Jakimi książkami Polacy interesowali się przez cały ubiegły rok?

LubimyCzytać
21.01.2019

Analitycy biqdata.pl zestawili Trendy lubimyczytać.pl z roku 2018. Zobaczcie, w jakich miesiącach czytamy biografie, a kiedy przychodzi czas na reportaże, które książki wybieramy w grudniu i jakie wydarzenia wpływają na popularność danego tytułu. Oto analiza popularności książek na bazie ponad 3 milionów unikalnych użytkowników, którzy miesięcznie odwiedzają nasz serwis.

Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Romansami – jedną z najpopularniejszych kategorii książek – szczególnie interesujemy się w okolicy walentynek. Zainteresowanie nią spada jednak wraz z… rozpoczęciem roku szkolnego.
– Najstabilniejszym zainteresowaniem cieszy się kategoria thrillera/kryminału/sensacji. Jest popularna przez cały rok, w znacznej mierze za sprawą wydającego kilka książek rocznie Remigiusza Mroza.
– Przed świętami zaczynamy interesować się bardziej literaturą współczesną i literaturą faktu, zwłaszcza biografiami. Czyżby to takie tytuły dominowały wśród książkowych prezentów świątecznych?

Dodatkowo analitycy biqdata.pl ustalili, że zainteresowanie książką zwiększa nominacja lub przyznanie jej nagrody literackiej, głośna ekranizacja czy nominacja tej ekranizacji do jednej z wielkich nagród filmowych.

Z analizy dowiecie się również:

1. Jacy są liderzy rankingów – którzy autorzy utrzymywali się w czołówce najdłużej, a którzy pojawiali się w niej w wyniku np. ekranizacji ich książki.
2. W których gatunkach dominują pisarki, a w których pisarze.

Cały materiał i wszystkie ustalenia analityków znajdziecie w serwisie biqdata.pl lub możecie pokusić się o przygotowanie własnej analizy na podstawie Trendów lubimyczytać.pl.

Reklama

komentarze [228]

Sortuj:
4042
3802
07.02.2019 16:53

Może i nic.A może ja mam :-D mam.Marny gust.I jak dziecko się cieszę,kiedy czytam Mroza.Może,do szczęścia starczą mi takie książki.Co Wy na to ? :-)


320
279
06.02.2019 09:22

Bardzo przepraszam , ale obserwuję ten wątek i dyskusja jest jak u Boya-Żeleńskiego "... każdy wrzeszczał o czymś innym , jak to bywa w życiu rodzinnym ...".
Przypominam , że tematem jest "Jakimi książkami Polacy interesowali się przez cały ubiegły rok?" , a to jest takie pytanie jak : "Dlaczego ekskrementy pływają ? " Pani Bonda , Pani Świst i Pan Mróz nie napisali nic...

więcej

1473
163
02.02.2019 22:02

Mieliśmy w naszej literaturze okresy kiedy język prozy a może w szczególności poezji, bywał tak górnolotny, że dziś trzeba by chyba być jaskółką aby wznieść się na taki poziom kwiecistości...
Obecnie tendencje są raczej odwrotne i słowa płożą się po ziemi, by nie powiedzieć iż sięgnęły bruku.
Choć jak to zwykle bywa i od tej reguły istnieją chlubne wyjątki jak chociażby...

więcej

4042
3802
01.02.2019 15:52

Ja natemat zwierząt czy historii.Czytam w necie.


4042
3802
01.02.2019 12:52

Ja idąc do biblioteki,staram się brać.Różne gatunki,to fantasty.To kryminał,do powieść obyczajowa.
Może,trudno w to uwierzyć.Ale też kiedyś byłem wrogiem fantasty.Dziś świat smoków,elfów mnie wciąga.


4042
3802
01.02.2019 12:50

Ja idąc do biblioteki,staram się brać.Różne gatunki,to fantasty.To kryminał,do powieść obyczajowa.
Może,trudno w to uwierzyć.Ale też kiedyś byłem wrogiem fantasty.Dziś świat smoków,elfów mnie wciąga.


4042
3802
01.02.2019 12:50

Ja idąc do biblioteki,staram się brać.Różne gatunki,to fantasty.To kryminał,do powieść obyczajowa.
Może,trudno w to uwierzyć.Ale też kiedyś byłem wrogiem fantasty.Dziś świat smoków,elfów mnie wciąga.


0
1241
konto usunięte
31.01.2019 08:15

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


3739
309
31.01.2019 09:24

@Renax, odniosę się do tego fragmentu, gdzie piszesz o niskim zainteresowaniu (co wiąże się z promocją) książek popularnonaukowych. Szczerze- spójrz po biblioteczkach- jak mało osób czyta takie książki. Ja akurat czytuję co mi wpadnie w ręce o zwierzętach i czasem roślinach z racji tego co robię, kilku znajomych ma swoje pasje, ale reszta osób sięga po takie książki raczej...

więcej

2841
682
31.01.2019 19:11

Zgadzam się z Tobą,to na co klikamy i co czytamy zależy od gustów uczestników LC. Natomiast o samych uczestnikach można mało powiedzieć, gdyż z tego co pamiętam nie ma wymogu podawania wieku, ani nawet płci. Zapominasz, ze światem rządzi reklama, a wydawnictwa są jak najwięcej zarobić. Nie zgadzam się, że jakiekolwiek dyskusje o książkach podniosą poziom czytelnictwa. Ci co...

więcej

3739
309
31.01.2019 19:33

@jatymyoni, te "martwe dusze" to- przynajmniej ja tak to odbieram- niezarejestrowane osoby, które np. są w księgarni, sięgają po książkę i chcąc się o niej czegoś dowiedzieć- wpisują tytuł w wyszukiwarkę. A że LubimyCzytac to popularny portal, zazwyczaj w wynikach wyszukiwania jest podany na pierwszym czy drugim miejscu (!). Oni samymi wejściami w ten sposób podbijają...

więcej

6426
558
31.01.2019 19:37

Nic mnie nie męczy bardziej niż lektura lekka i przyjemna.


732
84
31.01.2019 19:49

@Renax, @jatymyoni
Ja też mam poważne wątpliwości czy dyskusje na temat książek i promowanie tzw. lepszej literatury coś zmienią. Ludzie, którzy rzadko sięgają po książki na pewno takich programów/dyskusji nie będą śledzić, a ci, którzy czytają dużo i mają wyrobiony gust nie potrzebują takiego rodzaju promocji.
@jatymyoni słusznie zauważyła, że wiele osób czyta książki dla...

więcej

2841
682
31.01.2019 20:12

@Fidel-F2 Zgadzam się z Tobą, mnie też męczą i najczęściej nudzą.
Na odpowiedź @Renax trzeba będzie poczekać do jutra. Z tego co zauważyłam Ona jest skowronkiem. Zawsze jej tego zazdroszczę.
@Edyta Zgadzam się z Tobą. Nigdy mnie się nie zdarzyło skrytykować kogoś, że czytał taką lub inną książkę. Ja nie wiem dlaczego właśnie po nią sięgną.
Z jednej strony chcemy, żeby jak...

więcej

732
84
31.01.2019 20:25

@jatymyoni
Słusznie mówisz - chcemy zachęcić innych do czytania, ale wskazując przy tym co maja czytać.
Z drugiej strony rozumiem i podziwiam @Renax, że z takim uporem stara się promować ambitniejszą literaturę.
Zastanawiam się czy nasz gust czytelniczy nie został ukształtowany w dzieciństwie. Ale jak wyjaśnić to, że z wiekiem się zmienia?


2841
682
31.01.2019 21:12

@Edyta Myślę, że nasz gust czytelniczy cały czas się zmienia. W miarę czytania i czasu sięgamy po coraz to inną literaturę. Dziesięć lat temu omijałam dużym łukiem fantasy i S-F, a teraz czytam i niektóre są bardzo dobre. Oprócz tego mamy różne okresy w swoim życiu i dostosowujemy do nich książki czytane.Ja ma też trochę "gniotów" na swoim koncie, ale był to okres gdzie...

więcej

1817
265
31.01.2019 22:29

Ja ambitne książki czytałam tylko w młodości. Zwłaszcza w liceum. Obecnie czytam głównie w komunikacji miejskiej/podmiejskiej i przed snem, więc siłą rzeczy lżejszą literaturę. Ale lubię, jeżeli jest napisana ładnym językiem, nie zawiera błędów językowych (co kiedyś się nie zdarzało a dziś jest to częste) i zawiera dobre tło społeczno- obyczajowe, geograficzne i...

więcej

0
1241
01.02.2019 05:06

Jestem!
Martwe dusze - miałam na myśli osoby nie z portalu oraz użytkowników z liczba książek 0, 0 znajomych, którzy wypływają co jakiś czas. Wiem, że serwis może nie znać naszego wieku, ale specyfika wiekowa portalu może wpływać na czytane książki.
Teraz chciałam się odnieść do typu literatury. To smutne, to, co Beata zauważyła, że mało jest promocji literatury...

więcej

0
1241
01.02.2019 05:19

@Betsy: Zwróciłaś mi uwagę na błędy językowe i słabą korektę książek lekkich. To jest częste, a przecież czytelnicy lekkich babskich obyczajówek też zasługują na dobrze wydaną książkę. Nie będę to wytykać wydawnictw, ale zdarza się, że się zakłada wydawnictwa aby wydawać lekka literaturę kobiecą, bo tania i się sprzedaje. I dobrze, sama czasem lubię takie książki czytać....

więcej

0
1241
01.02.2019 06:27

Któraś z Was powiedziała, że wytrwale promuję ambitną lekturę. Dzięki, ale ja wszystko co czytam, czytam dla siebie, po to, żeby ta książka coś mi dała, coś wniosła do mojego światopoglądu, żebym się czegoś dowiedziała, albo żeby się dobrze bawić. I tak jak Fidela, najbardziej męczę się przy tzw. książkach lekkich, źle napisanych, gdy widzę, że to jakieś schematyczny...

więcej

732
84
01.02.2019 11:43

@Renax,
To ja napisałam, że promujesz ambitną literaturę. Domyślam się, że czytasz dla siebie i nie wybierasz książek myśląc o ich promowaniu, ale przecież nasze zachowanie jest najlepszą promocją różnych wartości poprzez dawanie przykładu :))
Poza tym, zgadzam się w zupełności, że lekka literatura tez powinna być na poziomie, a rażące błędy stylistyczne, literówki itd. są...

więcej

2841
682
01.02.2019 12:55

Jak to dobrze, że ja nie widzę literówek, bardziej się skupiam na treści niż na formie. Mam mniej stresu. Każdy z nas inaczej uczestniczy na LC i to jest fajne.
Nigdy moim celem nie było zbieranie laików, ale pokazanie, że istnieją inne książki. "Od innych zaciekawiłam się wieloma ambitniejszymi książkami i wcale nie oznaczało to nudy."- miałaś tych innych. Nie jest to...

więcej

4042
3802
01.02.2019 12:58

Martwe dusze,to też .Niektórzy są tu.Od 5 lat.I przeczytali,tak 3 książki.


2841
682
01.02.2019 13:16

Różnie bywa. To tak jak ja mam konto na facebooku i jego nie używam. Oprócz tego sama miałam roczną przerwę na LC jak chorowałam.


0
1241
01.02.2019 13:24

Ja tu na chwilę z komórki: Tych z 3 książkami rozumiem, bo pewnie czytali więcej, ale wstawili te 3. Mi chodzi o tych z żadną książką. Widziałam takich.
@Jatymyoni: Dobrze ze nie patrzysz na literówki, bo zmieniam klawiaturę i mi się źle wciska...
@Edyta. Dziękuję za komplement. Ja tak z serca czytam i piszę.


1373
17
03.02.2019 05:11

Się nazbierało...

Odpowiedź na otwierający wątek post Renax:

Coś tam pewnie i pisałam o półce "Chcę przeczytać", ale skupiałam się bardziej na "Przeczytane" i przede wszystkim na "Teraz czytam", jako na jedynej półce odzwierciedlającej coś chwilowego, aktualny trend, a nie całą zbiorczą historię naszego czytania. I na podstawie zawartości półki "Teraz czytam" sądzę,...

więcej

0
1241
03.02.2019 05:25

Cieszę się, że i Ty jesteś rannym ptaszkiem. Myślałam, że o tej porze jestem tu sama jak palec (chociaż palce są zawsze w piątkę, więc skąd to powiedzenie?).
Nie wiem skąd biorą się te absurdy, o których piszesz, a już moda na te '365 dni' mnie drażni 'na maksa', bo to najgłupsza książka o zakupach jaką w życiu czytałam.


1373
17
03.02.2019 05:26

Konta z zerem książek niespecjalnie wpływają na jakiekolwiek wyniki. Owszem, mogą istnieć użytkownicy, którzy własnej biblioteczki nie budują, a zakładają konta tylko po to, żeby móc oglądać to, co ustawiliśmy jako widoczne tylko dla zalogowanych lub żeby odzywać się na forum. Ale aktywne konta tego typu to raczej margines. Mnóstwo kont zerowych, a także tych niezerowych,...

więcej

1373
17
03.02.2019 05:30

Ja nie jestem rannym ptaszkiem. Ja bywam nocnym, bardzo nocnym markiem. Jeszcze najwyżej godzinka, z czego może ułamek na LC i znikam, co najmniej na +24h.


0
1241
03.02.2019 05:39

To ze zniknięciem wyjaśnij mi dlaczego jesteś pewna, że konta zerowe nie klikają? Bo ja tej pewności nie mam i uważam, że trzeba by siedzieć z takim użytkownikiem i śledzić IP, żeby to wiedzieć z pewnością. Ja uważam, że możemy jedynie snuć przypuszczenia oparte na tym, co uważamy. Ty trzymasz się przekonania, że to półka chcę przeczytać coś w tym znaczy, ja nie wiem jakiej...

więcej

1373
17
03.02.2019 07:10

Dlaczego konta zerowe nie klikają, skąd mam tę pewność? Niektóre mogą klikać, jeśli są takie, jak pisałam, używane, ale nie tworzące biblioteczki. Mogą klikać i pewnie klikają nowe, takie świeżo założone, które biblioteczki JESZCZE nie mają lub które jeszcze nie zdechły. Ale cała reszta kont zerowych to konta martwe. Poklikaj trochę, wejdź na kilka z nich (tych starszych,...

więcej

0
1241
03.02.2019 07:22

Niektóre serwisy same wykasowują takie trupiaste profile.


1373
17
04.02.2019 14:52

A inne nie wykasowują. Wystarczy wejść w jakąś starą dyskusję, poklikać w wypowiadających się dawno temu użytkowników, a znajdzie się trochę takich, którzy nie byli obecni od lat. W naprawdę najstarszych wpisach będą to raczej konta niepuste, póki serwis nie był bardzo znany i popularny, nie odzywało się jakoś dużo zerowców, bo nie było parcia na to, by zarejestrować się...

więcej

2841
682
04.02.2019 19:07

Każdy serwis chce się pochwalić jak największą ilością użytkowników i nie jest w ich interesie kogokolwiek skreślać. Powtarzam to od początku dyskusji, że jak w google wklepiemy tytuł książki to LC pojawia się w czołówce, a więc najłatwiej sprawdzić o czym jest książka. Jeżeli nie będziemy wiedzieć ile książek i jakie miały w danym miesiącu najwięcej czytelników, to tak...

więcej

0
1241
05.02.2019 03:12

@Monika: przekonałaś mnie. Na grupach facebookowych o książkach ludzie właśnie takie książki jak z festiwalu wymieniają, więc mnie takie rankingi nie dziwią, tylko że tutaj na LC takie książki najpopularniejsze nie są.


4042
3802
07.02.2019 16:51

Ja sam przyznam,chętnie sięgam./Po "babskie książki"
lubię Renatę Kosin.Ale,u mnie to tak.
Najpierw obyczajówka.A potem mocny kryminał.


0
1241
08.02.2019 04:23

Nazwisko jest mi znane, ale tylko nazwisko.


4042
3802
30.01.2019 12:28

Czyli,kiedy wypuszczają nowe fantasty.To raczej,o mnie nie myślą.
To,krzywdzące.Bo,nie jestem typowym 40 latkiem.


2841
682
31.01.2019 15:37

Zależy jakie fantasy?


0
1241
01.02.2019 05:52

A dlaczego zależy Ci na tym, żeby być typowym? Lepiej być wyjątkowym człowiekiem niż takim jak wszyscy. I w ogóle takie gdybanie nie ma sensu, bo każdy jest jaki jest. Mi się wydaje, że jesteś 'w targecie', bo czytasz dużo nowości.


4042
3802
01.02.2019 12:55

Zawsze ,byłem inny .Fantasty ,kocham.Z erlfem,smokiem,magią.
O tak,mam już listę nowości do kupienia


2841
682
01.02.2019 23:35

Ja mam przyjaciółkę, dużo starszą od Ciebie,która jak nie ma w książce smoków, elfów i magi to ją nie czyta, bo po co. Bardzo ją lubię.Każdy powinien być inny i przez to wyjątkowy. Ty taki jesteś.


0
1241
02.02.2019 05:50

@filozof: Trochę trudno odpowiedzieć na to. Trzeba by się dowiedzieć ilu czterdziestolatków czyta książki o elfach, ale zdaje mi się, że całkiem sporo. Mnie się wydaje, że masz typowy gust czytelniczy, chociaż ciągle piszesz o tej inności.


4042
3802
02.02.2019 09:30

Moja mama :-),zawsze mówi.Tak,w żartach.Stary chłop,a czyta bajki.
Kiedyś widziałem,pana w bibliotecve.Taki po 60 lat.Co szukał,książek o kosmitach.Dla siebie.


2841
682
02.02.2019 18:43

Mnie się też wydaje, że nie odbiegasz od przeciętnego gustu, ale pod względem przeczytanych książek dużo przewyższasz. Ja jak ten pan też często szukam książek o kosmitach, bo one czasami więcej mówią o nas niż te dziejące się w realu. Czytam dopiero od 10 , a może mniej lat. Kiedyś jak Twoja Mam uważałam, że to bajki. Ale dostałam od znawców tematu jedną, potem drugą...

więcej

4042
3802
02.02.2019 20:55

Bo fantasty jest fajne.

A chciałbym poruszyć temat.Bo nie wiem,czy jest.Chodzi,mi o tak zwane modne książki celebrytów.
Kasi Nosowskiej,Kuba Wojewódzki.
Czasem,wydaję mi się.Że,te książki są wręcz narzucane.
W myśli,ale Ty,Wy musicie to przeczytać.Bo...taka moda .
Ja nic nie mam do Nosowskiej,ani do pana Kuby.
Ale,nie mam zamiaru czytać tych książek.


2841
682
02.02.2019 23:55

Dla mnie książki celebrytów są dodatkowym źródłem dochodu i popularności i tylko tym. Nigdy ich nie czytam. Pojawiają się i znikają i nic po nich nie pozostaje, jak iskry gasną. Przypomnij sobie, co roku wychodzi ich parę, a później wszyscy o nich zapominamy np. Kasi Cichopek czy Ibisza.Nigdy ich nie czytam, ale nie obchodzi mnie świat celebrytów. Ale ja rzadko czytam to co...

więcej

0
1241
03.02.2019 04:56

Fantazy jest ciekawsze niż książki celebrytów.


4042
3802
03.02.2019 11:58

Oczywiście,nie wyśmiewam.Się,z tych co to czytają.
Zresztą,nie śmieję się z niczyich gustów.

Sam,mam różne.Jak widać,nie tylko fantasty :-)
ale,obok Kinga czytam też Michalak.
A obok Mroza i Mastertona.


4042
3802
29.01.2019 16:26

A ja chcę poruszyć taki temat.Czy,wierzycie.Bo nie wiem jak to mądrze napisać.
Chodzi,mi o to że wydawnictwa.Zanim,wypuszczą książkę do obiegu.
Sprawdzają,kto to kupi.I według ,tego.Raczej,po książkę Pani Noc,sięgną głównie nastolatki.
A co robić,po młodzieżowe fantasty sięgnię 40 paro latek.
Bo,chyba takie badania są prowadzone ?


2841
682
29.01.2019 22:53

Zgadza się, jest to badanie rynku i jak najlepiej daną książkę reklamować i do jakiego czytelnika skierować reklamę. Wydawnictwa też na parę miesięcy wcześniej rozsyłają egzemplarze do różnych recenzji aby ocenić też ile książek zostanie sprzedanych.


0
1241
30.01.2019 05:25

Myślę, że tak jest. Myślę, że nawet okładka i cała oprawa graficzna, a teraz sposób reklamy, tzn. czy kierować ja do blogerów, czy raczej nastawić się na reklamę autora opiera się właśnie na tym pierwszym badaniu rynku odbiorców.
Ciekawi mnie do kogo kierowano książki o Kubusiu Puchatku, bo jak dla mnie są to książki dla dorosłych. No i Harry Potter, który równo pokochali...

więcej

2841
682
30.01.2019 10:57

Myślę, że w czasach gdy powstał Kubuś Puchatek nie było aż takiej reklamy. Kierowane były do dzieci, gdyż to jest opowieść o dziecku i jego zabawkach. Dla mnie jest to książka, którą zaliczam do bajek filozoficznych, ponieważ ma jakby drugie dno, które odczytują dorośli. Pamiętam jak byłam na studiach wydano Muminki i y stare konie zaczytywaliśmy się, bo tam jest też drugie...

więcej

0
1241
31.01.2019 05:27

I mu się to udało. W ogóle w kulturze masowej mamy infantylizację...


0
1241
31.01.2019 07:57

@ Renax
Masz na myśli, że ludzie 30+ czytają namiętnie literaturę "young adult" I śmigają do kina na blockbustery o superbohaterach?


0
1241
01.02.2019 05:49

Trochę tak. Porównuję sobie to z moim tatą, który był poważnym facetem w typie opoka. I nieraz patrzył na hobbity i inne ufo i mówił, że 'to przecież dla dzieci'....
Ta infantylizacja jest też nie tylko w tzw. new adult, ale w erotykach i obyczajówkach, które realizują marzenia czytelnika. Ale najbardziej w opowieściach o herosach i w połowie rynku filmowego.


2841
682
01.02.2019 23:40

Ale na szczęście trafiają się też dobre i na poziomie.


zgłoś błąd