Powieści w strojach z epoki. Książki, na podstawie których powstały popularne seriale kostiumowe

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.02.2021

Seriale kostiumowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wiele z jest adaptacjami książek! Jeśli jesteście ich fanami, koniecznie spójrzcie na nasze zestawienie powieści, które stały się inspiracją do ich nakręcenia. Znajdziecie tu cykl „Bridgertonowie” i książkową podstawę serialu „Outlander”, a także Jane Austin i... Lwa Tołstoja. 

Powieści w strojach z epoki. Książki, na podstawie których powstały popularne seriale kostiumowe Bridgertonowie, LIAM DANIEL/NETFLIX
Reklama

Piękne suknie, nienaganne maniery i nutka blichtru – z tym kojarzą się seriale kostiumowe. A z czym jeszcze powinny? Oczywiście z powieściami! Większość święcących triumfy seriali, których akcja ma miejsce przed stu i więcej laty, jest zainspirowana historiami spisanymi w książkach. Niektóre z nich to prawdziwe klasyki literatury, tak jak powieści Lwa Tołstoja, Jane Austen i Victora Hugo.

Na czasie. Powieści Julii Quinn

To gratka dla tych, którzy chcą być na czasie, bo serial „Bridgertonowie” pod koniec roku 2020 stał się gorącym hitem. Według danych udostępnionych przez Netflix, w ciągu miesiąca od premiery został obejrzany w aż 82 milionach gospodarstwach domowych, dzięki czemu stał się najpopularniejszym serialem w historii platformy.

BRIDGERTONOWIE  Julia QuinnW wyniku wysokiej oglądalności serialu również i książki Julii Quinn znów stały się bestsellerami. Według statystyk serwisu Amazon obecnie plasują się w pierwszej dwudziestce najchętniej kupowanych książek. Popularność widać również w serwisie lubimyczytać.pl, gdyż książka „Ktoś mnie pokochał”, druga część cyklu „Bridgertonowie”, wdarła się do naszego zestawienia trendów grudnia. Przypomnijmy, że serial o miłosnych i społecznych intrygach, którego akcja ma miejsce w Wielkiej Brytanii w latach 20. XIX wieku, zadebiutował na Netflixie dopiero 25 grudnia…

Historyczna Szkocja w ujęciu Diany Gabaldon

Obca Diana GabaldonSerial „Outlander” jest obecny na ekranach już od 7 lat. W 2021 roku rozpoczną się prace na planie filmowym szóstego sezonu przygód przenoszącej się w przeszłość Claire Randall i jej męża Jamiego Frasera. Materiału z na kolejne odcinki z pewnością filmowcom wystarczy. Saga pisana przez Dianę Gabaldon jest naprawdę opasła, kolejne części cyklu mają ponad 1000 stron, co skutkuje dzieleniem ich na pomniejsze tomy. Mają też tysiące czytelników i czytelniczek, wśród których nie brak fanów Jamiego. W lubimyczytać.pl książki z cyklu „Obca” (zapoczątkowanego przez powieść o tym samym tytule) zostały ocenione już ponad 5 tys. razy. Na razie drukiem ukazało się 8 powieści Diany Gabaldon. Autorka w rozmowie z portalem Entertainment Weekly w roku 2016 zdradziła, że w sumie tomów będzie najprawdopodobniej dziesięć. Zapowiedziała również, jak będzie wyglądało zakończenie całej sagi. Jedną z ostatnich scen w cyklu ma stanowić wyjaśnienie zagadki z tomu pierwszego, w którym Frank, mąż Claire ze współczesności, widzi przez okno mężczyznę łudząco przypominającego Jamiego.

serial Outlander

Propozycje od klasyków literatury

Duma i uprzedzenie Jane AustenLew Tołstoj i Jane Austen to nazwiska, które znają nie tylko miłośnicy książek. Ich powieści są kamieniem węgielnym współczesnej literatury, a zawarte w nich treści uznawane są za ponadczasowe. Nic zatem dziwnego, że doczekały się wielokrotnie ekranizacji, tak filmowych, jak i serialowych. Ukazującą życie angielskich wyższych sfer „Dumę i uprzedzenie” Jane Austen brytyjska stacja BBC przenosiła na mały ekran aż sześciokrotnie. Jedną z najważniejszych realizacji była ta z 1995 roku, z Colinem Firthem w roli pana Darcy’ego. Również „Rozważną i romantyczną”, czyli pierwszą opublikowaną powieść obyczajową angielskiej pisarki, mogliśmy oglądać wielokrotnie na ekranach telewizyjnych. I tak jak w przypadku „Dumy i uprzedzenia”, najczęściej realizacją serialu zajmowała się brytyjska stacja BBC.

Wojna i pokój TołstojCo ciekawe, to również Brytyjczykom możemy zawdzięczać produkcje kręcone na podstawie dzieł… Lwa Tołstoja. Tołstojowska „Wojna i pokój” to rosyjska epopeja narodowa opowiadająca o losach obywateli Cesarstwa w czasach wojen napoleońskich. Wiernie odmalowane tło historyczne i pasjonująca fabuła sprawiły, że dzieło urodzonego w 1828 roku na Jasnej Polanie pisarza doczekało się licznych adaptacji ekranowych. W tym tej najbardziej znanej, z 2016 roku, autorstwa Brytyjczyków, w której zagrali James Norton, Paul Dano i Lily James.

Anna Karenina TołstojRównież „Anna Karenina”, ponadczasowa opowieść o tragicznej miłości księżnej Anny i hrabiego Aleksieja Wrońskiego, stała się inspiracją dla rzeszy twórców filmowych na całym świecie. Oprócz licznych adaptacji filmowych (w 2012 roku w tytułowej roli zagrała Keira Knightley) były i te serialowe. Najnowsza wersja z 2017 roku wyreżyserowana została w Rosji. Jej twórcą jest Karen Szachnazarow.

Obie powieści Tołstoja, jak i wspomniana wyżej „Duma i uprzedzenie” Jane Austen, znalazły się na prestiżowej liście 100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki, czyli liście stu najważniejszych książek w historii (głównie powieści). Lista ta powstała głosami zaproszonych do udziału w jej powstawaniu pisarzy w 2002 roku.

Opowieść o korupcji, chciwości, zdradzie i grzechu

Rodzina BorgiówIntrygi rodziny, której nazwisko zawsze było synonimem władzy, korupcji i zbrodni – niesławnych Borgiów. Na tle barwnego zgiełku włoskiego renesansu rozgrywa się partia śmiertelnej gry, której stawką jest władza nad centrum ówczesnego świata, czyli Rzymem. Według Mario Puzo, autora książki „Rodzina Borgiów”, początków włoskiej mafii należy upatrywać właśnie w XV wieku, w czasach potężnej rodziny Borgiów, i w urzędzie papieskim. A Puzo wie, o czym pisze; wszak to spod jego pióra wyszła jedna z najważniejszych powieści mafijnych świata, czyli „Ojciec chrzestny”.
Na podstawie „Rodziny Borgiów” powstał 29-odcinkowy serial w doborowej obsadzie, na czele z Jeremym Ironsem, François Arnaudem i Holliday Grainger w rolach głównych.

Nie tylko elity. „Nędznicy” Victora Hugo

Nędznicy Victor HugoNie można zapominać o tym, że historia, choć spisywana najczęściej przez elity, nie powinna być tylko obrazem życia najmożniejszych i najważniejszych. W końcu większość społeczeństwa należy do klas niższych. Adam Leszczyński w swojej „Ludowej historii Polski” twierdzi, że jego książka powinna być historią „dolnych 90 proc. społeczeństwa – ludzi rządzonych, a nie rządzących; biednych, a nie bogatych; zwykle niewykształconych i zawsze podporządkowanych władzy”.

Reklama

Podobny cel przyświecał Victorowi Hugo, gdy ten w XIX wieku pisał swoich „Nędzników”. Jego powieść miała być panoramicznym obrazem całego społeczeństwa francuskiego XIX wieku oraz wykładnią poglądów autora na kwestie sprawiedliwego porządku społecznego, walki z nędzą i wykluczeniem. Hugo stworzył powieść, która przedstawia dobre i złe moralnie wzorce zachowania, te drugie oczywiście krytykując. Cytowany przez Jeana-Bertranda Barrère autor twierdził, że powieść o nędzy materialnej musi mieć charakter duchowy, gdyż zjawisko to wymaga interwencji boskiej przeciw działaniom człowieka, a zatem i boskiego osądu.

Głównym bohaterem książki Hugo jest wypuszczony z więzienia galernik Jean Valjean. To również na nim skupia się uwaga reżysera serialu „Les Misérables”, najnowszej adaptacji „Nędzników”. Jej gwiazdami są Dominic West, David Oyelowo, Olivia Colman i Lily Collins. Wyprodukowana została na potrzeby, a jakże!, brytyjskiej stacji BBC.

Daniel Brühl jako Laszlo Kreizler w serialu Alienista

Kryminał kostiumowy? Proszę bardzo

Alienista książkaPowieści obyczajowe, romanse, historyczne, ale także i kryminały. Popularny serial „Alienista”, którego fabuła rozgrywa się pod koniec XIX wieku, jest adaptacją książek Caleba Carra. Powieść „Alienista” znakomicie łączy elementy powieści historycznej, psychologicznej i thrillera, dając przy tym niesamowity obraz Nowego Jorku w epoce wielkich przemian. Głównym bohaterem jest Laszlo Kreizler, który wykorzystuje całą swą wiedzę, by przeniknąć najmroczniejsze zakamarki umysłu seryjnego mordercy i w ten sposób wpaść na jego trop.

Kontynuacją „Alienisty” jest „Anioł ciemności”. Jego akcja również ma miejsce pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych; tym razem, wraz ze Steviem Taggerem, byłym członkiem kierowanej przez alienistę Laszla Kreizlera grupy śledczych, musimy rozwikłać zagadkę okrutnych śmierci dzieci.

Polacy nie gęsi i swoje seriale kostiumowe mają

Stulecie Winnych Ałbena GrabowskaChociaż w odróżnieniu od powieści wymienionych wyżej, akcja poniższego serialu dzieje się w XX wieku i czasach, które większość czytelników powinna pamiętać, to uznaliśmy, że nie należy pomijać powieści Ałbeny Grabowskiej. „Stulecie winnych” to bestsellerowa saga rodzinna. Opowieść o rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa została wpleciona w losy najważniejszych dla naszego kraju wydarzeń w ubiegłym stuleciu. Zaczyna się tuż przed pierwszą wojną światową, gdy na świat przychodzą pierwsze w rodzinie Winnych bliźniaczki. Kolejnym pokoleniom rodziny Winnych będzie dane doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w XX wieku – okrucieństw wojennych i powojennej odbudowy kraju, kryzysu gospodarczego i pustych półek, stanu wojennego i powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z trudną rzeczywistością dopiero co odzyskanej wolności. Na podstawie trylogii Grabowskiej Telewizja Polska nakręciła serial, w którym zagrali Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Zuzanna Lit i Olaf Lubaszenko. Na razie opublikowane zostały dwa sezony; emisja trzeciego rozpocznie się już 7 marca.

Jakie jeszcze powieści dopisalibyście do opublikowanej przez nas listy?

serial Bridgertonowie

[aj]

Reklama

komentarze [21]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kamila 16.02.2021 14:21
Czytelnik

Dodałabym do listy "Piknik pod wiszącą skałą" (jeszcze nie czytałam) i "Targowisko próżności" (cudowne). Oba seriale świetne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Rysava 15.02.2021 16:39
Czytelniczka

Biała królowa
Świetna książka Philippy Gregory w całkiem sprawny sposób przeniesiona na mały ekran kilka lat temu w postaci serialu o tym samym tytule.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Biała królowa
Auri 15.02.2021 13:57
Czytelniczka

Elizabeth Gaskell - Żony i córki i wspaniały serial pod tym samym tytułem, z 1999 produkowany na potrzeby BBC, a jakże.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
NoLifeIsPower 13.02.2021 19:00
Czytelnik

Mógłby mi ktoś powiedzieć, jak to jest z polskim wydaniem ,,Nędzników"? To jest całość w dwóch tomach czy jak? Bo przy niektórych wydaniach widziałem dopiski, że to wydanie skrócone. Mógłby ktoś zorientowany powiedzieć mi, jakie wydawnictwo wydało w Polsce całość?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Gocha 16.02.2021 08:00
Czytelnik

Np. PIW.
Pełne wydania są zwykle w 4 tomach.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
NoLifeIsPower 16.02.2021 08:09
Czytelnik

Przydało by się jakieś wznowienie / nowe wydanie z PIWu. obecne swoje lata już ma..

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ola 13.02.2021 17:56
Czytelniczka

A co z kultowym Przeminęło z wiatrem? Choć to "tylki" film to chyba nie można go pominąć?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Przeminęło z wiatrem
Cleopatrapl 16.02.2021 09:59
Czytelniczka

On jest teraz szkalowany, bo źle ukazuje problem niewolnictwa.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aleksandra 12.02.2021 22:18
Czytelnik

Jeśli wyznaczymy sobie granicę czasową gdzieś w okolicach lat 70-tych XX wieku, to jest spora szansa, że połowa filmów, jakie wybierzemy, okaże się adaptacjami powieści - czasem będą to arcydzieła książkowe i filmowe, jak „Barry Lyndon”, innym razem sympatyczne przygodowe lub romansowe opowiastki, jak „Diament Mohuna” (Moonfleet z 1955r.) czy „Szkarłatny kwiat”(z 1934r....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Book_Dragoness 12.02.2021 20:41
Czytelniczka

Przykro mi, ale w tym gatunku filmowym istnieją dla mnie tylko filmy według powieści Jane Austen, w każdej możliwej ekranizacji (no może poza „Duma i uprzedzenie i zombie” :P) i często do nich wracam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aguirre 12.02.2021 20:26
Czytelnik

Nie jestem fanem seriali, jeśli już to tego, co dziś nazywa się mini-serialem. Spośród nie wymienionych jeszcze takich kostiumowych adaptacji chciałbym zwrócić uwagę na kilka:
Dwa brytyjskie (z reguły najlepsze w zakresie adaptacji literatury własnej) - serial (teraz znowu ekranizowany) na podstawie cyklu powieści Jamesa Herriota...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Wszystkie stworzenia małe i duże...  Ross Poldark  Królowie przeklęci I  Zapach deszczu na Bałkanach  Tajemnica Abigél  Doktor Żywago  Dzieci Arbatu t. I  Zaklęty dwór  Popielec
annaroza 14.02.2021 14:13
Czytelniczka

A pamiętasz taki francuski serial z lat 80-tych "Katarzyna"? Wydaje mi się, że on też powstał na podstawie powieści.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aguirre 14.02.2021 16:03
Czytelnik

Taki rozgrywający się w czasie wojny stuletniej? Pamiętam. Sprawdziłem, że na podstawie powieści Juliette Benzoni, jak się okazało wydanych u nas: Katarzyna t. I
I jeszcze pamiętam też z tych lat (ale nakręcony wcześniej) francuski serial Pani de Monsoreau t.1

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Katarzyna t. I  Pani de Monsoreau t.1  Czarodziejska góra  Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny
Aguirre 22.02.2021 22:50
Czytelnik

I jeszcze przypomniały mi się dwa polskie seriale historyczne z końca lat 80-tych na podstawie powieści Józefa Hena: Królewskie sny z Holoubkiem w roli Jagiełły oraz Ferencym jako Zbigniewem Oleśnickim oraz Crimen z Lindą, Walczewskim, Kryszakiem i ......

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Królewskie sny  Crimen  Przypadki starościca Wolskiego. Tom 1
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Karolina 12.02.2021 20:14
Czytelnik

Zapomnieliście o takich serialach jak: "Noce i dnie"i "Lalka". Wspaniała gra aktorska, świetnie odwzorowane kostiumy i wnętrza. I ta muzyka... Dzisiaj już się nie robi takich seriali. Ciekawe na co idą 2 miliardy złotych przeznaczone na państwową telewizję?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
RatKa 12.02.2021 14:54
Czytelniczka

Według mnie brakuje "Nad Niemnem", jestem wielka fanką zarówno książki jak i miniserialu z 1986 r. Do ekranizacji prozy Jane Austen dodałabym Jane Eyre, miniserial z 2006 r. (jest świetny!) oraz Mansfield Park z 1983 r. (dosyć specyficzny).
Z polskich to jeszcze przychodzi mi do głowy "Kariera Nikodema Dyzmy" z 1980 r.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Joanna 13.02.2021 15:20
Czytelniczka

"Jane Eyre" napisała Charlotte Brontë, nie Jane Austen.
Co do serialu to faktycznie jest świetny.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
RatKa 13.02.2021 15:49
Czytelniczka

A to żem strzeliła gafę. Dzięki za sprostowanie:).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
zgłoś błąd