rozwiń zwiń

Najciekawsze wilkołaki literatury, czyli top 5 książek o wilkołakach (i bonusowy komiks dla dzieci)

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.07.2021

Wilkołak to mityczne stworzenie, będące połączeniem człowieka i wilka lub człowiek, który przemieniał się w wilka – z własnej woli, czy na skutek rzuconej nań klątwy. To również jeden z popularnych motywów literatury fantasy i szerzej – kultury.

W przemiany człowieka w wilka wierzono już w starożytności. Według wierzeń greckich jednym z wilkołaków był Dementos, późniejszy mistrz olimpijski w pięściarstwie. Jak podawał w swoich „Metamorfozach” Owidiusz, w wilkołaka został również zamieniony król Likanon, władca mitycznej Arkadii; miała być to kara za podanie Zeusowi ludzkiego mięsa.

Najciekawsze wilkołaki literatury, czyli top 5 książek o wilkołakach (i bonusowy komiks dla dzieci) Dieter_G / pixabay

Wilkołaki znajdują się również w wierzeniach słowiańskich, germańskich, a nawet irlandzkich. Słowem: wszędzie tam, gdzie w lasach pojawiają się wilki. Oczywiście, wilkołaki nie istnieją; są sumą ludzkich obaw związanych z ciemnym lasem, ze śmiercią, z tym co nieznane i z nieokiełznanym światem przyrody.

Nic zatem dziwnego, że człowiek-wilk przeniknął również do czasów nowożytnych, jako jeden z motywów popkultury. Jest częstym bohaterem filmów i seriali; wilkołaka grali, chociażby Benicio Del Toro (w „Wilkołaku”), Jack Nicholson (w „Wilku”) i Michael J. Fox w „Nastoletnim wilkołaku”. Ale przede wszystkim, wilkołaki znajdziemy w literaturze fantastycznej.

Książki o wilkołakach, które koniecznie trzeba przeczytać

„Zmierzch”, Stephenie Meyer

Bezsprzecznie jednym z najsłynniejszych wilkołaków ostatnich lat jest Jacob Black, jeden z bohaterów książkowo-filmowego cyklu „Zmierzch”, kojarzonego głównie z opowieściami o innych fantastycznych stworach, wampirach. Wysoki (w książkach ma aż 204 cm wzrostu) i umięśniony Black jest Indianinem z plemienia Quileute, a także mieszkańcem rezerwatu La Push. W cyklu powieściowym napisanym przez Stephenie Meyer, wilkołak Black jest najlepszym przyjacielem wampirzycy – Belli Swan, głównej bohaterki sagi. Czytelnicy żądni wilkołaczych wrażeń powinni spojrzeć przychylnym okiem na cykl „Zmierzch”; oprócz Blacka, pojawiają się w nim również inni przedstawiciele tej mitycznej rasy zmiennokształtnych ludzi, przeobrażających się w wilki w chwilach niebezpieczeństwa, między innymi Sam Uley i jego najlepszy przyjaciel Jared Cameron.

Harry Potter i więzień Azkabanu„Harry Potter i więzień Azkabanu”, J.K. Rowling

Nie zabrakło również wilkołaka w bodaj najsłynniejszym światowym cyklu fantasy. Znajdziemy tutaj zresztą pewną analogię do „Zmierzchu”; tak samo, jak u Stephenie Meyer, której książki kojarzone są głównie z wampirami, tak i cykl „Harry Potter” jest przede wszystkim kojarzony z opowieścią o magii i czarodziejach. A jednak i w jednej i w drugiej popularnej sadze wilkołaków nie zabrakło.

W potężnego wilczura zmienia się przede wszystkim Remus Lupin. Nauczyciel Obrony Przed Czarną Magią, przyjaciel Harry’ego i współtwórca Mapy Huncwotów. A także ten, który w pociągu do Hogwartu obronił Harry’ego rozpędzając dementorów i dając mu czekoladę, by zniwelować skutki ataku wysysających szczęście i siły witalne stworzeń. Innym wilkołakiem pojawiającym się na kartach książki jest Fenrir Greyback, dowodzący szmalcownikami stronnik Voldemorta. To on, poprzez ugryzienie, zainfekował Remulusa Lupina wilkołactwem.

Chociaż Syriusz Black potrafił zmienić się w wielkiego, czarnego psa, to błędem byłoby zaliczanie go do rasy wilkołaków. Ojciec chrzestny Harry’ego był, tak samo, jak zmieniająca się w czarnego kota profesor McGonagall, animagiem. Różnica w transformacji pomiędzy wilkołakami, a animagami była taka, że ci drudzy zmieniali swoją postać na własne życzenie, wtedy, kiedy tylko chciał. Wilkołak zaś przemieniał się w wilka w trakcie pełni księżyca. Przed tymi przemianami chroniło zażywanie specjalnego wywaru tojadowego.

Rok wilkołaka Stephen King„Rok wilkołaka”, Stephen King

Czy wielki mistrz horroru, gigant tego gatunku literackiego mógł sobie pozwolić na to, by w jego panteonie postaci książkowych zabrakło przemieniających się w wilki ludzie? Oczywiście, że nie! Już w 1983 roku Stephen King opublikował swój „Rok wilkołaka”.

Książka została początkowo pomyślana jako… kalendarz. Stąd nietypowy jej układ – 12 rozdziałów; każdy z nich miał być początkowo tylko zawierającym po pięćset słów króciutkim opowiadaniem. Wspólnym motywem miał być atakujący w trakcie pełni wilkołak. Gdy jednak projekt rozrósł się, King postanowił wydać pełnoprawną książkę.

Za każdym razem, gdy nadchodzi pełnia, małe miasteczko Tarker Mills nawiedza groza. Nikt nie wie, kto jako następny trafi w ręce potwora. Ale jedno jest pewne. Gdy na niebie płonie krągła tarcza księżyca, wszystkich mieszkańców Tarker Mills ogarnia paraliżujący strach. Bo wiatr niesie ze sobą skowyt, w którym słychać jakby ludzkie słowa. A wokół widać ślady bestii... Nikt nie wie, kto stanie się następną ofiarą – wszyscy wiedzą, że jej apetytu nie da się zaspokoić. Miesiąc po miesiącu, przez cały rok…

Na podstawie swojej książki King napisał… scenariusz filmu. „Srebrną kulę” wyreżyserował Daniel Attias.

Miasto kości Cassandra Clare„Miasto kości”, Cassandra Clare

Wilkołaki są również lejtmotywem twórczości Cassandry Clare. W osobie Luke’a Garrowaya byłego Nocnego Łowcy, a następnie Podziemnego i przyjaciela Jocelyna Fray pojawiają się już w pierwszej części serii „Dary Anioła”: w „Mieście kości” (śr. ocena 7,8/10, liczba ocen: aż 24895!). Na podstawie tego cyklu powieściowego powstał zarówno film z Lily Collins
i Jamie Campbell Brown w rolach głównych, jak i serial, zamówiony na potrzeby stacji telewizyjnej ABC. Przemieniające się w ludzi wilki można odnaleźć również w kontynuacji bestsellerowych „Darów Anioła”, czyli w cyklu „Mroczne intrygi”.

Sfora Przemysław Piotrowski„Sfora”, Przemysław Piotrowski

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swoje wilkołaki mają! Ta parafraza cytatu Mikołaja Reja niechaj posłuży za wstęp do opisu powieści Przemysława Piotrowskiego. Autora, który wyrasta na jedną z najważniejszych postaci współczesnego polskiego kryminału. W jego „Sforze”, drugim tomie osadzonego w okolicach Zielonej Góry cyklu powieściowego o komisarzu Igorze Brudnym, pojawia się motyw wilkołaka.

Zima. W lesie nieopodal Zielonej Góry odnaleziona zostaje ręka. Wstępne oględziny wskazują, że została ona… odgryziona przez człowieka.

Atmosfera niepokoju w mieście narasta. W mediach pojawiają się pogłoski o grasującym w okolicach wilkołaku. Niedługo potem śledczy trafiają na zmasakrowane zwłoki zaginionej niedawno zakonnicy – ofiara została zamordowana, a jej ciało rozszarpały wilki. Inspektor Romuald Czarnecki powołuje specjalną grupę dochodzeniowo-śledczą, w skład której wchodzą również Igor Brudny i Julia Zawadzka ze stołecznej policji. Talent i trudna przeszłość komisarza Brudnego po raz kolejny mogą okazać się nieocenione.

Mimo zdecydowanych działań śledztwo komplikuje się coraz bardziej. Brudny musi ustalić, czy sprawca ma jakiś związek z sierocińcem sióstr hieronimek, w którym sam się wychowywał. Łowy dopiero się zaczynają.

Kryminał Piotrowskiego został świetnie przyjęty przez czytelników. W serwisie lubimyczytać.pl powieść „Sfora” została oceniona 2627 razy, a średnia tych ocen to aż 7,8/10!

„Scooby-Doo! i klątwa wilkołaka”, James Gelsey

Również najmłodsi czytelnicy zainteresowani tematyką wilkołaków mogą znaleźć coś dla siebie. Z pomocą przyjdzie nam… Scooby-Doo! Seria filmów animowanych, książek i komiksów o grupie przyjaciół rozwiązujących detektywistyczne zagadki pod wodza nieustannie głodnego, mówiącego doga niemieckiego Scooby’ego, niejednokrotnie mierzy się z przeciwnikiem, który okazuje się wilkołakiem. Jednym z przykładów jest komiks „Scooby-Doo! i klątwa wilkołaka”, w którym Scooby, Kudłaty, Wilma i cała reszta muszą zmierzyć się ze straszliwym wilkołakiem nawiedzającym wiekowe ranczo oraz odzyskać skradziony przez niego szczęśliwy talizman. Czy ścigany przez nich złoczyńca okaże się prawdziwym wilkołakiem?

Jakie książki, których bohaterami są wilkołaki, dodalibyście do powyższego zestawienia?

[aj;kk]


komentarze [22]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Martyna 19.09.2022 14:05
Czytelniczka

Przypomnę tutaj o "Czarnej, czarnej toni" - fantasy z Wilkami w rolach głównych. Kontynuacja historii nosi tytuł "Chmury sztormowe".

Czarna, czarna toń

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Czarna, czarna toń
Gonzales Ruchomy 15.08.2021 19:59
Bibliotekarz

Roku wilkołaka nie czytałem ale widziałem ekranizację pt "Srebrna kula". Jedna z lepszych w gatunku. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
gosiurka 28.07.2021 15:48
Czytelnik

Moje ulubione dwie serie Briggs  Zew księżyca i druga zaniedbana przez polskie wydawnictwo Alfa & Omega  Wilczy trop
Rewelacyjna seria Sfora napisana przez Karolinę Kaim, niestety olała czytelników po 3 części, ale coś jest
Czarownica
Seria Kate Daniels...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Zew księżyca  Wilczy trop  Czarownica  Magia kąsa  W niewoli zmysłów
Justyna 28.07.2021 09:37
Czytelnik

,,Dom dzienny, dom nocny'' Olgi Tokarczuk i postać Ergo Suma.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mag-tur 24.07.2021 13:12
Czytelniczka

"Wilk" i "Wilczyca" K.B. Miuszczuk oraz "Pamiętniki Wampirów" L.J. Smith

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Hanka 23.07.2021 15:24
Czytelnik

Wierni wrogowie tu główna bohaterka jest wilkołakiem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wierni wrogowie
nordvargr 22.07.2021 22:05
Czytelnik

W zasadzie moje jedyne udane spotkanie z wilkołactwem ogranicza się do sfery muzycznej - kawałka greckiego okultystyczno black metalowego Necromantia "Lycantrophia" w najstarszej wersji z "Promo'90" i również greckiego (ale tym razem NSBM) Der Stürmer - "They've Got Attacked by the Werewolves". 
Literacko ani filmowo temat mnie nie przyciąga,  jest zbyt płaski i jakiś taki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jerico 23.07.2021 14:09
Czytelnik

W sumie, jako fan zmiennokształtnych, wcale ci się nie dziwię.

W filmie łatwo zrobić wampira. Zrobić komuś blady makijaż, dodać sztuczne kły, kolorowe szkła kontaktowe, pelerynę i już się ma klasycznego Drakulę. Z wilkołakiem dużo większy kłopot. Nawet w najlepszych filmach w tym temacie mamy człowieka, któremu dodano trochę owłosienia, bądź przebrano w gumowy kostium,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr 23.07.2021 15:36
Czytelnik

@Jerico ale nie trzeba wiele pokazywać, aby było strasznie i egzystencjalnie i do przemyślenia. "Zagadka Nieśmiertelności" z D. Bowie i C. Denevue - najlepszy przykład wizualny. Niby o wampiryźmie, niby o ludziach-kotach, a tak jakoś... bardziej. Nie wiem ile masz lat, bo film już się mocno zestarzał, i nie wiem jak się to ogląda "bez sentymentu", mam nadzieję, że dalej ma...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr 23.07.2021 15:45
Czytelnik

A tak btw - jak ktoś chce sie zapoznać z kawałkami o których pisałem:
Necromantia - https://www.youtube.com/watch?v=PwmOSgh_K1c
Der Stürmer - https://www.youtube.com/watch?v=HtJn_IpjENU

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerico 24.07.2021 00:34
Czytelnik

@nordvargr Masz rację, że nie trzeba wiele pokazywać, żeby zrobić dobry film. Japoński Krąg oglądałem w napięciu, chociaż tam prawie nic nie pokazali, a na amerykańskim, gdzie już dowalili straszaków, ziewałem. "Ludzie-koty| z lat 80. to akurat jeden z moich ulubionych filmów o zmiennokształtnych, mimo, że tam są "tylko" tresowane pumy (ponoć lamparty są trudniejsze do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr 24.07.2021 00:51
Czytelnik

Myślę, że oryginalny tyt. "The Hunger" lepiej oddaje atmosferę filmu. No i klasyk Bauhaus "Bela Lugosi is Dead" też robi robotę jako smaczek.
Albert Nowicki (witryna His Name Is Death) pisał: „Urzekła mnie magia Zagadki nieśmiertelności – jej wysublimowany, mocno artystyczny styl, minimalistyczna forma i ekstrawertyzm, który wyzwala. Ta brytyjsko-amerykańska koprodukcja...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Jerico 22.07.2021 13:17
Czytelnik

"W osobie Luke’a Garrowaya byłego Nocnego Łowcy, a następnie Podziemnego i przyjaciela Jocelyna Fraya"
Dobry Boże! LGBT wdarło się nawet do Darów Anioła. Jocelyn Fray, matka głównej bohaterki i późniejsza ŻONA Luke'a postanowiła zostać facetem?

Swoją drogą przykłady książek dobrane dość słabo, wilkołaki tam są na trzecim czy czwartym planie. A już z tych Darów Anioła, to z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Adam Jastrzębowski 22.07.2021 14:32
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

Literówka, już poprawione. Dziękuję :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Łędina 22.07.2021 12:37
Czytelniczka

Polecam  Wilkołak. Dlaczego ja?  Wilkołak. Czarny księżyc   Krwiożercza bestia  Wilkołak. Igrzyska demonów  Inwazja zombie Steve Feasey

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Wilkołak. Dlaczego ja?  Wilkołak. Czarny księżyc  Krwiożercza bestia  Wilkołak. Igrzyska demonów  Inwazja zombie
Virgo13 22.07.2021 10:26
Czytelnik

Eee... temat fajny, ale propozycje książek słabe  😒.

A nie ma nic w wilkołaczych klimatach na zasadzie "coś zabija, nie wiadomo co" i dzieje się jakieś 150 lat temu (może być jeszcze wcześniej)? Coś takiego, ale dobrze napisane, chętnie bym poczytał dla rozrywki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerico 22.07.2021 13:22
Czytelnik

Heitz Markus "Ritus" - Ma wątek współczesny i historyczny w 18-wiecznej Francji i opiera go na prawdziwych wydarzeniach do dziś niewyjaśnionych morderstw Bestii z Gevaudan. Niestety drugiej części u nas nie wydano.

Wydaje mi się, że "Serce Bestii" Tanith Lee też się działo w XIX w., ale głowy nie dam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Virgo13 22.07.2021 16:01
Czytelnik

O, to pierwsze wygląda ciekawie. Dodam sobie do poczekalni.

Drugie odpuszczę, bo jest tam coś o mężatce porwanej oddającej się gwałtownej namiętności, i babka to pisała, więc boję się babskiej słabizny pisanej pod "motylki w brzuchu". Przygodowo bym chciał, męsko.

Widzę, że niżej podałeś sporą listę, to też sobie przejrzę, co tam ciekawego jest.

Dzięki. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerico 22.07.2021 20:18
Czytelnik

Z tego, co pamiętam, W sercu Bestii jakiś wątek romansowy był, ale to nie jest romans z wilkołakiem-przystojniakiem, gdzie wiotkie dziewczę będzie żyło długo i szczęśliwie u boku futrzastego wybranka. Tam był, zdaje się, taki horrorowy, morderczy wilkołak.

Maberry też ma raczej horror i też nie dzieje się współcześnie.

Waham się czy polecić ci Swanna z jego Wilczym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Virgo13 22.07.2021 23:34
Czytelnik

@Jerico A właśnie dodałem "Godzinę wilka" (ludzie nawet chwalą) i "Wilczy miot" też (tu tak różnie), chociaż czytałem opinie i jedzie romansem, ale wiesz, może w stopniu strawnym i udźgam 😁. Zawsze mogę przerwać lekturę. Właśnie ci Krzyżacy mnie zainteresowali. I Wilkołaka dorzuciłem. Widziałem film z Benicio del Toro i Hopkinsem, podobał...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jerico 23.07.2021 13:58
Czytelnik

W "Wilczym miocie" i "Wilczym Amulecie" ten romans nie walił mnie nachalnie słodyczą po oczach. Ale możliwe, że mam wyższą tolerancję na takie rzeczy.

I masz rację. Szukając czegoś o wilkołakach (czy jakichkolwiek innych zmiennokształtnych), trudno znaleźć coś, co nie jest romansowo-erotyczne. Można co najwyżej szukać pozycji, które kładą na romans mniejszy nacisk.

Dobra,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się