God Save the Queen! Czyli książki o brytyjskiej rodzinie królewskiej

LubimyCzytać
03.12.2020

O panującej w Wielkiej Brytanii rodzinie królewskiej jest ostatnio coraz głośniej, tak za sprawą opuszczenia pałacu Buckingham przez księcia Harry'ego i księżną Meghan, jak i serialu „The Crown”. Chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat tej monarchii? Sprawdź zestawienie 10 książek o brytyjskiej rodzinie królewskiej! 

God Save the Queen! Czyli książki o brytyjskiej rodzinie królewskiej Des Willie; materiały prasowe serialu The Crown, Netflix
Reklama

Obecnie panująca brytyjska królowa, Elżbieta II, pochodzi z dynastii Windsorów. Stoi na czele nie tylko Wielkiej Brytanii, ale również pozostałych państw Wspólnoty Narodów (ang. Commonwealth). Została ogłoszona królową 7 lutego 1952, po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI. Przeszło 68 lat rządów czyni ją jedną z najdłużej panujących przywódców i przywódczyń w historii świata. Choć według brytyjskiego systemu władzy konstytucyjnej urząd królowej jest jego ważnym elementem, to de facto Elżbieta II pełni funkcję doradczą i symboliczną. Niemniej, dzięki poparciu społecznemu, którym cieszy się monarchia, głos i zdanie Elżbiety II są niezmiernie ważne – nie tylko dla kolejnych brytyjskich premierów.

Sama rodzina królewska jest przecież wdzięcznym tematem do plotek Brytyjczyków, a jej członkowie, chcąc nie chcąc, są osobami publicznymi. Wycelowane w nich obiektywy i kamery paparazzi pracujących dla tabloidów śledzą każdy ich ruch, a dziennikarze prześcigają sie w informowaniu o najnowszych kontrowersjach i skandalach w Pałacu Buckingham. Nie jest to zresztą tylko domeną prasy plotkarskiej; gdy księżna Meghan (wcześniej aktorka znana z serialu „W garniturach”, obecnie żona księcia Harry’ego) urodziła malutkiego Archiego, zajmującego 7. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, informowały o tym najważniejsze światowe media i międzynarodowe agencje prasowe.

Historia rodziny królewskiej jest również wdzięcznym tematem dla seriali i filmów, na czele z oscarowym dramatem z 2006 roku z Helen Mirren w ikonicznej roli królowej Elżbiety II, serialem „The Crown”, którego czwarty sezon można już obejrzeć na platformie Netflix oraz komediowymi „The Windsors”, w których rodzina królewska została ukazana w krzywym zwierciadle.

Aby przybliżyć fenomen „Royal Family” polecamy zajrzeć do poniższych książek.

God Save the Queen, czyli książki o Elżbiecie II i rodzinie królewskiej

Poniższe zestawienie zacząć musimy od pozycji traktujących o głowie królewskiego rodu, czyli królowej Elżbiecie II. Chociaż ściśle strzeże swej prywatności i stroni od udzielania wywiadów, to o jej życiu i małżeństwie z księciem Filipem powstało wiele książek. Polecamy poniższe trzy.

 Elżbieta II. Portret królowej książka„Elżbieta II. Portret królowej”, Paolo Calvetti (wyd. Zysk i S-ka)

W swojej książce Paola Calvetti kreśli wyrazisty portret kobiety, która od dziesięcioleci jest symbolem brytyjskiej monarchii. Ukazuje jej niełatwą drogę od skromnej i nieśmiałej następczyni tronu do królowej w każdym calu, najdłużej panującego monarchy w historii Wielkiej Brytanii. Opowiada o miłości do księcia Filipa, kulisach życia na królewskim dworze i niełatwych relacjach z członkami licznej rodziny Windsorów, które nieraz stawały się źródłem plotek i skandali, śledzonych przez cały świat.

Opowieść o Elżbiecie II to również fascynująca historia jej długiego panowania, portret całej epoki, w trakcie której oblicze świata nieraz się zmieniało, stawiając przed królową coraz to nowe wyzwania.

Prawdziwa królowa książka„Prawdziwa królowa”, Andrew Marr (wyd. Marginesy)

Oto nieśmiertelny symbol Wielkiej Brytanii – Elizabeth Alexandra Mary Windsor! Tytan pracy, człowiek-instytucja, eksportowa „maskotka” Wielkiej Brytanii. Akuratna, stateczna i dystyngowana, ukochana wnuczka króla Jerzego V i córka króla Jerzego VI, wyszła za biednego, ale przystojnego kuzyna, księcia Edynburga Filipa. Od 1953 roku „z Bożej łaski Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej” oraz 15 innych państw. Choć nie ma realnego wpływu na rządy, pełni nieocenioną rolę w polityce. Mimo że utrzymanie tronu kosztuje poddanych 40 mln funtów rocznie, cieszy się ich szacunkiem i sympatią. Jest najstarszym w historii brytyjskim monarchą. Nie zamierza abdykować, kocha swoje obowiązki i bycie królową.

Elżbieta II stroni od wywiadów, pilnie strzeże swojej prywatności. Tylko tak solidny dziennikarz i wytrawny komentator polityczny, jak były redaktor naczelny dziennika „The Independent” i od lat związany ze słynącą z rzetelności stacją BBC Andrew Marr, mógł napisać taką książkę.

Mój mąż i ja Ingrid Seward„Mój mąż i ja”, Ingrid Seward (wyd. Feeria)

Opowieść o małżeństwie Królowej Elżbiety II i jej męża, księcia Filipa.

Ona – młoda i z królewskiego rodu. On – przystojny, ale dużo uboższy młodzieniec w marynarskim mundurze z monarszej rodziny z dalekiego, małego kraju. Brzmi bajkowo? Ta książka to prawdziwa opowieść o związku wbrew wszystkim, nawet wbrew samemu sobie. O szczerym uczuciu, które musi iść w parze z dyktatem konwenansów. O rozczarowaniu, kiedy już wiadomo, że nawet życie prawdziwej księżniczki nie jest bajką.

Jest to także opowieść o niebywałej sile kobiety, która rządzi Wielką Brytanią od ponad 60 lat, królowej, która przetrwała 13 premierów i wytrwała na tronie całą epokę, gwarantując stabilność swojej monarchii i swojego małżeństwa. Autorka książki, mająca od lat dostęp do prywatnych kręgów brytyjskiej monarchii, po mistrzowsku ukazuje detale życia, arystokratyczne zwyczaje i psychologiczne uwarunkowania, które składają się na niesłabnący czar brytyjskiego tronu.

The Crown przewodnik po serialu„The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu”, Robert Lacey (Wydawnictwo Kobiece)

Pierwsza część oficjalnego przewodnika po serialu „The Crown”. Odkryj sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing Street.

Nagła śmierć ojca sprawiła, że dwudziestopięcioletnia kobieta stojąca u progu zmagań z nowa rolą - matki i żony - musiała zostać monarchinią. To właśnie wtedy Elizabeth Mountbatten stała się królową Elżbietą II. Gdy Wielka Brytania wyszła z cienia wojny, Elżbieta II stanęła przed wielkimi wyzwaniami – nie tylko politycznymi, ale też osobistymi. Na przestrzeni lat wspięła się na wyżyny determinacji i wykazała niezwykłą siłą oraz niezłomnością, walcząc o dobre imię królestwa.

Na rynku ukazała się już kontynuacja książki, „The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II. Tom 2”.

Książę Karol czy Księżna Diana?

Reklama

Bezsprzecznie najsławniejsze małżeństwo w historii dynastii Windsorów. Zakończone rozwodem w 1996 roku, a rok później tragiczną śmiercią księżnej Diany w wyniku wypadku samochodowego w Paryżu. Uciekając przed szukającymi sensacji paparazzi prowadzący auto, którym poruszała się Diana, uderzył w filar tunelu Alma.

Diana moja historia Andrew Morton„Diana. Moja historia”, Andrew Morton (wyd. Dream Books)

Publikacja, która zaszokowała świat i nazywana jest jedną z ważniejszych biograficznych książek XX w. Dopiero po śmierci Diany w 1997 roku, okazało się, że Księżna Walii potajemnie współpracowała z autorem – Andrew Mortonem – podczas prac nad książką.

Publikacja wyłoniła na światło dzienne wiele nieznanych wcześniej faktów, w tym walkę Diany z bulimią i liczne samookaleczenia. To również w książce Mortona po raz pierwszy został publicznie potwierdzony romans Księcia Karola z Camillą Parker-Bowles, późniejszą żoną pierwszego następcy brytyjskiego tronu.

„Książę Karol. Serce króla”, Catherine Mayer (wyd. Dream Books)

Książkę „Książę Karol. Serce króla” można nazwać odpowiedzią księcia Walii na „Diana. Moja Historia” Andrew Mortona.

Ta niezwykła biografia powstawała nie tylko w oparciu o rozmowy z przyjaciółmi następcy tronu, jego przeciwnikami, dworzanami, pracownikami pałacu, ale również dzięki współpracy z samym Karolem. Sporo w niej o pierwszym małżeństwie, które zdefiniowało jego samego i ocenę związku z kobietą, którą nazywa „najdroższą żoną” – Camillą.

Książę Karol jawi się jako ojciec, przyjaciel, mąż stanu i... żartowniś. Wzruszający, zabawny i bardzo często zaskakujący – oto prawdziwa historia księcia Walii.

Królewska młodzież

Książe Harry i księżna Meghan, książę William i księżna Katarzyna. W brytyjskiej rodzinie królewskiej idzie nowe: do głosu dochodzi pokolenie młodych książąt i ich żon, dążących do niezależności i odarcia tronu z niepotrzebnych konwenansów.

Kate księżna Cambridge„Kate. Księżna Cambridge”, Marcia Moody (wyd. Dream Books)

Kate Middleton – kim jest kobieta, która podbiła serce nie tylko księcia Williama, lecz także wszystkich Brytyjczyków?

W kilka lat zrobiła to, nad czym głowili się przez dekady PR-owcy brytyjskiej monarchii – zwróciła oczy całego świata na rodzinę Windsorów i sprawiła, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii znów pokochali swoją rodzinę królewską. Dziś Diamentowy Jubileusz Elżbiety II, królewskie wesele, narodziny i chrzest małego księcia George’a to najpopularniejsze wydarzenia na Wyspach, a uśmiech pięknej Kate zdobi okładki większości magazynów kobiecych na całym świecie.

Kate Middleton, absolwentka Uniwersytetu St. Andrews, córka stewardesy i byłego dyspozytora lotów, czekała na oświadczyny swojego wymarzonego księcia prawie dziesięć lat. Kiedy nadeszła wreszcie ta chwila, William wręczył jej jeden z najsłynniejszych klejnotów świata, odziedziczony po matce – księżnej Dianie, pierścionek, wykonany z białego złota oraz czternastu brylantów, otaczających owalny dwudziestokaratowy szafir z Cejlonu. Książę William nie wiedział wtedy jeszcze, że ta dziewczyna zmieni na zawsze nie tylko jego życie, lecz także całej rodziny królewskiej.

Książka „Kate – Księżna Cambridge” portretuje dzieciństwo Kate Middleton, czas jej studiów na uniwersytecie St Andrews; opisuje też moment poznania księcia Williama, ich związek i próby, którym poddawał go los, a także ślub i nową, oficjalną rolę księżnej oraz oczywiście okres ciąży i narodzin małego księcia George’a. To nie tylko doskonała pozycja dla wielbicieli księżnej Kate, lecz również wszystkich zainteresowanych losami jednej z najsłynniejszych rodzin królewskich świata.

Autorka, Marcia Moody, była królewską korespondentką magazynu „O.K.!” i koordynowała jego specjalne wydanie poświęcone ślubowi książęcej pary, które sprzedało się w nakładzie miliona egzemplarzy. Od dwóch lat przygotowuje publikacje dotyczące rodziny królewskiej, towarzyszyła również parze książęcej podczas jej podróży do Kanady i Kalifornii. Przez dziesięć lat pracowała jako dziennikarz w branży rozrywkowej. Mieszka w hrabstwie Wiltshire na południu Anglii.

„Harry. Biografia”, Katie Nicholl (wyd. Prószyński i S-ka)

Począwszy od najwcześniejszych wystąpień publicznych, jeszcze w dzieciństwie, rudowłosy książę Harry podbił serca ludzi na całym świecie. W niniejszej biografii obserwujemy jego drogę od zbuntowanego księcia − playboya i rozrabiaki – do skarbu narodowego, cieszącego się powszechną sympatią. Katie Nicholl rzuca światło na czas jego dorastania, burzliwej młodości, a także służby w Afganistanie, która zainspirowała go do stworzenia własnej spuścizny − Invictus Games.

W biografii czytamy wypowiedzi przyjaciół i współpracowników księcia oraz dawnego personelu pałacu. Nicholl analizuje relacje Harry’ego z rodziną, zwłaszcza z królową, ojcem, macochą i bratem; dowiadujemy się też o istnieniu jego drugiej ukochanej „rodziny” w Botswanie. Biografka ujawnia nieznane dotąd informacje na temat byłych sympatii księcia oraz dokumentuje historię związku i zaręczyn z Meghan Markle, amerykańską aktorką, która wyznaczyła przełom w jego życiu osobistym.

Sekrety rodziny królewskiej

Bizantyjskie rozbuchanie dworu królewskiego i sekrety życia współczesnej rodziny królewskiej. A także historia, o której dynastia Windsorów chciałaby zapomnieć: kolaboracja księcia Edwarda z faszystami i tejże kolaboracji paniczna próby zatuszowania.

„Brytyjska monarchia od kuchni”, Adrian Tinniswood (wyd. Bellona)

Wiadomości z życia brytyjskiej rodziny królewskiej wciąż podbijają media, miliony osób na całym świecie codziennie śledzą z zaciekawieniem wszystkie doniesienia zza bram Buckingham Palace.

Reklama

Tysiące osób czuwają codziennie nad maksymalnym komfortem zaledwie kilkorga osób z rodziny królewskiej. Co ciekawe, z czasem liczba pracowników rosła – dwór Elżbiety II zatrudnia dziś bowiem blisko 1200 osób, podczas gdy jej babka, królowa Wiktoria miała ich „zaledwie” 921.

Monarchowie nie gotują. Nie ubierają się samodzielnie, nie nalewają sobie najpojów ani nie ścielą łóżka. Podobno przyszły władca Królestwa, jego posiadłości i terytoriów, nawet nie wyciska sobie sam z tubki pasty do zębów, gdyż zadanie to należy do jednego z czterech jego kamerdynerów, który nakłada pastę na królewską szczoteczkę ze zdobionego srebrnego dozownika. Oficjalnie zdementowano za to inną słynną legendę o „rozpieszczaniu członków rodziny królewskiej”, zgodnie z którą każdego ranka przed księciem Walii stawiano siedem gotowanych jaj uszeregowanych według ich twardości, każde opatrzone cyfrą oznaczającą liczbę minut gotowania, tak aby mógł każdego spróbować i wybrać najbardziej mu odpowiadające.
Szczodrze sponsorowany przez swoich poddanych brytyjski dwór zatrudniał rzesze kucharzy, pokojówek, lokajów, mamek, nianiek, ogrodników, sekretarzy i urzędników. Pielęgnowane przez stulecia rytuały dworskie miały na celu utrwalenie wizji monarchy jako osoby wyjątkowej, ważniejszej niż prezydenci czy milionerzy. A jak lepiej to osiągnąć, niż udowadniając, że przyziemne czynności nie przystoją monarsze. Na usługach królowej przez długi czas była choćby pomocnica, która podawała monarchini wachlarz w sypialni, nalewała wodę do mycia rąk i zdejmowała rękawiczki. Ale już wkładanie monarchini obuwia i zdejmowanie go było domeną paziów. Tak było przez wieki, tak jest również dziś.

17 goździków Andrew Morton„17 goździków”, Andrew Morton (wyd. Albatros)

„17 goździków” to skrupulatnie udokumentowana, oparta na wnikliwych badaniach historycznych opowieść o sekretnych powiązaniach pomiędzy Franklinem D. Rooseveltem, Winstonem Churchillem, Księciem Windsoru i Adolfem Hitlerem przed II wojną światową, w trakcie jej trwania i już po jej zakończeniu.

Andrew Morton opowiada historię lekkomyślnego Edwarda VIII, późniejszego Księcia Windsoru, jego amerykańskiej żony, rozwódki Wallis Simpson, dziwacznej nazistowskiej intrygi z czasu wojny, mającej na celu zrobienie go marionetkowym królem po wkroczeniu Niemców do Wielkiej Brytanii, oraz o staraniach Churchilla, Eisenhowera i króla Jerzego VI, by zatuszować związki księcia z wodzem Rzeszy.

Morton odsłania kulisy tuszowania niewiarygodnego skandalu, jakim był romans członka brytyjskiej rodziny królewskiej z ideologią nazistowską, publikując nieznane do tej pory dokumenty FBI, fotografie i inne materiały z niemieckich, rosyjskich i brytyjskich archiwów, a także osobistą korespondencję Churchilla, Eisenhowera i Windsorów.

„17 goździków” to dramat historyczny, pełen przygód, intryg, zdumiewających odkryć, napisany przez mistrza w gatunku biografii.

Oglądacie serial „The Crown”? Interesujecie się członkami rodu królewskiego Wielkiej Brytanii? Jakie inne książki dotyczące brytyjskiej monarchii polecilibyście użytkownikom lubimyczytać.pl?

[aj]

Reklama

komentarze [15]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 09.04.2021 20:05
Czytelnik

Cześć Jego Pamięci

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Telemasz 09.04.2021 17:32
Czytelnik

To chyba wkrótce "pandemia" przybierze na sile:
"In the event that I am reincarnated, I would like to return as a deadly virus, in order to contribute something to solving overpopulation".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Bosy_Antek 09.04.2021 17:07
Czytelnik

Jest coś o reptalianach?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Reklama
natanna 05.12.2020 09:23
Czytelnik

Dwie z zaprezentowanych mnie zainteresowały a to : Mój mąż i ja oraz 17 goździków. I chętnie bym je przeczytała...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka 04.12.2020 12:36
Czytelnik

Mam książkę o Kate, ale jeszcze chętnie przeczytałabym 17 goździków

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aleksandra 04.12.2020 10:14
Czytelnik
Ewwwa 04.12.2020 02:14
Czytelnik

Jest jeszcze http://lubimyczytac.pl/ksiazka/174963/krolowa-nieznana-historia-elzbiety-bo...
Obrazek[img]http://cdn-lubimyczytac.pl/upload/books/174000/174963/134349-352x500.jpg[img]

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
sulibrat 04.12.2020 00:58
Czytelnik

To jakiś "fenomen" jest. Czy w Polsce ktoś na prawdę się "jara" współczesna brytyjską monarchią? Ale tak by czytać artykuły o wydarzeniach w ich rodzinie, oglądać foty paparazzich? Brytyjczyków rozumiem... ale u nas... to dość dziwaczne.

P.S: Nie chodzi mi o czytanie książek o monarchii. Raczej wypociny a la Pudelek czy inny Pomponik.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anachronist 04.12.2020 16:50
Czytelnik

Też się dziwię temu fenomenowi. Może to jakieś utajone pragnienia ładu i porządku, który zwykle przypisuje się monarchii? Czytelna struktura hierarchii z władcą na samej górze, każdy ma wyznaczone miejsce w społeczeństwie itd. itp... Po latach zaborów a potem komunizmu idealizacja ustroju monarchicznego właściwie wydaje się całkiem logiczna.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
sulibrat 04.12.2020 17:14
Czytelnik

Może... a z drugiej strony anarchizacja życia, ciągłe ruchawki. My Polacy jesteśmy jacyś dziwni, doprawdy :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Telemasz 05.12.2020 17:23
Czytelnik

Ekonomicznie stanowimy kolonię City of London - które to miasto-państwo ciągle chyba uznaje zwierzchnictwo brytyjskiej monarchii - więc siłą rzeczy trzeba nadwiślanskich tubylców na bieżąco epatować rewelacjami z życia ich faktycznych władców.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
sulibrat 05.12.2020 19:46
CzytelnikHe he he :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Larysa 03.12.2020 22:39
Czytelnik

Polecam  Elżbieta II. Ostatnia królowa Elżbieta II. Ostatnia królowa :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FioletowaRóża 03.12.2020 20:24
Czytelnik

Istnieje jeszcze inna książka: "Buckingham za zamkniętymi drzwiami" Bertrand Meyer-Stabley. Sama mam tę książkę, jest bardzo ciekawa. Możemy choć trochę przybliżyć sobie plan dnia królowej, chociaż... czy opis jest prawdziwy? Tego nie możemy wiedzieć, jednak dzięki książce czytelnicy mogą zapoznać się z planem pałacu,nazwami różnych pomieszczeń, dowiedzą się, kto pełni daną...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
zgłoś błąd