzew rosnących przy domu młody Isaak dostrzega spadające jabłko, które zmotywuje go do sformułowania pierwszego prawa Newtona. Warto jednak wiedzieć, że w trakcie swojej kariery naukowej zajmował się nie tylko grawitacją. W książce pokazano również inne oblicza Newtona. Całość uzupełniają zabawne ilustracje Agaty Kopff.

Nie wszystkie nazwiska naukowców stają się tak rozpoznawalne w świecie. Wielu badaczy, podobnie jak bohater książki Katarzyny Majgier „Przygoda w Himalajach”, nie dokonuje żadnych przełomowych odkryć, ale ich praca jest bardzo ważna i szalenie ciekawa. Darek bada wysokogórską faunę i florę, tropi zwierzęta i robi im zdjęcia. Spotyka irbisa, argali, wielkiego tara i stadko pand małych. W pokonywaniu górskich szczytów towarzyszy mu niezastąpiony jak, zwierzę, bez którego życie mieszkańców Himalajów byłoby jeszcze trudniejsze. Autorka puszcza oko do czytelników i czytelniczek. Pod koniec wyprawy Darek trafia na ślady, które nie przypominają zwierzęcych tropów. Kto może kryć się wśród śniegu i lodu? Cieszę się, że książka przybliża dzieciom góry bez opowiadania o niebezpiecznym wyścigu na szczyty. Klimatyczne ilustracje stworzyła Aleksandra Fabia.

Alicja Kost, pomysłodawczyni i główna autorka bloga Mataja, tak opisuje doświadczenia z serią:

Pierworodna nauczyła się czytać de facto sama chwilę przed 7 urodzinami. Młody tymczasem znał literki, umiał złożyć z nich proste wyrazy typu mama, tata, ale jak z tego bezboleśnie przejść do czytania książek, pozostawało dla mnie zagadką. (…) „Czytam sobie” (...) to autentycznie strzał w dziesiątkę – dzięki tym książeczkom młody odpalił i to właśnie podczas „siedzenia” w domu w trakcie pierwszego lockdownu poszybował z czytaniem w kosmos (…), a przypominam, że nie potrafił niczego poza składaniem prościutkich wyrazów.

Poziom 2

Spośród książek z poziomu drugiego, skierowanych do dzieci, które radzą sobie już z nieco dłuższymi tekstami, na uwagę zasługuje „Kartofel i Werka Blogerka” Joanny Olech z ilustracjami – wycinankami Joli Richter- Magnuszewskiej. Ta historia to świetny punkt wyjścia do rozmów z dziećmi na wiele współczesnych tematów. Choć akcja dzieje się w baśniowym lesie, a bohaterami książki są troll i elfinka, jest to opowieść o tym, do czego niektórzy z internetowych influencerów są skłonni posunąć się, żeby zdobyć upragnione „lajki”. Książka obala stereotypy odwracając zwyczajowe bajkowe role bohaterów. Słodka elfka okazuje się być żądną rozgłosu i wredną istotą, a pokryty brodawkami troll ma dobre serce i uczy, że nie warto chować urazy.

W wiosennej odsłonie serii nie zabrakło również bohaterów, których dzieci zdążyły już poznać i polubić. To dziewczynka i jej psotny kundelek, znani z książek „Nelka i piesek Fafik” i „Fafik i futerał” Doroty Łoskot-Cichockiej. Najnowsza „Fafik i kogut” to zabawna wakacyjna opowieść, dla wszystkich czytelników marzących o przygodach. Nierozłączny duet ma spędzić lato w chatce na mazurskiej wsi. Podobno w chatce mieszka pewna Jaga – według Nelki brzmi to podejrzanie. Na szczęście okazuje się, że Jaga z chatki nie ma nic wspólnego z Babą Jagą, a Nelka i jej rodzina spędzają sielskie wakacje. Inaczej sprawa ma się z Fafikiem, który, jak na miejskiego psa przystało, po raz pierwszy ma do czynienia z kurami i strzegącym ich kogutem, który nie zamierza oddać tytułu króla podwórka jakiemuś obcemu przybyszowi.

Barbara Maria Morawiec, autorka i redaktor naczelna portalu Lustro Biblioteki, inspirującego serwisu dla bibliotekarzy, o „Czytam sobie” pisze tak:

wartościowe książki wpierające naukę czytania i pobudzające młodych odkrywców do poznawania świata literackiego. Sprawdza się tutaj bardzo dobrze powiedzenie – nauka przez zabawę. Wciągające historie pióra wybitnych polskich autorów, barwna warstwa obrazowa najlepszych polskich ilustratorów i komentarze specjalistów to dowód na to, że książeczki z tej serii powinny być dostępne w każdej bibliotece.

Poziom 3

Dla dzieci, które czytają już płynnie i chętnie sięgają po dłuższe opowieści Wojciech Widłak napisał „Tajemnicę zielonej butelki”. To nowa propozycja z poziomu 3 serii. Wzruszająca opowieść o dwójce dzieci, które mieszkają na przeciwległych brzegach morza. Pewnego dnia każde z nich znajduje na plaży tajemniczy przedmiot. Dziewczynka – zieloną butelkę z listem napisanym w obcym języku. Chłopiec – szkiełko, które pasuje do lunety należącej do zaginionego taty. Losy dzieci splatają się, a czytelnicy i czytelniczki mogą śledzić ich niosącą nadzieję historię przenosząc się co jakiś czas z jednej strony morza na drugą. Co ciekawe książka ma dwa zakończenia – dla tych, którzy lubią pozostawiać pewne sprawy niedopowiedzianymi i dla tych, którzy wolą zamknięty koniec. Aleksandra Krzanowska stworzyła do tej książki wyjątkowe rysunki. Zazwyczaj książki z poziomu 3 mają czarnobiałe ilustracje. Tym razem artystka dodała do nich nieco koloru.

Z pewnością najnowsze propozycje z serii „Czytam sobie” rozbudzą czytelnicze pasje. Z niecierpliwością czekam na kolejne!

Emka Kowalska, obibooki.pl

Przeczytaj fragment książki:

Tajemnica zielonej butelki

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Wiosenne nowości z serii „Czytam sobie” są już dostępne w sprzedaży.

Artykuł sponsorowany.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 23.03.2022 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post